Zmarszczki mimiczne to skutek nieustannej pracy mięśni twarzy, powodującej marszczenie skóry. Im mocniej przeżywane emocje, tym prędzej mogą pojawić się zmarszczki. Jednak na proces ich powstawania kluczowy wpływ ma wiele czynników. Sprawdź, dlaczego powstają zmarszczki na twarzy i co możesz zrobić, aby zachować młody wygląd jak najdłużej?
Zmarszczki mimiczne jako skutek przeżywania emocji
Zmarszczki mimiczne to skutek intensywnej pracy mięśni twarzy. Przeżywane emocje wpływają na mimikę, przez co powstają bruzdy. Częste marszczenie czoła, robienie ,,dziubków”, śmiech czy przymrużanie oczu, zostawiają ślady. Na początku są niezauważalne, ale z czasem pogłębiają się. Do zmarszczek mimicznych zaliczamy bruzdy na:
- czole
- wokół oczu
- wokół ust
Możesz nie zdawać sobie sprawy, że mięśnie Twojej twarzy cały czas pracują. Na intensywność ich pracy w znacznym stopniu wpływają nawyki, nad którymi trudno jest zapanować.
U niektórych kobiet występują zmarszczki mimiczne już w bardzo młodym wieku. To skutek odziedziczonych po przodkach genów lub chorób, które osłabiają strukturę tkanki skórnej.
Również niedostateczne nawodnienie powoduje przedwczesne złuszczanie naskórka, który stanowi podstawową warstwę ochronną. Inną przyczyną przyspieszonego starzenia mogą być czynniki zewnętrzne, np. częste opalanie, praca w szkodliwych warunkach (m.in. w klimatyzowanych pomieszczeniach), mróz, wiatr, itd.
Zmarszczki mimiczne jako skutek osłabienia włókien skóry
Zmarszczki mimiczne powstają wskutek niedostatecznego stężenia w skórze elastyny i kolagenu. To podstawowe składniki, które tworzą włókna będące naturalnym rusztowaniem tkanki skórnej.
Stężenie kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny zaczyna zmniejszać się już ok. 25 – roku życia. To powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna. W początkowej fazie proces ten jest niezauważalny gołym okiem. Jednak z czasem kobiety dostrzegają, że na ich twarzy pojawiają się drobne rysy. Stopniowo stają się one coraz głębsze i bardziej widoczne.
Wskutek zmniejszonego stężenia elastyny i kolagenu, dochodzi do osłabienia włókien, które tworzą te białka. U młodych kobiet włókna są sprężyste, przez co nie ulegają odkształceniu w wyniku pracy mięśni twarzy. Natomiast z wiekiem, mimika powoduje odkształcenie naturalnego ,,rusztowania” skóry.
Proces ten nie zachodzi z dnia na dzień, lecz jest efektem wielokrotnego marszczenia skóry, wskutek ruchów mięśni twarzy. Dlatego u niektórych kobiet do powstawania pierwszych zmarszczek mimicznych dochodzi już przed 25 rokiem życia. Natomiast z upływem lat stają się zauważalne u każdej kobiety.
Rodzaje zmarszczek mimicznych
Zmarszczki mimiczne to skutek mimiki twarzy. Im silniejsze są emocje i wyrazista mimika, tym bruzdy stają się bardziej widoczne. Dlatego zmarszczki są bardziej wyraźne w partiach twarzy, które najintensywniej pracują. Istnieje kilka typów zmarszczek mimicznych, ze względu na umiejscowienie:
Zmarszczki mimiczne na czole
Zmarszczki mimiczne na czole należą do najwcześniej powstających. Skóra w tym miejscu jest często marszczona, m.in. wskutek przeżywania złości. Zaliczamy do nich bruzdy poziome oraz tzw. lwią zmarszczkę między brwiami. Na jej powstawanie w znacznym stopniu wpływa przewlekły stres.
Wywołuje długotrwały przykurcz mięśni zlokalizowanych w okolach brwi. Napięcie może utrzymywać się nawet w nocy, co przyspiesza powstawanie zmarszczek mimicznych na czole – głównie lwiej bruzdy. Może poznałaś teorię, że kobiety żyjące w stresie, prędzej starzeją się – to skutek napięcia mięśniowego. Im częściej i mocniej marszczysz czoło, tym bardziej bruzdy stają się widoczne.
Zmarszczki i sińce wokół oczu
Zmarszczki mimiczne wokół oczu należą do najszybciej powstających. Skóra wokół oczu jest cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy. To powoduje, że prędzej traci jędrność i elastyczność. Wskutek osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, tworzą się worki pod oczami oraz tzw. kurze łapki.
Efekt starzenia przyspiesza działanie promieniowania UV (np. w solarium lub na słońcu), wywołującego nadmierną utratę wody z tkanki skórnej. Zmarszczki w okolicach oczu szybko pojawiają się u kobiet palących papierosy. Wolne rodniki zawarte w dymie uszkadzają komórki skóry, co powoduje utratę jędrności. Powstawanie zmarszczek przyspiesza przemęczenie oczu, które wywołuje przewlekłe napięcie mięśni i marszczenie skóry w tej partii twarzy.
Zmarszczki mimiczne wokół ust
Zmarszczki mimiczne wokół ust to skutek nadmiernej pracy mięśnia okrężnego. U niektórych kobiet można je zauważyć już przed 30 – stym rokiem życia. Na ich powstawanie wpływają m.in. uwarunkowania genetyczne.
Często pojawiają się w młodym wieku u kobiet palących z uwagi na intensywną pracę mięśnia okrężnego. Również częste picie przez słomkę i robienie tzw. dziubków sprzyja ich pogłębianiu. Na początku są widoczne podczas uśmiechu, a z czasem stają się wyraźne nawet gdy mięśnie twarzy są rozluźnione.
Wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych wokół ust ma także osłabienie żuchwy oraz mniejsza gęstość kości – to proces zachodzący z wiekiem. Ten typ bruzd, często pojawia się u kobiet szczupłych, u których występuje mniejsza ilość tkanki tłuszczowej w skórze twarzy.
U niektórych występują także zmarszczki mimiczne od uśmiechu, które powodują zaginanie struktury skóry w tej partii twarzy.
Zmarszczki mimiczne, jak sama nazwa wskazuje, to skutek mimiki twarzy. Z upływem lat stężenie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego zmniejsza się. Nieustanna praca mięśni twarzy powoduje marszczenie skóry, przez co włókna z czasem ulegają odkształceniu. W ten sposób powstają bruzdy na twarzy, które z wiekiem pogłębiają się. Możesz jednak opóźnić ten proces, przez codzienną pielęgnację cery. Używaj kosmetyków, które zwiększają poziom nawilżenia, regenerują oraz wzmacniają włókna kolagenu i elastyny. To sprawi, że Twoja skóra stanie się jędrniejsza i dłużej zachowa młody wygląd
Komentarze są wyłączone