Kiedy zaczynamy stosować kosmetyki z kwasami? Jesień stwarza ku temu idealne warunki: krótkie dni i słabo operujące słońce pozwala na bezpieczną, skuteczną kwasową kurację.

Jak działają kosmetyki z kwasami?

Kwasy hydroksylowe to eksfolianty chemiczne, czyli środki o działaniu złuszczającym skórę. Wywierają dobroczynny, wielokierunkowy wpływ na naszą skórę.

5 niezwykłych korzyści dla urody, jakie przynoszą kwasy

1. Doskonale nadają się do pielęgnacji cery przetłuszczającej się, z nadmiernie powiększonymi porami skóry, skłonnej do powstawania trądzika. Kwasy w kosmetykach odblokowują gruczoły skóry, a dzięki antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu działaniu, zapobiegają tworzeniu się zaskórników i likwidują istniejące.

2. Kwasy regulują odnowę komórkową skóry, poprzez usunięcie zalegających na powierzchni naskórka martwych komórek. Dzięki temu kosmetyki z kwasami poprawiają koloryt skóry, a cera staje się czysta, aksamitnie gładka i miękka.

3. Kwasy rozjaśniają przebarwienia skóry i blizny potrądzikowe.

4. Poprawiają stopień nawilżenia skóry. Zwiększają produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze właściwej, co powoduje spłycenie zmarszczek i znaczne poprawienie jej elastyczności. Tak więc kosmetyki z kwasami przeznaczone są również do pielęgnacji cery suchej i odwodnionej, a także do cery dojrzałej, z widocznymi zmarszczkami i bruzdami.

5. Kwasy zwiększają skuteczność działania innych kosmetyków – skóra potraktowana kwasami posiada wysoką zdolność absorpcji składników aktywnych zawartych w innych preparatach kosmetycznych.

Jakie kwasy wybrać?

Kwasy stosowane w kosmetykach to kwasy AHA – czyli alfa-hydroksywasy, BHA – beta-hydroksywasy oraz PHA – poli-hydroksykwasy. Zanim wybierzemy kosmetyki z kwasami, koniecznie należy zapoznać się z ich właściwościami.

Kwasy AHA

Kwasy AHA to szeroka grupa kwasów, wśród których wyróżnia się:

 • Kwas mlekowy
 • Kwas glikolowy
 • Kwas jabłkowy
 • Kwas migdałowy
 • Kwas winowy
 • Kwas cytrynowy

Kwasy AHA przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej – nie mają one, w przeciwieństwie do kwasów BHA, zdolności do przenikania przez warstwę ochronną skóry.

Kosmetyki z AHA działają silnie nawilżająco oraz lekko złuszczająco, łagodnie wpływają na odnowę komórkową skóry.

Mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.

Jeden z kwasów AHA – kwas migdałowy – użyty w wysokich stężeniach, posiada silne właściwości antybakteryjne. Kosmetyki z kwasami AHA nadają się więc również do pielęgnacji cery trądzikowej – mogą jednak podrażniać skórę.

Kwasy BHA

Kto powinien sięgnąć po kwasy BHA? Przedstawicielem kwasów BHA jest kwas salicylowy. Kosmetyki z kwasami BHA przeznaczone są do każdego typu cery, również młodej – wykazano bowiem, że kwas salicylowy skutecznie likwiduje trądzik, będąc przy tym bezpiecznym dla skóry.

Kwas salicylowy przeznaczony jest również do pielęgnacji cer dojrzałych, wykazuje bowiem silne właściwości odmładzające. Kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na salicylany nie powinny jednak sięgać po kosmetyki z kwasami BHA!

Kwas salicylowy wykazuje bliskie chemiczne powinowactwo do kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnego leku – aspiryny. Obie te substancje posiadają silne właściwości przeciwzapalne i gojące.

Kosmetyki z kwasami BHA, w odróżnieniu od kwasów AHA, mają zdolność do przenikania naturalnej warstwy ochronnej skóry (sebum) i penetrują do jej głębszych warstw. Dzięki temu skutecznie odblokowują pory, redukują zaskórniki i oczyszczają cerę. Kwasy BHA bardzo dobrze sprawdzą się więc w leczeniu trądzika, a także w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i skłonnej do podrażnień.

Kwasy BHA nie powodują nadmiernego przesuszenia skóry – doskonale sprawdzą się więc również do pielęgnacji cery suchej, a jednocześnie skłonnej do zaskórników.

Zarówno w przypadku kwasów AHA, jak i BHA konieczna jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna. W trakcie kuracji kwasami nie wolno opalać się i korzystać z solarium, natomiast codziennie należy stosować kremy z odpowiednimi filtrami UV.

Kwasy PHA

Kwasy PHA to najnowsza generacja kwasów stosowanych w produktach kosmetycznych. Należą do nich:

 • kwas laktobionowy
 • glukonolakton
 • glukoheptanolakton

Kwasy te posiadają wszystkie cechy kwasów AHA, jednak bez drażniących właściwości tych drugich. Ich stosowanie nie powoduje nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak łuszczenie się skóry, pieczenie czy zaczerwienienie.

Kosmetyki z kwasami PHA wykazują więc znacznie łagodniejsze działanie od kwasów AHA – zachowując jednak ich skuteczność działania.

Kosmetyki z kwasami PHA przeznaczone są dla osób z wrażliwą skórą, z trądzikiem różowatym, egzemą, łuszczycą, skórą naczyniową itd. Pozwalają na skorzystanie z dobroczynnych złuszczających właściwości kwasów bez ryzyka podrażnienia skóry.

Poza tym kwasy PHA:

 • wykazują bardzo silne właściwości nawilżające skórę
 • posiadają właściwości przeciwzmarszczkowe – pogrubiają naskórek
 • łagodzą podrażnienia skóry i wzmacniają jej barierę lipidową
 • są dobrymi antyutleniaczami
 • a co najważniejsze, kwasy PHA nie powodują zwiększonej wrażliwości skóry na słońce i mogą być stosowane prze cały rok, również latem.

Komentarze są wyłączone