Jak zmotywować się, do ćwiczeń, odchudzania, nauki, pracy nad sobą? Czy można nauczyć się sztuki motywacji? W jaki sposób utrzymać motywację, gdy spotykają nas niepowodzenia? Przeczytaj nasze wskazówki!

SZTUKA MOTYWACJI

Rozpoczynając nową aktywność przepełnia nas zapał i euforia, ale z czasem te pozytywne nastawienie zawsze mija. Dlaczego tak się dzieje?

Wypełniająca nas na początku naszych planów pozytywna energia jest konieczna, by projekt w ogóle powstał w naszym umyśle. Jednak faza ta zawsze nieuchronnie się kończy – nasz zapał gaśnie, a kombinacja zmęczenia, niskich rezultatów, świadomość ryzyka niepowodzenia i napotykane trudności sprawiają, że tracimy motywację.

Najczęściej poddajemy się wtedy i rezygnujemy z dalszych wysiłków, w poczuciu porażki i zniechęcenia do siebie.

Proces ten jest naturalny i każdy z nas mu podlega – każda istota ludzka doświadcza wzlotów i upadków, każdy z nas musi czasem mierzyć się ze zwątpieniem. Nasze samopoczucie nieustannie atakowane jest przez nasze własne ograniczenia, lęki i negatywne myśli.

Możemy jednak nauczyć się obracać ten proces na naszą korzyść – traktując utratę motywacji nie jako porażkę, lecz jako możliwość ujrzenia swoich planów w nowej perspektywie. Zakorzenia nas to z powrotem w rzeczywistości, dzięki czemu możemy skorygować własne błędy i podjąć odpowiednie działania.

Motywacja to sztuka, której możemy się nauczyć!

KORZENIE MOTYWACJI

Jeśli szukasz sposobów na to, jak zmotywować się, w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie w czym zakorzeniona jest twoja motywacja? Czy twoje plany są w zgodzie z twoim systemem wartości, z pragnieniami, marzeniami i zainteresowaniami? Czy może wynikają raczej z oczekiwań, narzuconych ci przez otoczenie? Czyją wizję pragniesz zrealizować, własną czy cudzą?

NA HUŚTAWCE EMOCJI

Aby odkryć, jak zmotywować się, kolejnym krokiem jest zajrzenie w głąb siebie, w nasze własne emocje.

Większość z nas postrzega emocje jako znajdujące się zupełnie poza naszą kontrolą. Mogą wydawać się nam irracjonalne i tajemnicze, jakby żyły własnym życiem. W rezultacie często podejmujemy decyzje, które nie służą nam i których często potem żałujemy.

Tymczasem pod każdą naszą emocją kryje się jakaś myśl, jakieś przekonanie, które tą emocje wywołuje. Jeśli pragniemy nauczyć się, jak zmotywować się, musimy przyjrzeć się bliżej naszemu wewnętrznemu dialogowi. Nasze myśli kształtują nasze samopoczucie, wybierajmy zatem myśli, które będą nam służyć i neutralizujmy te negatywne.

jak zmotywować się ogrody piękna

JAK MOTYWOWAĆ SIĘ?

Budowanie motywacji to proces, który wymaga od nas codziennej pracy. Największymi wrogami motywacji jest brak wiary w siebie, brak koncentracji na zadaniu oraz nieprecyzyjnie sformułowany cel. A zatem jak motywować się?

  1. Zacznij codziennie prowadzić Dziennik Wdzięczności. Wdzięczność to klucz do pozytywnego nastawienia, pozwala docenić dobro, które nas w życiu spotkało, a którego często nie dostrzegamy, a także otworzyć na nowe, pozytywne doświadczenia. A zatem codziennie notuj wszystko, co dobrego cię w danym dniu spotkało, nie pomijaj żadnej, nawet drobnej rzeczy. Dobrym pomysłem jest również sporządzenie listy twoich mocnych stron, dotychczasowych osiągnięć i pozytywnych stron życia.
  2. Skoncentruj się na celach. Zdefiniuj na nowo swoje cele – określ, czego naprawdę pragniesz i skieruj całą swoją energię na urzeczywistnienie tych pragnień. Konkretne zdefiniowanie celów to podstawa skutecznego działania.
  3. Ustal codzienna strategię, która przybliży cię w kierunku realizacji twoich celów. Brak ustalonej strategii sprzyja prokrastynacji, czyli odkładaniu wszystkiego na później i marnowaniu cennego czasu.

Jak ustalić strategię? Spisz wszystkie swoje codzienne czynności, klasyfikując je na te, które sprzyjają realizacji twoich planów, oraz na te, które cię od nich oddalają. Następnie, w oparciu o tą listę, sporządź plan dnia, wybierając tylko te działania, które przybliżają cię do celu.

Życie zgodne z ustalonym planem jest trudne, wymaga codziennego wysiłku i dyscypliny, ale przynosi nam to, czego pragniemy – motywację i ogromną satysfakcję, gdy udaje się osiągnąć wyznaczony cel.

 

Napisz komentarz