Sucha skóra twarzy wymaga troski, nieprawidłowa pielęgnacja powoduje świąd, pieczenie i łuszczenie się, prowadzi do zmarszczek i przedwczesnego starzenia się skóry. Jak zatem zadbać o suchą skórę?

JAK OBJAWIA SIĘ SUCHA SKÓRA TWARZY?

Sucha skóra twarzy jest podatna na podrażnienia i z reguły bardzo wrażliwa. Może wykazywać skłonność do rozszerzonych naczynek krwionośnych, łatwo powstają na niej przebarwienia, jest szorstka w dotyku i często nieprzyjemnie napięta.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry suchej prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry, pierwsze zmarszczki mogą pojawić się nawet tuż po 20 rok użycia.

PRZYCZYNY NADMIERNEJ SUCHOŚCI SKÓRY

Bezpośrednią przyczyną suchości skóry jest obniżenie jej zdolności do wiązania i zatrzymywania wilgoci w naskórku. Generalnie każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu – również cera tłusta. Przesuszenie skóry może być stanem przejściowym, np. w wyniku działania leków lub stałym, uwarunkowanym genetycznie – po prostu „taka nasza uroda”.

Aby lepiej zrozumieć problem przesuszania się skóry należy zrozumieć jak funkcjonuje na poziomie biologicznym.

Na straży nawodnienia skóry i jej elastyczności czuwa szereg substancji, takich jak płaszcz lipidowy, pokrywający skórę, NMF (naturalny czynnik nawilżający) oraz  kwaśne pH powierzchni skóry, które warunkuje prawidłowy skład flory bakteryjnej. Jeśli któryś z tych czynników ulegnie zaburzeniu, pozostałe również ulegają zachwianiu, co prowadzi do zakłócenia równowagi biologicznej. Konsekwencją jest sucha skóra.

Sucha skóra twarzy i ciała występuje również w przebiegu różnych chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy AZS (atopowe zapalenie skóry) – taki stan bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej.

Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem występuje naturalna tendencja do przesuszania się skóry (a więc i szybszego powstawania zmarszczek). Jest to spowodowane ze zmianą w warstwie lipidowej skóry – wraz z wiekiem grubość płaszcza lipidowego obniża się.

JAKIE CZYNNIKI WYWOŁUJĄ SUCHĄ SKÓRĘ?

Istnieje szereg czynników, które niekorzystnie wpływają na stan suchej skóry i pogarszają jej kondycję. Wśród nich wyróżnia się:

  • kontakt z silnymi detergentami, takimi jak płyn do naczyń, środki czystości itd.
  • kosmetyki z alkoholem, również te, służące do odkażania skóry
  • klasyczne mydła i środki do kąpieli – zaburzają pracę naturalnego płaszcza lipidowego, pokrywającego skórę
  • długie kąpiele w gorącej wodzie
  • kontakt z chlorowaną wodą
  • niekorzystne, ekstremalne czynniki środowiska, takie jak mróz, wiatr, upał
  • centralne ogrzewanie i klimatyzacja
  • opalanie się
  • nieprawidłowa dieta, uboga w NNKT, witaminy
  • niektóre leki (np. te stosowane w leczeniu trądzika)
  • niektóre choroby (łuszczyca, AZS, zaburzenia pracy tarczycy – niedoczynność tarczycy, cukrzyca i in.)
  • podeszły wiek

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA SUCHEJ SKÓRY

Osoby posiadające suchą skórę powinny przystosować pielęgnację do zmieniających się pór roku.

W czasie zimy sucha skóra wymaga zabezpieczenia przed mrozem i suchym powietrzem, emitowanym przez grzejniki, w czasie lata – konieczne jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Należy również pamiętać o stałym nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywamy.

Zmagając się z suchą skórą zrezygnujmy z długich kąpieli z pianką, znacznie lepszy dla naszej urody będzie krótki prysznic, po którym szybko zastosujemy balsam nawilżający. Pamiętajmy, aby nakładać kosmetyki na lekko wilgotną skórę, dzięki temu lepiej się wchłoną w głąb naskórka i zapewnią uczucie długotrwałego nawilżenia.

Od czasu do czasu możemy przygotować kąpiel z dodatkiem emolientów – po takiej kąpieli nie należy wycierać ciała ręcznikiem, lecz osuszyć go, delikatnie przykładając ręcznik do skóry.

Posiadając suchą skórę nie stosujmy klasycznych mydeł i żeli pod prysznic, zamiast tego wybierzmy łagodnie działające środki, które nie zakłócą naturalnych funkcji skóry.

JAK PIELĘGNOWAĆ SUCHĄ SKÓRĘ TWARZY?

sucha skóra twarzy ogrody piękna

Oczyszczenie

Sucha skóra twarzy wymaga delikatnego oczyszczenia, które nie naruszy pokrywającego ją płaszcza hydrolipidowego. Wybierzmy kosmetyki w formie żelu lub śmietanki, świetnie sprawdzą się również olejki naturalne.

Myjąc twarz unikajmy bardzo ciepłej lub zimnej wody, gdyż dodatkowo przesuszają skórę.

Tonizacja

Zakazane są wszelkie toniki z alkoholem lub innymi silnymi substancjami. Idealnie sprawdzi się tonik domowej roboty lub hydrolaty.

Nawilżenie

Sucha skóra twarzy wymaga długotrwałego nawilżenia, dlatego kosmetyki do pielęgnacji cery suchej muszą mieć odpowiednio bogaty skład – wybierając odpowiedni produkt, warto zatem czytać etykietki.

Pamiętajmy, aby zawsze nakładać krem na wilgotną skórę, najlepiej od razu po tonizacji.

Ważne, aby krem na dzień zawierał wysokie filtry przeciwsłoneczne, o wartości minimum 25 SPF.

I nie zapominajmy o diecie – wszelkie braki żywieniowe natychmiast znajdą odzwierciedlenie na naszej twarzy!

Napisz komentarz