Jakie korzyści daje joga? Joga to jedna z najbardziej powszechnych i popularnych praktyk wśród ludzi, którzy chcą znaleźć równowagę i spokój umysłu, medytować, a także zyskać elastyczność, siłę, a nawet schudnąć.

Bardzo interesujące jest również to, że można to robić niemal z każdego miejsca, zarówno chodząc na zajęcia, jak i w domu. Głównym celem jogi jest redukcja stresu i umożliwienie większego relaksu. Kiedy zagłębisz się w świat jogi, zdasz sobie sprawę, że jest ona czymś więcej: to filozofia sama w sobie, a nawet sposób na życie dla wielu ludzi.

Jakie jest pochodzenie jogi?

Uważa się, że praktyka jogi rozpoczęła się praktycznie od początku istnienia cywilizacji. Nauka jogi powstała tysiące lat temu, na długo przed powstaniem pierwszych religii i systemów wierzeń. Mówi się, że joga powstała w Indiach podczas Złotego Wieku, prawie 3000 lat temu. Właściwe sanskryckie słowo, po rozbiciu, oznacza „kontrolować”, „jarzmo” lub „zjednoczyć”. Słowo to zostało również przetłumaczone jako „łączyć”, „jednoczyć” i „unia”. Zjednoczenie jest między jaźnią a duchem.

Joga jest ważną częścią religii hinduistycznej, ponieważ ucieleśnia ich naturalny stan bycia i duchowe oświecenie. Jako część hinduizmu, joga należy do jednej z sześciu szkół filozofii hinduistycznej. Jeśli sięgniesz głębiej, możesz przeczytać o tym, jak joga jest używana w połączeniu z medytacją.

Joga jest również ważną częścią buddyzmu jako część jego praktyk medytacyjnych. Była nawet powiązana z islamem i wczesnym chrześcijaństwem.

Obecnie joga staje się coraz bardziej popularna, nie tyle ze względu na korzyści duchowe, co fizyczne. Możesz rozpocząć zajęcia jogi w lokalnej siłowni lub w zaciszu własnego domu dzięki osobistemu instruktorowi lub DVD z jogą w Internecie — to jest coraz łatwiejsze! Od popularnych muzyków, którzy przyjęli jogę do magazynów pełnych reklam jogi, po prostu nie można uciec od jogi i wpływu, jaki wywarła ona fizycznie i psychicznie na wielu ludzi.

Jakie korzyści daje joga?

Joga może zrobić wiele dla ludzkiego ciała, choć niestety, nie leczy poważnych dolegliwości i nie jest cudownym narzędziem, jak wielu twierdzi.

Jogę można włączyć praktycznie do każdego stylu życia lub programu. Wykazano, że joga zwiększa zdrowie i świadomość ciała, pozwalając uczestnikom jogi lepiej kontrolować swoje ciała. Od zwiększonej elastyczności do lepszego ułożenia ciała, joga może pomóc w wielu dolegliwościach.

A więc jakie korzyści daje joga? Poniżej przedstawiamy 14 korzyści potwierdzonych naukowo (są na to dowody w postaci badań naukowych), które tylko potwierdzają to, co już wiedzieliśmy: że joga jest lekarstwem dla ciała i serca, a w przypadku sportowców może być kluczem do osiągnięcia naszych celów w zakresie siły, stabilności, a nawet szybkości i oczywiście zapobiegania urazom i rehabilitacji.

1. Redukuje stres.

Badania wykazują, że joga może pomóc złagodzić stres i obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu.

2. Zmniejsza niepokój.

Kilka badań pokazuje, że praktykowanie jogi może prowadzić do zmniejszenia objawów niepokoju.

3. Może zmniejszyć stan zapalny.

Niektóre badania pokazują, że joga może zmniejszyć markery zapalne w organizmie i pomóc w zapobieganiu chorobom prozapalnym.

4. Może poprawić zdrowie serca.

Sama lub w połączeniu ze zdrowym stylem życia, joga może pomóc obniżyć czynniki ryzyka chorób serca.

5. Poprawia jakość życia.

Niektóre badania pokazują, że joga może poprawić jakość życia i może być stosowana jako terapia uzupełniająca w niektórych schorzeniach.

6. Może zwalczać depresję.

Kilka badań wykazało, że joga może zmniejszać objawy depresji poprzez wpływ na produkcję hormonów stresu w organizmie.

7. Może zmniejszyć przewlekły ból.

8. Joga może pomóc zmniejszyć przewlekły ból w takich schorzeniach jak zespół cieśni nadgarstka czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

9. Może poprawić jakość snu.

Joga może pomóc poprawić jakość snu ze względu na jej wpływ na melatoninę i jej wpływ na kilka wspólnych czynników przyczyniających się do problemów ze snem.

10. Poprawia elastyczność i równowagę.

Badania pokazują, że praktykowanie jogi może poprawić równowagę i zwiększyć elastyczność.

11. Pomaga poprawić oddychanie.

Joga zawiera wiele ćwiczeń oddechowych, które mogą pomóc poprawić oddychanie i funkcjonowanie płuc.

12. Pomaga złagodzić migrenę.

Badania pokazują, że joga może stymulować nerw błędny i zmniejszyć intensywność i częstotliwość migreny, samodzielnie lub w połączeniu z konwencjonalnym mindfulness.

13. Promuje zdrowe nawyki żywieniowe.

Praktykowanie jogi zachęca do roztropności, co może być wykorzystane do promowania dobrego jedzenia i zdrowych nawyków żywieniowych.

14. Może zwiększyć siłę: niektóre badania pokazują, że joga może powodować wzrost siły, wytrzymałości i elastyczności.

Czego potrzebuję, aby zacząć?

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć ćwiczyć jogę, to twoje ciało, twój umysł i odrobina ciekawości. Ale warto też mieć parę legginsów do jogi, szorty i koszulkę, która nie jest zbyt obszerna. Nie są wymagane żadne specjalne buty, ponieważ będziesz chodził boso. Dobrze jest zabrać ze sobą na zajęcia ręcznik.

W miarę rozwoju praktyki, możesz chcieć kupić własną matę do jogi, ale większość studiów ma maty i inne akcesoria dostępne dla Ciebie. To, jakie korzyści daje joga zależy jednak nie od akcesoriów do jogi, lecz głównie od twojej praktyki!

Dlaczego nie powinno się jeść 2-3 godziny przed zajęciami?

W praktyce jogi skręcamy się z boku na bok, obracamy i wyginamy do przodu i do tyłu. Jeśli nie przetrawiłeś w pełni ostatniego posiłku, dasz o sobie znać w sposób, który nie jest dla Ciebie komfortowy.

Jeśli jesteś osobą o szybko reagującym układzie pokarmowym i obawiasz się, że podczas zajęć jogi będziesz głodna lub poczujesz się słabo, poeksperymentuj z czymś lekkim (np. jogurtem sojowym), kilkoma orzechami lub sokiem najwcześniej 30 minut przed zajęciami. Tylko wtedy przekonasz się, jakie korzyści daje joga.

Potrzebne ubrania do jogi i sprzęt do jogi

Jest kilka podstawowych rzeczy, które będą Ci potrzebne do jogi i w zależności od miejsca, w którym ćwiczysz, możesz nie potrzebować wszystkich z nich. Na początku będzie się to wydawać dziwne, ale po pewnym czasie zaczniesz preferować pewne maty, ubrania i sprzęt, tak jak robisz to w przypadku innych codziennych czynności. Niektóre z nich nie są niezbędne, ale ułatwią uprawianie dyscypliny.

1. Maty do jogi.

Wybór maty do jogi może być bardzo prosty, wystarczy zawęzić wybór. Jej grubość jest różna, więc jeśli masz problemy ze stawami lub czujesz, że potrzebujesz dodatkowej amortyzacji, wybierz grubą matę do jogi. Nie potrzebujesz niczego zbyt wymyślnego ani drogiego. Twoja sala gimnastyczna, w której trenujesz może zapewnić Ci maty, ale zaleca się, abyś wybrał jedną z nich ze względów sanitarnych.

2. Ręczniki.

Ważne jest, aby mieć ręczniki do jogi, ponieważ będziesz się pocić i pocić podczas uprawiania jogi. Ręcznik może być użyty do wytarcia potu z twojego ciała, jak również potu na macie. Jeśli mata się zmoczy, może być bardzo śliska, dlatego warto mieć pod ręką ręcznik. Wycieranie maty po jodze jest również ważne ze względów sanitarnych.

Paski do jogi ułatwiają nam rozciąganie i wykonywanie niektórych pozycji, które będziemy wykonywać, jeśli nie jesteśmy zbyt elastyczni (co, pamiętajmy, poprawi się z czasem i praktyką). Są one zazwyczaj wykonane z nylonu i są bardzo trwałe.

3. Klocki do jogi.

To małe „cegiełki” z korka lub pianki, które, podobnie jak paski, ułatwiają wykonywanie niektórych pozycji.

Ile razy w tygodniu powinnam ćwiczyć?

Wystarczy zaledwie kilka treningów aby przekonać się, jakie korzyści dale joga! Joga jest niesamowita, nawet jeśli ćwiczysz tylko godzinę tygodniowo, doświadczysz korzyści płynących z tej praktyki. Jeśli uda Ci się zrobić więcej, z pewnością odczujesz więcej korzyści.

Proponujemy zacząć od dwóch lub trzech razy w tygodniu, za każdym razem przez godzinę lub półtorej godziny. Jeśli możesz ćwiczyć tylko 20 minut na sesję, to też dobrze – to wszystko się sumuje.

Nie pozwól, aby ograniczenia czasowe lub nierealistyczne cele stanowiły przeszkodę; nie musisz się o to martwić. Prawdopodobnie zauważysz, że po pewnym czasie twoja chęć do ćwiczeń naturalnie się rozszerzy i będziesz robiła coraz więcej.

Komentarze są wyłączone