Najlepsze, skuteczne kosmetyki do cery tłustej powinny charakteryzować się wielokierunkowym działaniem na skórę. Z jednej strony powinny regulować pracę gruczołów łojowych, działać antybakteryjnie i zapobiegać stanom zapalnym, z drugiej – nawilżać skórę i dbać o jej naturalną warstwę lipidową.
Niestety, nie każdy produkt do pielęgnacji tłustej skóry posiada tak wszechstronne właściwości. Wiele z nich działa wyłącznie jednostronnie, co albo doprowadza do pogłębienia zaburzeń albo pojawienia się nowych problemów skórnych.
Przykładowo stosowanie kosmetyków zbyt mocno odtłuszczających skórę (np. z alkoholem, z SLS itd.), może zaburzyć pracę gruczołów łojowych i spowodować nadprodukcję sebum – łoju skórnego. W konsekwencji skóra zaczyna jeszcze bardziej się przetłuszczać i problem narasta.
Kosmetyki do cery tłustej powinny zatem nie tylko skutecznie ograniczać produkcję sebum, ale i dbać o prawidłowe funkcjonowanie naturalnej warstwy ochronnej skóry.
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja cery tłustej?
Cera tłusta to prawdziwa zmora jej posiadaczek – na co dzień muszą zmagać się z nadmiernym przetłuszczaniem cery, trądzikiem lub okazyjnymi wypryskami, zanieczyszczonymi porami skóry – brzydko wyglądającymi zaskórnikami, bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami.
Skóra tłusta często bywa odporna na działanie kosmetyków, a co gorsze, bywa również przesuszona po licznych kuracjach przeciwtrądzikowych, które zamiast pomóc jeszcze bardziej pogarszały jej stan.
Cera tłusta wymaga przede wszystkim łagodnej regulacji pracy gruczołów łojowych – to podstawa pielęgnacji – z naciskiem na „łagodnej”. Kosmetyki do cery tłustej powinny działać zatem lekko złuszczająco – poprzez rozluźnianie połączeń międzykomórkowych, usuwać zbędne warstwy naskórka.
Kosmetyki do cery tłustej powinny również wykazywać działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także nawilżające i regenerujące barierę lipidową skóry – niezwykle istotna jest obecność substancji o działaniu gojącym i łagodzącym podrażnienia.
Jak wybrać dobre kosmetyki do cery tłustej?
Dobre kosmetyki do cery tłustej w swoim składzie powinny zawierać szereg kilku substancji dobroczynnie wpływających na jej stan. Wybierając kosmetyki powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na obecność następujących substancji:
1. Kwas salicylowy (BHA)
Najlepiej w postaci w postaci ekstraktu z kory wierzby białej (syntetyczny kwas salicylowy jest gorszej jakości). Kwasy BHA posiadają potwierdzone działanie przeciwko szczepom bakterii sprzyjającym rozwijaniu zmian trądzikowych.
Kwas salicylowy w kosmetykach zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych (pory skóry), oczyszcza je, likwiduje zaskórniki i trądzik. Rozjaśnia plamy potrądzikowe i zmniejsza drobne zmarszczki. Znacząco zmniejsza stopień nabłyszczenia skóry – skóra staje się matowa, gładka i czysta.
2. Witamina B3 (niacynamid)
Witamina B3 to kolejny bardzo cenny składnik kosmetyków do cery tłustej. Jej zadaniem jest regulacja pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie rozszerzonych porów skóry, zaczerwienienia i podrażnienia, rozjaśnienie przebarwień i poprawienie poziomu nawilżenia cery.
3. Oleje roślinne
Do pielęgnacji cery tłustej przeznaczone są oleje, które nie wykazuje właściwości komedogennych – czyli nie powodują powstawania zaskórników. Idealne oleje roślinne posiadają lekką, szybko wchłaniającą się i nietłustą konsystencje i pozostawiają matowe wykończenine. Do olejów tych należy:
- olej z pestek winogron
- olej tamanu o znakomitych właściwościach gojących
- przeciwzapalny olej konopny
- olej z pestek malin
- olej z czarnuszki
- olej konopny
- olej jojoba
- olej z dzikiej róży
4. Ekstrakty roślinne z ziół o działaniu przeciwbakteryjnym. Do najskuteczniejszych należą:
- ekstrakt z pokrzywy, szałwii, konopii, czarnuszki, nagietka, ekstrakt z kurkumy, aloesu
5. Olejki eteryczne – skuteczne olejki do walki z trądzikiem i tłustą cerą to:
- przecibakteryjny olejek z drzewa herbacianego
- olejek eukaliptusowy
- olejek miętowy
- olejek tymiankowy
- olejek cytrynowy
6. Substancje łagodzące, przeciwzapalne, kojące podrażnienia oraz regulujące barierę lipidową skóry
- np. alantoina, betulina, skwalan roślinny.
Komentarze są wyłączone