LIFESTYLE

Melatonina – czy można bezpiecznie stosować ten lek na sen?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Melatonina – czy to dobre rozwiązanie, gdy sen nie chce przyjść? Czy bezpieczne jest jej codzienne przyjmowanie?

PROBLEMY ZE SNEM

Stres, coraz szybsze tempo funkcjonowania i jeszcze większe wymagania co do samego siebie – te wszystkie czynniki powodują, że jakość naszego życia pomimo większej pracy – spada. W cały ten napięty plan dnia codziennego staramy się jednak wcisnąć jeszcze trening, wyjścia z psem, czy wizytę u rodziny.

Nic dziwnego, że kiedy słońce zachodzi, a my już grzecznie leżymy pod kołdrą, nie udaje nam się zasnąć. Nasz mózg otrzymując tak wiele bodźców, nie jest w stanie odpuścić i porządnie się zrelaksować.

Największym pomocnikiem w walce z bezsennością jest właśnie melatonina. Rozreklamowana na szeroką skalę stała się wieczornym rytuałem całkiem sporej grupy ludzi. Czy stosowanie jej jest jednak bezpieczne?

MELATONINA

Na samym początku warto wspomnieć, że nasz organizm sam potrafi produkować melatoninę. Cały proces odbywa się w szyszynce i jest mocno uwarunkowany poziomem naświetlenia otoczenia, w którym przebywamy.

W przypadku bardzo standardowego trybu życia organizm zaczyna produkować melatoninę mniej więcej około godziny 22:00. Nazywana jest hormonem ciemności, bowiem jej najwyższy poziom ma miejsce właśnie w nocy. Odgrywa ona dość ważną rolę w procesie regulacji dobowego rytmu każdego człowieka.

Co więcej, poziom melatoniny z wiekiem spada, dlatego szczególnie narażone na jej niedobory są osoby, które przekroczyły 55 rok życia.

Oprócz tego również nasz nieregularny tryb życia może warunkować niestandardowe zapotrzebowanie na melatoninę. Odsypianie w ciągu dnia, zabawa lub praca w nocy mogą znacznie zaburzyć rytm jej wytwarzania.

CZY PRZYJMOWANIE MELATONINY JEST BEZPIECZNE?

Czy przyjmowanie melatoniny, skoro wpływa to na zwiększanie poziomu hormonu w naszym organizmie, jest w takim razie bezpieczne? Owszem, należy pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach i należy skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Melatonina nie wywołuje uzależnienia, co jest niezwykle istotne w przypadku preparatów tego typu. Skutki uboczne, jakich możemy się nabawić to na przykład zaburzenie cyklu dnia i nocy, jeśli przyjmujemy ją bez przemyślenia lub problemy w leczeniu chronicznych zaburzeń snu.

Nie wymaga ona również konsultowania się z lekarzem. Ta zasada obowiązuje jednak jedynie wtedy, gdy nie leczymy poważnych zaburzeń snu. Jeśli tak jest – wówczas lekarz decyduje jakie dawki i o jakich porach należy stosować, aby z zaburzeń wyjść i ponownie cieszyć się zdrowiem.

Pamiętajmy, że sen jest jedną z ważniejszych rzeczy, jakich potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Zaniedbując go, zdecydowanie obniżamy jakość naszego życia.

JAK WYBRAĆ DOBRY PRODUKT?

Kolejną ważną rzeczą jest baczne zwracanie uwagi na to, skąd pochodzi melatonina, którą chcemy spożywać. Warunkiem jest stosowanie preparatu, który został zarejestrowany jako lek dostępny na receptę lub bez.

Jako, iż problemy ze snem są dziś bardzo popularne, wiele firm decyduje się na dodawanie melatoniny do suplementów, które produkują. Tego typu specyfik nie jest jednak lekiem, w związku z czym możemy mieć poważne wątpliwości co do jego jakości i sposobów, w jaki został przebadany.

I dokładnie tak jak w przypadku innych leków i suplementów – nie stosujmy nic ze źródła, które nie ma potwierdzających jakość i bezpieczeństwo badań.

Pamiętajmy również, aby stosowanie melatoniny rozpoczynać od najmniejszych możliwych dawek. Każda substancja stosowana w nadmiarze może przyczynić się do powstawania skutków ubocznych, których nie chcemy. W ten sposób powoli dojdziemy do tego, jaka ilość jest dla nas odpowiednia, nie przesadzając z nią niepotrzebnie.

melatonina ogrody piękna

DZIAŁANIE MELATONINY

Melatonina, podobnie jak zioła, najczęściej nie wykazuje właściwości pomocniczych od razu po spożyciu.

Chyba warto tutaj wspomnieć o tym, że kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów jest systematyczność w stosowaniu. Niczego nie osiągnięto od razu i jeśli nie chcemy stosować silnych leków, tylko podejść do problemu ze snem delikatnie, to musimy się uzbroić w cierpliwość.

Oczywiście, są ludzie, którzy praktycznie od samego początku odczują korzystny wpływ melatoniny na sen. To dokładnie ten sam mechanizm, który sprawia, że u niektórych osób tabletki przeciwbólowe działają zdecydowanie szybciej niż u pozostałych. Tę rzecz, jak masę innych, należy dostosować do siebie i zadbać o to, aby dostarczać ją regularnie.

Melatonina reguluje nasz zegar biologiczny, dlatego tak ważne jest, aby pozwolić temu specyfikowi zadziałać w czasie, jaki na to potrzebuje. Każde duże ingerencje w nasz organizm mogą zaburzyć proces snu i tym samym osiągniemy efekt zupełnie różny od tego, o który walczymy.

Popularne w dzisiejszych czasach specyfiki ułatwiające zasypianie wiodą niekwestionowany prym. Nasz styl życia niekoniecznie pozwala nam na odpowiedni jakościowo odpoczynek, czy dostosowanie potrzeb naszego organizmu do planu dnia.

Jeśli tylko chcemy rozpocząć stosowanie melatoniny, to z powodzeniem możemy to zrobić. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, a cały proces odbędzie się w bezpieczny i najbardziej efektywny sposób.

Napisz komentarz

thirty + = thirty seven