Właściwa pielęgnacja zimą jest niezbędna dla zachowania dobrego wyglądu – kosmetyki na zimę powinny odpowiadać na wszystkie potrzeby naszej skóry. Niskie temperatury na zewnątrz, ciepłe i suche powietrze w mieszkaniach, śnieg i wiatr – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na kondycję skóry i włosów.

Jak dbać o cerę zimą?

Zimą łatwo o powierzchowne odmrożenia skóry – wystarczy krótki, kilkuminutowy pobyt na dużym mrozie oraz brak odpowiedniej ochrony skóry by stała się ona czerwona, swędząca i łuszcząca się.

Biologicznym mechanizmem obronnym skóry w reakcji na niską temperaturę jest skurcz naczyń krwionośnych – tzw. gęsia skórka, oraz automatyczne opróżnianie się gruczołów łojowych celem natłuszczenia skóry. Niestety nie możemy polegać wyłącznie na tym mechanizmie, to nie wystarczy, by skutecznie ochronić skórę przed odmrożeniem – konieczne są odpowiednie kosmetyki na zimę.

Właściwa ochrona skóry w zimie jest ważna nie tylko w czasie wyjazdów na narty – jest niezbędna również w trakcie codziennego przemieszczania się na zewnątrz. Jej brak to podstawowy błąd w pielęgnacji urody jaki popełniamy zimą.

Innym częstym błędem jest stosowanie nieodpowiednich na zimę kosmetyków, typu O/W – zawarta w nich warstwa wodna będzie w niskich temperaturach zamarzać. Stosowanie takich kosmetyków przy dużym mrozie może nawet przyspieszyć proces odmrożenia skóry – już po kilku minutach na zewnątrz poczujemy pieczenie skóry.

Jak wybrać kosmetyki na zimę?

Odpowiednie kosmetyki na zimę powinny odpowiadać na wszystkie potrzeby skóry – odżywiać ją, nawilżać oraz skutecznie zabezpieczać przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Ciągłe zmiany temperatury, na jakie narażeni jesteśmy zimą, powodują nieustanną pracę naczynek krwionośnych skóry, a suche powietrze w pomieszczeniach przyspiesza utratę wody z naskórka. Jest to prawdziwe wyzwanie dla naszej urody!

Podstawowe cele zimowej pielęgnacji to codzienne wzmacnianie płaszcza lipidowego skóry – to on bowiem stoi na straży jej zdrowia i urody – oraz zapobieganie utraty wody przez naskórek. W temperaturze poniżej 10 stopni płaszcz lipidowy stopniowo traci swoje działanie ochronne – im niższa temperatura, tym łatwiej o zaburzenie delikatnej biologicznej równowagi.

To, jakie kosmetyki na zimę wybierzemy, powinno zależeć od planowanego czasu pobytu na zewnątrz. Do codziennej pielęgnacji najlepsze będą lżejsze kremy w formie emulsji, najlepiej W/O, z wysoką zawartością substancji tłuszczowych, ceramidów i witamin.

Kosmetyki do uprawiania sportów zimowych lub przeznaczone na dłuższy pobyt na zewnątrz powinny mieć jednak cięższą, bardziej treściwą formułę. Pamiętajmy, aby nałożyć je tuż przed wyjściem z domu i zmyć po powrocie, aby nie dopuścić do nadmiernego przetłuszczenia skóry w ciepłym pomieszczeniu.

Kosmetyki na zimę powinny również zawierać stabilne filtry UVA i UVB.

Dodatkową barierą ochronną dla skóry jest makijaż – podkład i puder to doskonałe dodatkowe zabezpieczenie przed zimową aurą.

Komentarze są wyłączone