Skuteczne afirmacje działają – pozytywne wewnętrzne przekonania mają głęboki sens, pod warunkiem, że wiemy jak je formułować.

CZYM SĄ AFIRMACJE?

Afirmacje to pozytywne przekonania, które mają na celu pokonanie własnych lęków i pozbycie się ograniczeń, aby móc w pełni wykorzystać swoje możliwości. Pomagają określić nowe cele i przygotowują na przyszłe doświadczenia.

DLACZEGO BYWAJĄ NIESKUTECZNE?

Afirmacja, aby miała moc, musi być poparta wiarą – w przeciwnym wypadku traci ona swoje oddziaływanie.

Mechaniczne powtarzanie regułek, w które nie tylko wierzymy, ale i odczuwamy wewnętrzny opór, jest pozbawione sensu i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Wypieranie naszych prawdziwych myśli i uczuć prowadzi do frustracji, złości, a nawet stanów depresyjnych.

Brak wiary w wypowiadane pozytywne twierdzenia pozbawia ich jakiejkolwiek mocy sprawczej, a nas skutecznie zniechęca do pozytywnego myślenia.

SKUTECZNE AFIRMACJE

Skuteczne afirmację to te, w które jesteśmy w stanie uwierzyć i przyjąć, jako nasze własne. Gdy afirmacja padnie na podatny grunt, czujemy, że jest nasza i tylko wtedy może ona nabrać mocy.

Bardzo ważne jest, zatem, aby dać sobie prawo do przeżywania wszystkich emocji. Zamiast na uczuciach, powinnyśmy skupić się raczej na towarzyszących im myślach, bowiem to one właśnie mają bezpośredni wpływ na nasz stan emocjonalny.

SKĄD TEN NEGATYWIZM

Za każdą naszą emocją kryje się jakaś myśl, jakieś przekonanie. Większość z nich nabyliśmy w dzieciństwie, przejmując przekonania naszych opiekunów. Jeśli przekonania te nasycone były negatywizmem, nasz wewnętrzny dialog dziś również jest negatywny, krytyczny i oceniający. Na bazie tego dialogu pojawiają się w nas negatywne emocje, choć często nawet nie jesteśmy świadomi tego procesu.

Praca z afirmacjami pomaga wydobyć wszystkie te nieuświadamiane negatywne przekonania, które uniemożliwiają nasz rozwój. Pomagają zmienić nasz wewnętrzny program, odkryć fałszywe schematy myślowe i zakwestionować ich sens.

PRACA Z AFIRMACJAMI

Skuteczne afirmację nie są żadną magią, nie mogą sprawić, że coś po prostu spadnie nam z nieba.

Aby padły na właściwy grunt, pierwszym krokiem jest rozpoznanie naszego wewnętrznego negatywnego programu, a następnie podjęcie decyzji, w co tak naprawdę chcemy wierzyć, a co nam zdecydowanie nie służy. Musimy określić, jak chcemy postrzegać samych siebie i otaczający nas świat, a następnie wypełnić te przekonania entuzjazmem i wiarą.

W tym celu pomocne będzie poniższe ćwiczenie, do jego wykonania potrzebujesz jedynie czystą kartkę, ołówek i odrobinę wolnego czasu.

Krok pierwszy

Po lewej stronie kartki napisz dowolną, wybraną przez siebie afirmację – przekonanie, w które chciałabyś uwierzyć. Powtórz ją kilkakrotnie w myślach, „przymierzając” tą nową myśl do siebie, zwróć uwagę na wszystkie myśli i uczucia, jakie mogą się w tobie pojawiać.

Krok drugi

Po prawej stronie afirmacji wypisz wszystkie negatywne przekonania, jakie mogły się w związku z nią pojawić. Nie zatrzymuj strumienia negatywnych myśli, pozwól im wszystkim wypłynąć na powierzchnię, skrupulatnie je zapisując. Jak pozujesz, że wypisałaś je już wszystkie, przejdź do następnego kroku.

Krok trzeci

Ponownie zapisz swoją afirmację po lewej stronie kartki i powtórz drugi krok. Kontynuuj to ćwiczenie tak długo, dopóki nie wyczerpie się strumień negatywnych myśli. Jest to proces, który trwa, daj sobie jednak tyle czasu, ile potrzebujesz, aby całkowicie oczyścić swoją podświadomość z negatywnych myśli.

Krok czwarty

Po prawej stronie kartki znajdują się twoje blokady, przekonania, które dawno przestały ci służyć, za to uniemożliwiają wieść życie, o jakim marzysz i na jakie zasługujesz. Każda z tych negatywnych myśli jest celem twojej przyszłej pracy nad sobą.

Wybierz z listy najczęściej powtarzające się negatywne przekonania i na ich podstawie sformułuj nowe, pozytywne (na końcu tego artykułu znajdziesz wskazówki jak tworzyć afirmację). Wewnętrzny opór, który pojawił się na początku tego ćwiczenia, powinien teraz nieco osłabnąć i w ten sposób afirmację przestają być niewiele znaczącymi słowami.

Wraz z praktyką, zniknie głos wewnętrznego krytyka, a twoje samopoczucie diametralnie się odmieni.

JAK FORMUŁOWAĆ AFIRMACJE

Skuteczne afirmację wymagają przestrzegania kilku zasad:

  • powinny zawierać pozytywne przesłanie, np. jestem zdrowa, zamiast: nie jestem chora
  • powinny być formułowane w czasie teraźniejszy, czyli ja jestem, zamiast ja będę.
  • tylko regularna praca z afirmacjami daje efekty
  • za każdym razem, gdy pojawi się negatywna myśl, zadaj sobie pytanie: czy to jest coś, w co świadomie decyduję się wierzyć? Czy naprawdę chcę w to wierzyć?

Napisz komentarz