Jakie witaminy w kosmetykach są najważniejsze dla wyglądu naszej skóry? Uroda to nie tylko kwestia genów – to również efekt naszej codziennej pielęgnacji, stylu życia i sposobu odżywiania.
Witaminy w kosmetykach: witamina C oraz E
Zrozumienie roli witaminy C i E w zapobieganiu negatywnym skutkom narażania skóry na promieniowanie ultrafioletowe, to jedno z najważniejszych odkryć w dziedzinie dermatologii. Witaminy te należą do grupy antyoksydantów i wykazują duże działanie ochronne, przyjmowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Kosmetyki zawierające kwas L-askorbinowy – formę witaminy C zdolną spenetrować głębokie warstwy skóry – silnie pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Wysokie stężenia witaminy C będą mieć więc regenerujące właściwości. Dodatek witaminy E (tokoferolu) wygładza skórę i poprawia jej koloryt.
Kosmetyki z witaminą C i E sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu cery, zarówno młodej, jak i dojrzałej. Obie te witaminy w kosmetykach wykazują się wielopoziomowych działaniem ochronnym i zapobiegają konsekwencjom nadmiernej ekspozycji słonecznej: niwelują czynniki odpowiedzialne za posłoneczne uszkodzenie naszego wewnątrzkomórkowego DNA.
Działanie antyoksydacyjne witaminy E i C oznacza zdolność do neutralizowania wolnych rodników, czyli szkodliwych bio produktów, powstałych w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Wolne rodniki niszczą kolagen i elastynę – włókna odpowiedzialne za prawidłową strukturę skóry. W wyniku ich działania powstają zmarszczki, bruzdy i rozpoczyna się proces starzenia.
Witamy te odgrywają równie istotną rolę przyjmowane wewnętrznie: prawidłowa podaż witamina C oraz E w naszej diecie hamuje proces starzenia się organizmu, zapobiega zmarszczkom i zapewnia nam młody, zdrowy wygląd.
Witamina A w kosmetykach
Witaminy w kosmetykach z grupy A odgrywają ogromną rolę w kosmetyce i dermatologii. Wykazują się wielokierunkowym oddziaływaniem na skórę, są skuteczne między innymi w: redukowaniu zmarszczek, zapobieganiu fotostarzeniu, likwidacji zmian trądzikowych, przebarwień i innych niedoskonałości skóry, a nawet w łagodzeniu objawów łuszczycy.
Odpowiednia podaż witaminy A w diecie stoi na straży gładkiej i zdrowej skóry. Jeśli jej poziom w organizmie spada poniżej normy, od razu doświadczymy skutki niedoboru: nasza skóra staje się sucha, boleśnie napięta, zaczyna się łuszczyć. Obecność witaminy A w organizmie jest konieczna do zachowania prawidłowych funkcji pełnionych przez skórę.
Witaminy w kosmetykach z grupy B
Witaminy w kosmetykach z grupy B na wiele sposobów wpływają na nasz wygląd. Zawartość witamin z grupy B w produktach kosmetycznych gwarantuje między innymi odpowiedni poziom nawilżenia skóry i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu.
Niektóre witaminy z grupy B (np. niacyna) posiadają dodatkowo właściwości przeciwzapalne, dlatego dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cery podrażnionej. Kosmetyki z wysokim stężeniem niacyny przeznaczone są również do pielęgnacji cery z przebarwieniami.
Witamy z grupy B w diecie są nieodzowne dla kondycji naszej skóry, paznokci i włosów. Przykładem jest biotyna – witamina z grupy B – naturalnie występująca w komórkach naszego organizmu. Jej niedobór prowadzi do zapalenia skóry oraz nadmiernego wypadania włosów. Nawet niewielki jej spadek w organizmie może spowodować wystąpienie tych symptomów!
Witamina K w kosmetykach
Kosmetyki z witaminą K najczęściej przeznaczone są do pielęgnacji skóry pod oczami – witamina K bowiem, biorąc udział w procesie krzepnięcia krwi, skutecznie redukuje zsinienia i obrzęki skórne.
Składniki mineralne w kosmetykach: miedź, cynk, selen
Miedź w kosmetykach wspomaga prawidłowy rozwój elastyny, czyli włókien wspierających od wewnątrz strukturę skóry. Aplikacja bogatych w miedź produktów będzie zatem działać silnie ujędrniająco, przyniesie wizualną poprawę wyglądu skóry.
Cynk w kosmetykach to poskramiacz nadprodukcji łoju skórnego, dzięki czemu przyczynia się do ustępowania zmian trądzikowych i oczyszczenia skóry. Kosmetyki z cynkiem świetnie sprawdzą się w pielęgnacji cery trądzikowej, skłonnej do nadmiernego przetłuszczania i powstawania zaskórników.
Selen redukuje formację komórek nowotworowych, spowodowanych częstym i długim opalaniem się. Kosmetyki zawierające selen przeznaczone są do cer dojrzałych i / lub narażonych na nadmierną ekspozycją słoneczną.
Wszystkie te substancje – witaminy w kosmetykach oraz składniki mineralne – mają za zadanie neutralizować uszkodzenia komórkowe, wywołane przez wolne rodniki, a także wspierać się nawzajem w skutecznej odbudowie komórek i ochronie przed niekorzystnym wpływem środowiska.
Komentarze są wyłączone