Odpowiednia, systematyczna pielęgnacja skóry wokół oczu pozwoli nam zachować piękne spojrzenie i młodzieńczy wygląd na długie lata – okolica ta najwcześniej zdradza nasz wiek.

Dlaczego skóra oczu wymaga szczególnej pielęgnacji?

Okolica oczu posiada niekorzystne dla zachowania urody warunki anatomiczne. Słabo rozwinięta tkanka podskórna w okolicy oczu powoduje, że skóra tutaj jest bardzo cienka i podatna na powstawanie drobnej siateczki zmarszczek.

Co więcej, nasze powieki poruszają się nawet 10 000 razy dziennie, a oczy są stale narażone na ekspozycję słoneczną, zanieczyszczenia w atmosferze i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak np. zmienne warunki pogodowe, klimatyzacja, centralne ogrzewanie itd.

Brak gruczołów łojowych i wolne krążenie oznaczają słabe odżywienie tej okolicy oraz gorszą eliminację toksyn. Efektem jest duża skłonność do obrzęków i opuchlizny. Łatwiej tu również o wysuszenie i podrażnienie, szybko też dochodzi do alergicznych reakcji.

Stres, zmęczenie, niedostateczna ilość snu, złe odżywianie czy też infekcje natychmiast odbijają się na naszym wyglądzie – przede wszystkim w okolicy oczu.

Osoby z nieestetycznymi cieniami i zmarszczkami pod oczami wydają się starsze i zmęczone.

Tymczasem gładki, zadbany wygląd okolicy oczu ujmuje nam lat, dodaje atrakcyjności i stanowi wykładnik naszego dobrego samopoczucia.

Pielęgnacja skóry wokół oczu ogrody piękna

Kiedy należy zacząć dbać o okolicę oczu?

Pielęgnacja skóry wokół oczu powinna rozpocząć się jak najszybciej – pierwsze zmarszczki w tej okolicy pojawiają się już ok. 20 roku życia. Początkowo są drobne, mało widoczne, z czasem przechodzą w głębokie bruzdy, widoczne nawet wtedy, gdy twarz pozostaje w spoczynku. Brak odpowiedniej pielęgnacji lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków znacząco przyspieszają ten proces.

U kobiet w okolicy 40 roku życia, w okresie przedmenopeuzalnym, następuje stopniowy spadek estradiolu. W konsekwencji zmniejsza się zawartość kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, co powoduje między innymi spadek jej elastyczności i napięcia, utrata nawilżenia skóry, szybkie wiotczenie i skłonność do powstawania zmarszczek.

Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu

Głównym celem pielęgnacji skóry w okolicach oczu jest przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu się.

Kosmetyki pod oczy powinny działać przeciwobrzękowo, pobudzać krążenie, a także działać silnie nawilżająco. Powinny również posiadać stosunkowo lekką formułę, pozwalającą na delikatną aplikację. Podstawą jest bogaty w witaminy, silnie odżywczy skład, zapewniający nawilżenie oraz obecność w składzie substancji ukierunkowanych na odwracanie efektów starzenia.

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest stosunkowo prosta, mimo tego czasem popełniamy błędy, które niweczą nasze wysiłki. Na przykład niestaranny demakijaż – pozostawianie na skórze resztek makijażu na całą noc to jeden z naszych urodowych grzechów głównych.

Innym częstym błędem jest brak systematycznej aplikacji kosmetyków pod oczy, silne rozciąganie skóry w trakcie aplikacji kosmetyków lub demakijażu (ruch powinien prowadzić zawsze od skroni do nosa!), a także nadmierna ekspozycja na słońce.

Komentarze są wyłączone