URODA

Zmarszczki na czole. 5 sposobów na marsowe czoło

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zmarszczki na czole są koszmarem wielu kobiet i należą do zmarszczek mimicznych. U niektórych pierwsze bruzdy można zauważyć już ok. 30 – roku życia. Wpływa na to wiele czynników, które warto poznać, aby móc ich unikać. Co możesz zrobić, aby odzyskać jędrną cerę i cieszyć się młodym wyglądem?

ZMARSZCZKI NA CZOLE: PRZYCZYNY

Zmarszczki na czole powstają wraz z wiekiem u każdej kobiety, ale u niektórych uwidaczniają się w młodym wieku – już przed 30 rokiem życia. W dużej mierze wpływają na to geny odziedziczone po przodkach (rodzicach lub dziadkach). Wystarczy spojrzeć na mamę lub babcię, aby stwierdzić, które zmarszczki zaczną pojawiać się jako pierwsze.

Ponadto czynnikami, które przyspieszają powstawanie zmarszczek na czole są:

  • mimika twarzy – bruzdy na czole prędzej pojawiają się u kobiet, które marszczą czoło podczas przeżywania emocji
  • przesuszanie skóry – skóra niektórych kobiet jest sucha, a słońce i solarium wzmagają ten stan
  • nadmiar używek – alkohol, kawa oraz napoje gazowane spożywane w nadmiarze powodują
  • odwodnienie organizmu, w tym skóry, przez co traci sprężystość, a zmarszczki pojawiają się prędzej
  • palenie papierosów – powoduje, że w organizmie dochodzi do nadmiaru wolnych rodników, które przyspieszają powstawanie zmarszczek na czole
  • utrata kolagenu – kolagen należy do podstawowych budulców włókien kolagenowych, tworzących rusztowanie dla skóry właściwiej. Z wiekiem stężenie tego składnika zaczyna się obniżać, przez co skóra traci sprężystość i dochodzi do powstawania zmarszczek na czole oraz w innych częściach twarzy
  • osłabienie mięśni twarzy – w szczególności chodzi o mięsień odpowiedzialny za unoszenie i marszczenie brwi. Wskutek jego osłabienia dochodzi do powstania pionowych bruzd, tzw. lwiej zmarszczki

Bez względu na przyczyny powstawania zmarszczek na czole, kluczową rolę w opóźnianiu starzenia i regeneracji tkanki skórnej pełni odpowiednia pielęgnacja.

JAK ZLIKWIDOWAĆ ZMARSZCZKI NA CZOLE?

Wiele kobiet zastanawia się, jak zlikwidować zmarszczki na czole, aby skóra stała się gładsza i jędrniejsza. W tym celu warto zastosować kilka sposobów na zmarszczki we własnym zakresie:

Odpowiednio nawilżaj skórę, aby niwelować bruzdy na czole

Czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr oraz słońce powodują utratę wody w tkance skórnej. W wyniku tego skóra staje się sucha i podatna na powstawanie zmarszczek. Dlatego należy codziennie używać kremu nawilżającego, aby komórki mogły się regenerować. W lato przed wyjściem na słońce zastosować krem przeciwzmarszczkowy z filtrem UV, o działaniu nawilżającym. Doskonale działają kremy z witaminą A i E, które likwidują nadmiar wolnych rodników, przyspieszających starzenie.

Cennymi składnikiem jest kwas hialuronowy, kolagen i elastyna, czyli białka tworzące podstawowy szkielet skóry. Kwas hialuronowy chroni przed wnikaniem w warstwę rogową naskórka zanieczyszczeń z zewnątrz. Składnik ten doskonale wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu utrzymuje nawilżenie skóry, która zaczyna wyglądać młodziej.

Unikaj marszczenia brwi

Marszczenie brwi sprzyja powstawaniu lwiej zmarszczki.Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie marszczy czoło, a zapanowanie nad tym nawykiem na początku jest trudne. Jednak częste i świadome rozluźnianie mięśni czoła zapobiega powstawaniu zmarszczek. Warto codziennie masować mięśnie twarzy w celu rozluźnienia.

Unikaj nadmiernego opalania

Zmarszczki na czole powstają wskutek nadmiernego opalania na słońcu lub w solarium. Pomimo że opalenizna w lato jest modna, to niekorzystnie wpływa na skórę. Dlaczego? Po pierwsze – skóra ulega przesuszeniu, przez co traci jędrność i elastyczność. Po drugie – na opalonej skórze zmarszczki stają się bardziej widoczne. Przed wyjściem na ostre słońce koniecznie trzeba użyć kremu nawilżającego z filtrami.

Chłodna woda i spanie na plecach sposobem na zmarszczki czoła

Chłodna woda nie zawsze wzbudza przyjemne emocje, ale dla twarzy jest zdrowa i pobudza mikrokrążenie. To sprawia, że komórki skórne stają się bardziej dotlenione i odżywione. Natomiast śpiąc na plecach można uniknąć marszczenia skóry na czole i pozostałych partiach twarzy.

Zdrowa dieta lub suplementy pomaga wygładzić zmarszczki na czole

Aby wygładzić zmarszczki na czole i twarzy, warto spożywać świeże owoce i warzywa, jaja, kasze i chude mięso. Jeśli z jakichś powodów dieta jest uboga w naturalne źródła witamin i minerałów oraz występują niedobory, warto sięgnąć po suplementy diety, t.j.: witamina A, C, E i D oraz cynk i selen. To podstawowe składniki, niezbędne dla zachowania zdrowej cery.

Zmarszczki na czole to problem, z którym zmaga się wiele kobiet, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad, można je spłycić i zachować młody wygląd cery jak najdłużej. Pamiętaj, że kluczową rolę pełni codzienna profilaktyka przeciw starzeniu. Stosując odpowiednie kosmetyki, wspomożesz regenerację komórek, a Twoja cera stanie się gładsza i jędrniejsza.

Komentarze są wyłączone