ROZWÓJ

Wdzięczność. Remedium na smutek i depresję

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wdzięczność, czyli doceniaj, to co masz, ale również pracuj, by mieć tego więcej. Poznaj 5 rzadko rozważanych powodów do wdzięczności.

CZYM JEST WDZIĘCZNOŚĆ?

Z jednej strony naturalną ludzką potrzebą jest dążenie do tego, by mieć lepsze życie, osiągać więcej, wejść na wyższy standard. Z drugiej – nie wolno nam pod żadnym pozorem zapominać, że to, co już mamy, to i tak wiele.

Bez pamiętania o tym, jakimi jesteśmy szczęściarzami, skoro w ogóle mamy możliwość życia w XXI wieku, nigdy nie będziemy zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Większość artykułów na temat wdzięczności skupia się na tym, by doceniać dach nad głową, zdrowie, pracę i tak dalej. Może zatem dzisiaj przytoczymy powody do wdzięczności, o których nie każdy z was myślał.

DOCENIAJMY TO, CO DANE NAM BYŁO JUŻ PRZEŻYĆ

Od małego uczy się nas wyciągania wniosków z każdej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. To właśnie nasza przeszłość w głównej mierze decyduje o tym, jacy jesteśmy teraz, czym się zajmujemy, jakimi ludźmi się otaczamy i jakie decyzje i wyzwania podejmujemy dziś.

Traktujmy każdą porażkę jak lekcję, każde doświadczenie jak kolejny krok do najlepszej wersji samego siebie. Przeżyliśmy już tak dużo, że warto wszystko to docenić. Przecież bez tego nie bylibyśmy tacy, jacy jesteśmy dziś! Doceń siebie, czyli własną mądrość, a docenisz też wszystkie sytuacje, które ją zbudowały.

BĄDŹMY WDZIĘCZNI ZA DOSTĘP DO WIEDZY

Teraz praktycznie nie ma dziedziny, w której nie jesteśmy w stanie się szkolić, poszerzać wiedzy w całym jej zakresie i stawać się pewnego rodzaju ekspertami. Poszerzamy dzięki temu swoje horyzonty, wiedza dodaje nam również świadomości. Wiele sytuacji staje się dla nas jasnych, potrafimy wyciągać wnioski i analizować przeróżne przypadki, decydując o tym, jak się do nich ustosunkować. Nic dziś nie jest przed nami ukryte!

wdzięczność ogrody piękna

DOCEŃMY STÓJ STATUS

Jeśli dane nam było spotkać na swojej drodze partnera, z którym chcemy dzielić życie, również powinniśmy być za to wdzięczni. Nie każdy ma tyle szczęścia i nie wszyscy potrafią wejść w długotrwały związek, ciesząc się obecnością drugiej osoby. Jesteśmy więc ogromnymi szczęściarzami.

Doceniajmy to, że ktoś co jakiś czas zrobi nam kawę, poda śniadanie do łóżka, życzy miłego dnia lub nawet wesprze miłym sms-em, kiedy wszystko dookoła zdaje się działać przeciwko nam. Powroty do domu, w którym czeka na nas ktoś, kogo kochamy, naprawdę są czymś, z czego powinniśmy być dumni każdego dnia.

Jeśli jesteśmy singlami, również bądźmy wdzięczni! Życie w pojedynkę możemy skupić na celebrowaniu samych siebie, rozwijaniu własnych zainteresowań i pasji, a także niesieniu pomocy innym.

DOCEŃMY NASZE TALENTY

Każdy z nas obdarzony jest jakimś unikalnym talentem. Sęk w tym, żeby w ciągu naszego życia ten talent odnaleźć i pielęgnować. Może on poprowadzić nas konkretną ścieżką i pokazać, jak barwnie nasze życie może wyglądać.

Nie każdy ma to szczęście odnaleźć swój talent szybko, więc jeśli nam się to już udało, mamy kolejną rzecz do odznaczenia na codziennej liście wdzięczności. Każda godzina poświęcona na rozwijanie swoich zdolności i każda wartość, którą nasz talent daje światu, powinna być powodem do dumy.

Każdego dnia staraj się zrobić przynajmniej jedną, malutką, wartościową rzecz dla świata. Zapisuj te rzeczy na liście, a po roku zobaczysz, jak potężnie zmieniasz świat.

DOCEŃMY KOMFORT I WYGODĘ

Wygoda jest w życiu bardzo ważna. Dzięki rozwojowi techniki możemy dziś cieszyć się elektrycznością, włączyć wszystkie sprzęty w domu praktycznie bez ruszania się z kanapy, zamówić jedzenie z dostawą pod drzwi, czy kogoś, kto wyprowadzi za nas psa, jeśli sami nie jesteśmy w stanie.

Dziś niedyspozycja fizyczna nie jest już taką przeszkodą! Jeśli więc możemy pozwolić sobie na zamówienie pizzy na kolację, zmywarka myje w kuchni nasze naczynia, a robot sprzątający właśnie kończy odkurzać salon, to najwyższy czas na bycie wdzięcznym za to, że możemy w tym momencie usiąść i delektować się czasem wolnym, który możemy przeznaczyć wyłącznie na spędzenie go z samym sobą.

Jedna uwaga – nie popadaj w skrajność i nie korzystaj z tych pięknych wygód zbyt często i zbyt intensywnie, bo to rozleniwia. Sama możliwość spędzania kilku godzin przed tv to coś fajnego, bo daje rozrywkę, ale nie tak powinny wyglądać nasze dni. Zamiast rozrywki głównym celem niech będzie pasja i rozwój. A nawet jeśli lubisz seriale, nic nie stoi na przeszkodzie, by biegać w miejscu przed ekranem – przyjemne z pożytecznym!

Pamiętajmy, że wdzięczność nie jest jedynie pustym frazesem, a nawykiem, który w niesamowity sposób może podnieść wartość naszego życia. Polepsza je nie tylko w sferze mentalnej, ale także fizycznej. Podniesieni na duchu czujemy przypływ energii, a tym samym jesteśmy dużo bardziej szczęśliwi i dużo więcej nam się chce. Jest to jedna z praktyk, którą powinien ćwiczyć codziennie każdy z nas, bez względu na wiek, płeć, czy wiarę.

 

Napisz komentarz