Ciągłe odbijanie się potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i może świadczyć o groźnych schorzeniach. Jakie są przyczyny nadmiernego bekania i jak sobie z tym radzić?

CIĄGŁE ODBIJANIE SIĘ

Często zdarza się, że po spożyciu pokarmu lub płynów powietrze zostaje uwięzione w przewodzie pokarmowym, a następnie wydalone w postaci ciągłego bekania lub wzdęcia. Dyskomfort mogą jednak wywoływać pokarmy wytwarzające gazy, zwłaszcza jeśli są one uwięzione w przewodzie pokarmowym lub nie przesuwają się w nim tak, jak powinny.

W większości przypadków zwiększona ilość gazów i związana z tym dolegliwość są spowodowane tym, co jemy lub pijemy. Proste zmiany w nawykach żywieniowych mogą zmniejszyć obecność tych gazów.

Co to jest bekanie?

To emisja dźwięku, w wyniku której gaz jest uwalniany z żołądka przez usta. Ciągłe odbijanie się często wiąże się z dyskomfortem, uczuciem pełności lub wzdęcia, czyli objawami odpowiadającymi rozdęciu brzucha.

Trzeba pamiętać, że wytwarzanie gazów jest naturalne i ich uwalnianie jest również naturalne. W przewodzie pokarmowym codziennie wytwarzany jest gaz. Normalna objętość wynosi 100-200 ml, a w ciągu doby wydalanych jest 10-20 gazów, przy zachowaniu normalnych parametrów.

Bekanie jest wynikiem nagromadzenia się powietrza w górnej części żołądka, co powoduje jego rozciągnięcie, a w konsekwencji rozluźnienie mięśni w dolnej części przełyku, co umożliwia uniesienie się powietrza do góry i wydostanie się go przez usta.

Mikrobiota jelitowa wpływa na metabolizm i trawienie pokarmu, a jej uszkodzenie lub zaburzenie może prowadzić do takich zaburzeń, jak ciągłe odbijanie się, zaparcia, wzdęcia, biegunki.

PRZYCZYNY OBIJANIA SIĘ

  • Połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia.

Jedzenie zbyt szybko, za dużo lub nieprawidłowe przeżuwanie pokarmu jest jedną z głównych przyczyn gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Niektóre osoby nie są w stanie dobrowolnie „odbić się”, w celu wydalenia gazu, co powoduje, że połknięte powietrze przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalane w postaci wzdęcia, powodując rozdęcie brzucha i poważny dyskomfort w układzie pokarmowym.

Poza zbyt szybkim jedzeniem lub nieprawidłowym żuciem pokarmu, inne nawyki również mogą zwiększać prawdopodobieństwo połykania powietrza, a tym samym powodować ciągłe odbijanie się. Na przykład picie przez słomkę, ssanie słodyczy, żucie gumy, noszenie protez zębowych, które nie są dobrze dopasowane do dziąseł itd.

  • Spożywanie tłustych pokarmów.

Nie tylko to, jak jemy, ale także to, co jemy, może być przyczyną bekania. Na przykład pokarmy tłuste są często trudne do strawienia i częściej powodują bekanie.

  • Picie napojów gazowanych.

Napoje gazowane są jedną z głównych przyczyn odbijania się. Zaleca się więc ograniczenie spożycia napojów gazowanych na rzecz czystej, niegazowanej wody.

  • Skład niektórych leków.

Niektóre leki zawierają w swoim składzie niestrawne cukry lub enzymy trawienne, które mogą powodować objawy związane z eliminacją gazów.

  • Choroby układu trawiennego.

Problemy żołądkowo-jelitowe są główną przyczyną odbijania się. Zapalenie żołądka i jelit, zespół jelita drażliwego lub zapalenie jelita grubego to niektóre z chorób, które mogą prowadzić do nadmiernego wytwarzania gazów.

  • Zaparcia.

Jednym z najczęstszych problemów jelitowych, który zasługuje na szczególną uwagę, są zaparcia.

  • Zaburzenia nerwicowe.

Wiele problemów zdrowotnych ma swoje źródło w ostrych, przewlekłych stanach niepokoju i w wyniku stresu. Istnieje bardzo ścisły związek między centralnym układem nerwowym a układem trawiennym.

  • Alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Nietolerancja na niektóre pokarmy może również powodować uciążliwe, ciągłe odbijanie się. Nietolerancja laktozy lub glutenu jest coraz bardziej powszechna w rozwiniętych społeczeństwach i powoduje m.in. wzdęcia brzucha. To samo dotyczy alergii na niektóre pokarmy lub produkty.

ciągłe odbijanie się ogrody piękna

JAK SOBIE PORADZIĆ?

Przede wszystkim należy wykluczyć przyczyny chorobowe – ciągłe odbijanie się może być bowiem sygnałem wielu groźnych schorzeń, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego, przepuklina rozworu przełykowego lub nietolerancja laktozy. Jeśli wszystkie te przyczyny zostały wykluczone, poniżej podajemy kilka wskazówek, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości bekania.

1. Zmień sposób jedzenia i picia. Jedz powoli, dobrze przeżuwaj, nie rozmawiaj podczas żucia, jedz małe porcje i nie używaj słomek do picia.

2. Jeśli chodzi o dietę, należy unikać pokarmów bogatych w skrobię, cukier lub zbyt dużo błonnika, ponieważ powodują one gazy, unikać napojów gazowanych, wszelkich pokarmów, co do których istnieje podejrzenie nietolerancji, a także produktów, które mogą powodować zgagę.

3. Unikaj palenia tytoniu, ponieważ wdychanie dymu papierosowego powoduje połykanie powietrza.

4. Zmniejsz stres.

5. Po jedzeniu można wybrać się na krótki spacer. Pomoże to w prawidłowym trawieniu.

6. Oddychaj wyłącznie przez nos, nie przez usta.

7. Wysypiaj się!

Napisz komentarz