Zioła na wzdęcia to skuteczne wsparcie w walce z tą przykrą dolegliwością. Jak zatem skutecznie pozbyć się wzdęć?
WZDĘCIA. WSTYDLIWY PROBLEM
Mówi się, że wzdęcia to często pierwszy sygnał nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Mogą towarzyszyć im bóle brzucha, odbijania, zgaga, nudności, brak apetytu, charakterystyczne uczucie „balona” w brzuchu i ogólny dyskomfort psychiczny.
W rezultacie sięgamy po sposoby, które mają na celu szybko uwolnić nas od problemu – jednakże w ten sposób, ignorując źródło naszych dolegliwości, nieświadomie doprowadzamy do powstania przewlekłych stanów zapalnych.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA WZDĘĆ
Wzdęcia to nieprawidłowo usuwane z organizmu gazy, powstałe w przewodzie pokarmowym. Mogą być wynikiem wielu różnych procesów, od banalnych, typu nadmierne połykanie powietrza, po poważne schorzenia, wymagające żmudnego leczenia. Określenie przyczyn powstawania wzdęć to klucz do ich skutecznego leczenia.
Przyczyny wzdęć:
- Skurcz jelit, zaburzenia ich ruchliwości
- Niedostateczny dopływ żółci do mas pokarmowych
- Stres (!), mało aktywny tryb życia
- Zbyt gęste śluzy w układzie trawiennym
- Nietolerancja pokarmowe – nietolerancja laktozy, fruktozy, celiakia itd.
- Zaburzenia czynnościowe – IBS (zespół jelita drażliwego), dyspepsja (niestrawność czynnościowa)
- Zaburzenia pracy trzustki, niedobór enzymów trzustkowych
- Choroby jelit – zespół Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
SKUTECZNY SPOSÓB NA WZDĘCIA
Nie istnieje jeden skuteczny sposób, aby pozbyć się wzdęć, ich leczenie jest bowiem zależne od przyczyn, dla których powstały. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które warto wprowadzić przy wszelkiego rodzaju problemach z przewodem pokarmowym.
Przede wszystkim – właściwe odżywianie. Do codziennej diety warto wprowadzić zioła na wzdęcia, a codzienną dietę skonsultować z lekarzem, najlepiej dietetykiem – jest to wręcz niezbędne, jeśli dotyczą nas nietolerancje pokarmowe. Pamiętajmy również, aby zawsze jeść powoli, starannie przeżuwając pokarm.
Kolejną zasadą jest codzienna porcja aktywności fizycznej – wystarczy 10 minut prostych ćwiczeń, by pozytywnie wpłynąć na organizm.
ZIOŁA NA WZDĘCIA
Zioła na wzdęcia to skuteczne wsparcie w walce z tą uciążliwą dolegliwością. Zioła dobierajmy w oparciu o przyczynę powstania wzdęć. Pamiętajmy, że mieszanki ziołowe, złożone z kilku lub kilkunastu różnych ziół działają bardziej efektywnie niż pojedyncze zioła.
Mieszanki ziołowe stosujemy zamiennie z innymi, zawierającymi zioła na wzdęcia.
Napar przygotowujemy biorąc 1 łyżkę suszu na szklankę wrzątku, następnie ziółka zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut i od razu wypijamy.
Do zaparzania ziół warto użyć termosu, dzięki czemu będziemy mieć świeży napar przez cały dzień!
ZIOŁA WIATROPĘDNE
Zioła na wzdęcia o działaniu wiatropędnym, rozkurczającym, wspomagającym trawienie i właściwą perystaltykę jelit. Pomogą usunąć nagromadzone gazy, przyniosą ulgę, łagodzą dolegliwości bólowe.
Do ziół wiatropędnych zaliczamy: nasiona kopru włoskiego i kminu rzymskiego, biedrzeniec anyż, kolendra, rumianek, mięta, korzeń kozłka, arcydzięgiel, oregano.
ZIOŁA PRZY IBS
Zioła polecane m.in. w zespole jelita drażliwego (IBS): liście babki, mięta, krwawnik, wrotycz, pokrzywa, szałwia, brzoza, dziurawiec, strąki igliczni.
Zioła najlepiej zaparzyć w dużym termosie i popijać przez cały dzień, najlepiej 15 minut przed posiłkiem.
ZIOŁA ROZRZEDZAJĄCE ŚLUZY
Niektórym osobom ulgę przynosi picie mieszanki ziołowej, rozrzedzającej śluzy, o ile są one przyczyną powstania wzdęć. Zioła te są również polecane przy zapaleniu zatok – skutecznie rozrzedzają wydzielinę, zmniejszając obrzęk i ułatwiając oddychanie.
Do ziół tych zaliczamy: korzeń prawoślazu, tymianek, kwiaty ślazu, podbiał, majeranek, lukrecja, kwiat dziewanny, kwiat malwy czarnej.
Pamiętajmy, aby kupować zioła wyłącznie w dobrych sklepach zielarskich, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zachowały świeżość i moc działania.
Źródło: https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/aiovg_videos/nasze-zycie-wewnetrzne-nie-tylko-o-trawieniu-barbara-glowacka/