URODA

Trądzik bez tajemnic. 3 etapy pielęgnacji cery trądzikowej

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu boryka się z tym irytującym problemem, jakim jest trądzik: to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Trądzik nie tylko wywołuje silny dyskomfort emocjonalny, ale i może wpływać na nasze życie! Nasilone zmiany trądzikowe mogą bowiem powodować depresję i prowadzić do ograniczenia kontaktów towarzyskich.

Jeśli więc dokuczają nam zmiany trądzikowe, nie powinnyśmy czekać, aż same przejdą – trądzik należy leczyć!

Kto jest narażony na trądzik?

Trądzik może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Nierzadko z trądzikiem borykają się dojrzałe osoby – może wystąpić nawet po 40 r.ż.!

Jakie są rodzaje trądziku?

Trądzik przyjmuje różne postacie – od wielkich wypełnionych ropą cyst po drobne czerwone wykwity na skórze.

Trądzik zaskórnikowy

Pierwsze patologiczne zmiany to mikro zaskórniki, niewidoczne gołym okiem. Mogą one rozwinąć się w zaskórniki otwarte lub zaskórniki zamknięte. Te pierwsze to widoczne na skórze czarne, nieestetyczne kropki.

Czarny kolor zaskórników nie jest, jak się powszechnie uważa, spowodowany przez brud – to efekt utlenienia się czopu rogowo-tłuszczowego, który zamyka gruczoły łojowe skóry (pory skóry). Zaskórniki zamknięte to białe grudki.

Na tym etapie trądziku odpowiednia pielęgnacja spowoduje, że będziemy mieć go pod kontrolą i nie rozwinie się on w kolejną postać – znacznie trudniejszą do wyleczenia.

Trądzik grudkowo-krostkowy

W trądziku grudkowo-krostkowym wyróżnia się, jak sama nazwa wskazuje, zarówno krostki jak i grudki. W trądziku grudkowo-krostkowym mogą niestety tworzyć się blizny. Jest on bardziej oporny na leczenie niż trądzik zaskórnikowy.

Trądzik ropowiczy

W trądziku ropowiczym obecne są guzki, cysty i przetoki. Jest to ostra postać, niestety trudna do wyleczenia. Ustępujące wykwity skórne pozostawiają nieestetyczne blizny oraz przebarwienia trądzikowe.

Przyczyny powstawania trądzika

Główną przyczyną powstawania trądziku są predyspozycje genetyczne oraz zmiany hormonalne, jakim podlega nasze ciało. I choć nie mamy na nie wpływu, prawidłowa pielęgnacja cery pomoże uwolnić się od tej uprzykrzającej życie dolegliwości!

Pogorszenie się stanu naszej cery może być wywołane przez kilka czynników. Wśród nich wymieniamy:

1.Niewłaściwa pielęgnacja cery

Nieodpowiednia pielęgnacja cery – np. stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – może spowodować nadmierne wydzielanie łoju skórnego i jego nieprawidłowy skład. To z kolei prowadzi do zaburzonej flory bakteryjnej, sprzyjającej nadkażeniom bakteryjnym.

Uwaga! Częstym błędem, jaki popełniamy w pielęgnacji cery trądzikowej, jest stosowanie zbyt agresywnie odtłuszczających kosmetyków, co może zaostrzyć objawy trądziku!

2. Wyciskanie pryszczy

Samodzielne manipulacje przy krostkach przynosi więcej szkody, niż pożytku –  powoduje rozlanie się treści zaskórnika na okoliczne tkanki oraz powstanie stanu zapalnego.

3. Długie i częste opalanie się

4. Stresujący tryb życia

5. Wzrost temperatury ciała

Wzrost temperatury ciała może powodować zwiększona produkcje łoju. Dlatego jeśli cierpimy na trądzik niewskazane są długie, gorące kąpiele.

Dieta a trądzik

Wiele osób zauważa u siebie pogorszenie się stanu skóry po spożyciu określonych produktów, mimo, że naukowo taka zależność nie została udowodniona. Jeśli zauważamy u siebie takie efekty, najlepiej jest wyeliminować winowajców ze swojej diety.

Prawidłowa pielęgnacja skóry przy trądziku

Trądzik to nieestetyczny problem, który potrafi spędzać  nam sen z oczu. Aby się go pozbyć należy jak najszybciej wdrożyć prawidłową pielęgnację – na wczesnym etapie w zupełności wystarczy do pozbycia się zmian trądzikowych. Nie wolno czekać aż trądzik sam minie!

Ciężkie postacie trądziku należy jednak leczyć wyłącznie pod kontrolą lekarza – konieczne mogą być antybiotyki i inne silne leki (np. retinoidy, kuracja hormonalna itd.)

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej ma na celu wyciszenie aktywności gruczołów łojowych i zahamowanie łojotoku oraz stanu zapalnego. Przebiega w trzech etapach:

1. Oczyszczanie

Do codziennego mycia cery trądzikowej należy wybierać kosmetyki o delikatnie złuszczającym działaniu, nie ingerujące w pokrywający skórę płaszcz lipidowy.

2. Tonizowanie

Codzienna tonizacja skóry ma na celu przywrócenie jej prawidłowego, kwaśnego pH.

3. Pielęgnacja

Odpowiedni krem to podstawa pielęgnacji. Krem do pielęgnacji skóry trądzikowej powinien mieć lekką i beztłuszczową formułę. W jego składzie powinny znaleźć się substancje ograniczające nadmierny łojotok, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Komentarze są wyłączone