Jak spalić kalorie, bez wysiłku? Wiadomo, że najlepszym sposobem na spalanie kalorii jest uprawianie sportu. Sport jest nie tylko wielkim sprzymierzeńcem w zwiększaniu wydatku energetycznego naszego organizmu, ale także poprawia nasze samopoczucie i jest jednym z podstawowych składników zdrowego stylu życia.

Niestety, z wielu różnych powodów nie każdy jest w stanie ćwiczyć. Czy to dlatego, że doznałaś kontuzji, lub po prostu dlatego, że chcesz uzupełnić trening, który już wykonujesz na siłowni, aby kontynuować spalanie kalorii, podpowiemy, jak spalić kalorie bez ćwiczeń.

ILE KALORII SPALASZ W CIĄGU DNIA NIE ROBIĄC NIC?

Po prostu przez sam fakt bycia żywym twoje ciało już spala kalorie. Kalorie są źródłem energii, dzięki której nasz organizm może się poruszać i wykonywać wszystkie swoje funkcje. Dlatego nawet jeśli nic nie robisz, twoje ciało robi wiele rzeczy, które zużywają energię.

Tylko oddychając, myśląc, pompując krew lub trawiąc, nasze ciało zużywa już około 1,200 do 1,400 kcal dziennie. Innymi słowy, około 70% naszej całkowitej dziennej energii jest wydatkowane na działania, których tak naprawdę nie jesteśmy świadomi.

Chcesz wiedzieć ile kalorii spalamy nie robiąc nic? Wyjaśniamy na przykładach.

  • Sen. Czy jest coś bardziej podobnego do nic nierobienia niż spanie? Cóż, nawet tak, nadal spalamy kalorie, jak ciało nadal będzie potrzebować energii, aby być w stanie utrzymać podstawowe funkcje aktywowane. Szacuje się, że podczas snu możemy spalić około 1 kcal na godzinę i kilogram wagi. Innymi słowy, mnożąc swoją wagę przez liczbę godzin snu na dobę, można uzyskać przybliżoną liczbę spalanych kalorii. Oczywiście, nie jest to w 100% wiarygodne, ponieważ zależy to od innych aspektów, takich jak Twoja konstytucja, ale ogólnie rzecz biorąc, spalisz od 400 do 600 kilokalorii.
  • Jedzenie. Czy wiesz, że proces trawienia spala nieco ponad 10% Twoich dziennych kalorii? Ciekawostką jest to, że wydatki te będą wyższe lub niższe w zależności od rodzaju produktu, który spożywamy. Paradygmatycznym przykładem są białka, które ze względu na to, że są ciężkostrawne, mogą spalić około 30% kalorii, które nam dostarczają. Po drugiej stronie skali znajdują się tłuszcze, które podczas trawienia spalają jedynie 2,5% swojej kaloryczności. Przypadek węglowodanów jest bardziej podobny do przypadku tłuszczów niż białek, ponieważ zazwyczaj spalają się one w 7%, gdy je trawimy. Do momentu zakończenia procesu trawienia nasz organizm kontynuuje spalanie kalorii, co może trwać nawet do 3 godzin.
  • Stanie i siedzenie. Różnica między staniem a siedzeniem jest ogromna – siedząc można spalić około 60 kalorii w ciągu godziny, a stanie zwiększy zużycie kalorii do 120 kalorii.
  • Wykonywanie prac domowych. Wykonywanie czynności takich jak szorowanie czy zamiatanie może pomóc nam spalić około 240 kalorii w ciągu godziny, dla przykładu, jest to ilość podobna do tej, którą spalilibyśmy w tym samym czasie uprawiając pilates.

jak spalić kalorie ogrody piękna

JAK SPALIĆ KALORIE?

Jak zwykle, podstawą jest dieta. Jak spalić kalorie przy pomocy diety? Co warto do niej wprowadzić?

  • Kofeina.

Kofeina zawarta w kawie jest produktem termogenicznym. Co to oznacza? Przyspiesza tempo przemiany materii, dzięki czemu nasz organizm spala więcej kalorii, nawet jeśli nie ćwiczymy.

  • Pieprz cayenne.

Pieprz cayenne jest jednym z tych pokarmów, które pomogą nam spalić kalorie bez ćwiczeń w naturalny sposób. Aby to zrobić, wystarczy regularnie dodawać go do swojej diety. Należy jednak robić to stopniowo i bez przesady, gdyż zbyt duża ilość może spowodować problemy jelitowe i trawienne.

  • Imbir.

Imbir jest podobny do cayenne, innej żywności, która pomaga nam spalić kalorie bez ćwiczeń. Oprócz tego zapewnia również inne korzyści, takie jak eliminacja płynów czy poprawa funkcjonowania układu trawiennego. Imbir w kuchni jest bardzo wszechstronny — można go wykorzystać w ciasteczkach lub smoothie, ale można go również spożywać w postaci naparu.

  • Herbata zielona, czarna i czerwona.

Podobnie jak kawa i kofeina, herbata również pomaga nam przyspieszyć metabolizm i spalać tłuszcz. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak kofeina, teina w herbacie jest również elementem termogenicznym, więc pomoże Ci spalić więcej kalorii bez ćwiczeń.

jak spalić kalorie ogrody piękna

JAK SPALAĆ KALORIE SZYBKO I EFEKTYWNIE

Kiedy mówimy o znaczeniu odżywiania i aktywnego stylu życia, nie chodzi tylko o to, jak działa nasz organizm. Jeśli chcesz schudnąć, jedyną opcją jest spalanie większej ilości kalorii niż jest dostarczana organizmowi. Co to oznacza?

Oznacza to, że Twój organizm musi spalić więcej kalorii niż przyjmuje z pożywienia. Można to osiągnąć na dwa sposoby, albo ćwicząc wystarczająco dużo, aby spalić więcej niż zjadasz, albo ograniczając spożycie kalorii zgodnie z Twoim stylem życia.

Oczywiście najlepsza dla ciebie byłaby ta pierwsza opcja, ponieważ ćwiczenia są nie tylko ważne i niezbędne do utrzymania składu naszego ciała, ale mają też wiele innych krótko- i długoterminowych korzyści. Jednak w niektórych przypadkach, gdy aktywność fizyczna nie jest możliwa, kontrola diety, taka jak ta, którą oferujemy z naszym zdrowym menu w domu, może być bardzo ważną opcją.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że spalanie kalorii nie jest tożsame ze spalaniem tłuszczu. Jak już wyjaśnialiśmy, kalorie są źródłem energii dla naszego organizmu i potrzebujemy ich do prawidłowego funkcjonowania. Prawdą jest jednak, że jeśli spalamy więcej niż zużywamy, organizm będzie czerpał potrzebne kalorie z tłuszczu zgromadzonego w ciele.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak spalić kalorie szybciej, musisz wyeliminować ze swojej diety przetworzoną żywność, rafinowane mąki i cukry dodane. Stosuj dietę opartą na swoim stylu życia i kontroluj ilość spożywanych kalorii.

Napisz komentarz