Cera tłusta jest niewdzięczna w pielęgnacji. Charakteryzuje ją nieatrakcyjny, szary koloryt, tendencja to nadmiernego błyszczenia się oraz skłonność do występowania zmian trądzikowych i zaskórników.

Zaniedbana cera tłusta ma bardzo nieestetyczny wygląd: w niektórych miejscach nadmiernie rozszerzone pory sprawiają wrażenie, jak gdyby skóra została podziurawiona grubą igłą. Niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak powoduje trądzik, blizny i przebarwienia potrądzikowe.

Jak powstaje cera tłusta?

Przyczyną nadmiernego przetłuszczania się skóry jest nad aktywność gruczołów łojowych (porów skóry). Niestety, nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe to najczęściej kwestia genów – to po prostu, taka nasza uroda:(

Aktywność gruczołów łojowych sterowana jest przez układ hormonalny, co powoduje, że na stan naszej skóry wpływa szereg różnych czynników, zarówno emocjonalnych jak i fizycznych. Wprawiają one nasz układ hormonalny w ruch.

Jakie czynniki mogą pogorszyć stan cery tłustej?

  • Zmiany hormonalne – dojrzewanie, menstruacja, ciąża, menopauza, zaburzenia hormonalne
  • Zbyt częste mycie twarzy i używanie zbyt silnie działających kosmetyków (np. z alkoholem, z SLS itd.)
  • Stosowanie nieodpowiednich lub złej jakości kosmetyków, zawierających substancje komedogenne – powodujące powstawanie zaskórników
  • Stresujący tryb życia
  • Zbyt częste opalanie się
  • Długie, gorące kąpiele
  • Intensywny trening może powodować wzrost ciepłoty ciała co stymuluje gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Cera tłusta wymaga uważnej, regularnej pielęgnacji: niewłaściwa pielęgnacja może być nawet podłożem chorób skóry, takich jak trądzik i łojotokowe zapalenie skóry.

Pielęgnacja cery tłustej powinna polegać na:

  1. Regulacji rogowacenia naskórka
  2. Zmniejszeniu nadmiernego łojotoku
  3. Działaniu antybakteryjnym – zapobiegającym tworzeniu się trądzika

Cera tłusta: trzy kroki do piękna

1. Oczyszczanie

Cera tłusta wymaga delikatnego, lecz skutecznego codziennego oczyszczania. Ma ono na celu usunięcie nadmiaru sebum z powierzchni skóry, nie pozbawiając jej jednak cennych substancji lipidowych.

Powszechnym błędem przy pielęgnacji skóry tłustej jest używanie zbyt agresywnie odtłuszczających kosmetyków! W rezultacie skóra traci swoją naturalną barierę lipidową i staje się odwodniona. Co więcej, im intensywniej odtłuszczamy cerę tłustą, tym większa będzie produkcja łoju – skóra więc nie przestanie się przetłuszczać!

2. Tonizacja

Ważnym etapem pielęgnacji cery tłustej jest tonizacja. Ma ona na celu delikatne złuszczenie zalegających na powierzchni skóry komórek i zwężenie rozszerzonych porów skóry. Tonizacja powinna również posiadać antybakteryjne właściwości, nie powodując przy tym odwodnienia skóry.

3. Pielęgnacja i ochrona

Kosmetyki do cery tłustej powinny posiadać lekką i beztłuszczową formułę. Sięgajmy po produkty pozbawione substancji komedogennych. Unikajmy również kremów o zbyt przeładowanym składzie – mniej znaczy więcej!

Dobry krem do cery tłustej powinien mieć działanie lekko złuszczające i nie zaburzać przy tym cennej warstwy lipidowej skóry. Dobrze, by w jego składzie znalazły się takie substancje jak: kwasy AHA, BHA lub PHA, niacynamid, ekstrakty roślinne i olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym.

Jak jeszcze możemy możemy zadbać o cerę tłustą?

  • Dobrym sposobem na szybkie odświeżenie cery tłustej w ciągu dnia jest rozpylenie na twarzy mgiełki wodnej – wody termalnej lub ulubionego hydrolatu.
  • Do mycia skóry tłustej nie używamy gorącej wody, która może wzmagać pracę gruczołów łojowych.
  • Jeśli borykasz się z trądzikiem, pamiętaj, że to problem natury hormonalnej, a nie higienicznej, na nic więc zda się szorowanie skóry silnymi środkami . Do mycia skóry trądzikowej należy wybrać delikatne środki myjące, które nie zaburzą naturalnej warstwy ochronnej skóry.
  • Przy trądziku niewskazane są peelingi mechaniczne, mogą one bowiem zaostrzyć zmiany trądzikowe i rozprzestrzenić infekcje.
  • Nie manipuluj samodzielnie przy zaskórnikach i pryszczach! Jeśli chcesz mechanicznie pozbyć się zaskórników, lepiej udaj się do dobrej kosmetyczki.

 

Komentarze są wyłączone