URODA

Olejowanie włosów. 7 złotych zasad

Pinterest LinkedIn Tumblr

Olejowanie włosów to zabieg, który umożliwia dogłębne nawilżenie i odżywienie włosów, od cebulek włosów, aż po same końcówki. Stosowany regularnie doskonale wzmacnia włosy i przyspiesza ich porost oraz pozwala uzyskać efekt tafli – nadaje włosom niesamowity, lustrzany blask. Jednym słowem, to niezawodny sposób na piękne i zdrowe włosy!

JAK CZĘSTO OLEJOWAĆ WŁOSY

Olejowanie włosów wykonujemy tak często, jak tego potrzebują – np. jako cotygodniowy, silnie odżywczy  zabieg lub codziennie, przed każdorazowym myciem włosów: zastosowany na same końcówki olejek sprawi, że włosy będą mocniejsze i przestaną się rozdwajać. Najlepiej jest bacznie obserwować reakcje swoich włosów i na tej podstawie ustalić częstotliwość.

Pamiętaj, że ważna jest nie tyle częstotliwość, co regularność zabiegów – tylko systematyczna pielęgnacja przyniesie spodziewane efekty.

JAKIE EFEKTY DAJE OLEJOWANIE WŁOSÓW I KIEDY MOŻNA SIĘ ICH SPODZIEWAĆ?

Nie należy spodziewać się cudów po jednym zabiegu – owszem, włosy będą lepiej nawilżone, ale dopiero regularne, długotrwałe olejowanie włosów przynosi wymierne efekty.

A kiedy je zobaczymy? Już po kilku tygodniach regularnych zabiegów Twoje włosy będą szybciej rosły, przestaną wypadać, ponadto staną się silniejsze, elastyczne, odporne na uszkodzenia i na rozdwajanie się końcówek. Nabiorą lekkości, zyskają idealną gładkość i nawilżenie, przestaną się puszyć czy elektryzować. Zmniejszy się również konieczność częstego mycia włosów – dłużej zachowają świeżość i nienaganną kondycję.

KTÓRE OLEJE SĄ NAJLEPSZE DO OLEJOWANIA WŁOSÓW?

Do olejowania włosów możesz wybrać dowolny naturalny olejek roślinny – każdy z nich ma nieco inne właściwości i w związku z tym będzie w różny sposób oddziaływał na włosy. Najlepsze efekty uzyskamy, stosując kompozycję wielu różnych olejków roślinnych, a jeszcze lepiej, gdy kompozycja ta będzie wzbogacona o silnie skoncentrowane ekstrakty roślinne.

KTÓRĄ METODĘ OLEJOWANIA WŁOSÓW WYBRAĆ?

Nie istnieje jedna, najlepsza metoda olejowania włosów – najlepszym pomysłem będzie wypróbowanie wszystkich metod i przekonanie się, która metoda najbardziej nam odpowiada.

OLEJOWANIE WŁOSÓW NA MOKRO I NA SUCHO

Olejowanie włosów możemy wykonać zarówno na włosach suchych, jak i mokrych – po umyciu włosów.

Polecamy ten pierwszy sposób – olejowanie na włosach mokrych. Dlaczego? Otóż jeśli włosy są brudne np. z kosmetyków stylizujących, czy po prostu z kurzu, łoju skórnego itd., nie wykorzystamy potencjału zabiegu – oblepione włosy znacznie ograniczą przenikanie składników aktywnych. Poza tym taki koktajl stanowi nieciekawą mieszankę, która może podrażnić skórę i wywołać stany zapalne.

Olejowanie na mokro ma również inną niezaprzeczalną zaletę – ciepła woda rozchyla łuskę włosa, dzięki czemu olejek lepiej w nią wnika i uzyskamy lepsze efekty!

OLEJOWANIE WŁOSÓW KROK PO KROKU

PRZYGOTOWANIE WŁOSÓW

Jeśli zdecydowałyśmy się na metodę „na mokro”, najpierw myjemy włosy szamponem, a jeśli na sucho – starannie rozczesujemy włosy. Możemy również wykonać olejowanie włosów z podkładem.

OLEJOWANIE WŁOSÓW Z PODKŁADEM

Podkład to dowolny kosmetyk do włosów, np. wcierka, mgiełka czy odżywka – który posłuży nam jako „baza” pod olej. Użycie go znakomicie wzbogaca zabieg olejowania włosów i znacząco podnosi jego działanie.

Wybierając podkład, warto sięgać po kosmetyki z naturalnym, biologicznie aktywnym składem. Najpierw spryskujemy nim obficie włosy i dopiero potem nakładamy olejek. Taka łączona terapia to najlepszy zabieg odżywczy, jaki możesz zafundować swoim włosom!

ILE OLEJKU NAŁOŻYĆ NA WŁOSY?

Ilość olejku zależy od długości i objętości włosów, lepiej jednak nakładać go oszczędnie, stopniowo dobierając ilość – jeśli widzimy, że włosy zupełnie wchłonęły olejek, to znak, że można dodać go nieco więcej. W olejowaniu włosów nie chodzi o to, aby zalać głowę olejem – zbyt mocno natłuszczone włosy będzie trudno domyć i zabieg nie przyniesie oczekiwanych korzyści.

W JAKI SPOSÓB NAŁOŻYĆ OLEJEK NA WŁOSY?

Aby równomiernie nałożyć olejek najlepiej zrobić przedziałek, dzieląc włosy na sekcje. Po nałożeniu olejku w jednym miejscu, przesuwamy przedziałek i nakładamy olejek w kolejnym miejscu. I tak warstwa po warstwie, stopniowo przesuwamy się do przodu, aż naniesiemy olejek na całe włosy.

1.METODA: PRZY POMOCY DŁONI

Najłatwiej jest nałożyć olejek po prostu maczając w nim opuszki palców. Warto wykonać przy tym delikatny masaż skóry głowy, który pobudzi ukrwienie i wzmocni działanie olejku.

(Uwaga, przy masażu mogą bardziej wypadać włosy – jest to naturalne zjawisko i zazwyczaj nie ma powodu do obaw, gdyż włosy te i tak wkrótce by wypadły. Jeśli jednak ilość wypadających włosów niepokoi Cię, bezpieczniej będzie pominąć ten etap).

2. METODA – PRZY POMOCY STRZYKAWKI

Do nakładania olejku możemy posłużyć się strzykawką – umożliwia bardzo precyzyjne nałożenie olejku (np. wyłącznie na skórę głowy).

3. METODA – PRZY POMOCY ATOMIZERA

Możemy posłużyć się buteleczką z atomizerem – wlewamy do niej dwie łyżki olejku i ok. pół szklanki wody, mocno wstrząsamy. Otrzymany płyn rozpylamy na włosach i skórze głowy.

4. METODA – OLEJOWANIE W MISCE

Olejowanie w misce umożliwia szybkie i równomierne olejowanie włosów – wybierzmy tę metodę, jeśli mamy kłopot z rozprowadzeniem olejku na włosach.

Zaczynamy od napełnienia miski ciepła wodą, dodajemy do niej olejek (dwie, trzy łyżki), i w otrzymanej zawiesinie zanurzamy na kilka chwil włosy. Następnie owijamy włosy folią i ręcznikiem – wzmocni działanie olejku – albo po prostu pozwalamy włosom naturalnie wyschnąć.

INNE WSKAZÓWKI

Przy bardzo cienkich włosach olejek najlepiej jest nakładać od połowy włosów, w dół. Z czasem, gdy włosy staną się grubsze, będzie można olejować całe włosy.

Jeśli pozostawiamy olejek na noc, aby uniknąć pobrudzenia bielizny pościelowej, najlepiej jest spleść włosy w luźny warkocz, a na głowę założyć czepek ochronny.

ILE POWINIEN TRWAĆ ZABIEG OLEJOWANIA WŁOSÓW?

Olejek pozostawiamy na włosach tak długo, jak nam odpowiada, ale na co najmniej 30 minut.

Wiele zależy od kondycji włosów – jeśli są one bardzo zniszczone, suche i łamliwe, najlepiej pozwolić działać olejkowi przez kilka godzin, nawet przez cała noc. Jednakże jeśli włosy potrzebują jedynie łagodnej, nawilżającej pielęgnacji, wystarczy kilkadziesiąt minut olejowania.

JAK ZMYĆ OLEJE Z WŁOSÓW?

Aby usunąć resztki olejku z włosów, należy najpierw starannie opłukać je ciepłą wodą.

Pierwsze mycie włosów wykonujemy delikatną, bogatą w emolienty odżywką. Stosujemy ją jak zwykły szampon – przez kilka minut masujemy pokryte odżywką włosy, rozczesujemy je i pozostawiamy na ok. 10 minut. Następnie obficie spłukujemy wodą i jeśli wciąż wyczuwamy na włosach pozostałości olejku, myjemy je ponownie, tym razem szamponem. Po umyciu możemy jeszcze raz zastosować odżywkę, po czym suszymy i układamy włosy jak zwykle.

Taka metoda nazywa się emulgowaniem włosów – zapewnia skuteczne usunięcie z nich wszelkich pozostałości olejku i pozostawia włosy miękkie, gładkie i głęboko odżywione.

Komentarze są wyłączone