Aromaterapia – czym jest? Łatwo to wyjaśnić na przykładzie: kiedy poczujesz przyjemny zapach, na przykład kuszące perfumy, smaczną potrawę gotującą się w kuchni lub świeżo ścięte róże umieszczone w wazonie pełnym zimnej wody, czy nie poprawia Ci to samopoczucia? Te dobre odczucia wywołane przyjemnymi aromatami są podstawą sztuki aromaterapii.

AROMATERAPIA

Ludzie, którzy praktykują aromaterapię, wierzą, że zapachy mogą skłonić organizm do rozwoju umiejętności samoleczenia. W zależności od rodzaju lub kombinacji zapachów, które były wdychane lub wchłaniane przez skórę, aktywowany zostaje układ odpornościowy organizmu, czyniąc go bardziej zdolnym do zwalczania atakujących mikroorganizmów powodujących choroby i wzmacniając go.

OLEJKI ETERYCZNE  W AROMATERAPII

Aby organizm wyzdrowiał i stał się bardziej odporny na choroby, praktycy aromaterapii stosują olejki eteryczne. Są one pozyskiwane z aromatycznych roślin. Często znajdują zastosowanie w produkcji świec zapachowych, perfum, mydła i innych produktów kosmetycznych.

Olejki eteryczne są bardzo lotne – łatwo odparowują i łatwo wchłaniają się w skórę. Aromaterapia zakłada, że nie wolno stosować olejków eterycznych w stanie nierozcieńczonym, ponieważ są one silnie skoncentrowane. Mogą palić i podrażniać skórę, jeśli wejdą z nią w bezpośredni kontakt.

Olejki eteryczne są zawsze mieszane z tak zwanymi olejkami nośnikowymi przed ich użyciem. Czym są oleje nośnikowe? Mówiąc najprościej, są to oleje roślinne pozyskiwane z niektórych rodzajów owoców, orzechów i warzyw. Nazywa się je olejkami nośnikowymi, ponieważ dosłownie przenoszą olejek eteryczny po zmieszaniu i nałożeniu na skórę.

Praktycy aromaterapii uważają, że każdy rodzaj olejku eterycznego i każdy rodzaj olejku nośnikowego ma swoje własne właściwości i cechy.

Aby wyleczyć konkretną dolegliwość, należy zastosować konkretną kombinację olejków eterycznych i olejków nośnikowych. Mieszanina jest następnie wmasowywana w skórę lub dodawana do kąpieli, czasami umieszcza się go w dyfuzorze powietrza.

Poniżej znajdują się najczęściej stosowane olejki eteryczne i olejki nośnikowe, a także właściwości, które każdy z nich posiada i dolegliwości, w zwalczaniu jakich są używane.

OLEJEK RUMIANKOWY

Rumianek – może pomóc w złagodzeniu bólu, dzięki czemu organizm może się zrelaksować. Jest również dobry do ukojenia podrażnionej skóry. Rumianek jest często stosowany u osób cierpiących na napięcie nerwowe, bóle głowy spowodowane zmęczeniem i rozstrój żołądka. Może być również stosowany w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik i czyraki.

OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Eukaliptus – aromaterapia przy użyciu olejku eukaliptusowego doskonale odświeża, łagodzi przekrwienie i ból. Eukaliptus jest więc stosowany przy przeziębieniach, zapaleniu zatok i innych problemach z oddychaniem. Stosuje się go również na bolące mięśnie i stawy dotknięte reumatyzmem.

OLEJEK LAWENDOWY

Lawenda – często jest stosowana przy dolegliwościach takich jak reumatyzm, napięcie mięśni oraz przy problemach skórnych jak trądzik i łupież. Ziele lawendy może pomóc ukoić i zrelaksować ciało, a także poprawić krążenie krwi. Stosuje się ją również u osób cierpiących na bezsenność.

OLEJEK CYTRYNOWY

Cytryna – cytrusy są orzeźwiające i mogą przynieść ulgę w zatorach i bólu, dlatego ten olejek jest stosowany w leczeniu bólów głowy i migreny. Jest również dobry w leczeniu problemów żołądkowych, a także twierdzi się, że ma zdolność zmniejszania cellulitu.

OLEJEK RÓŻANY

Róża – świetnie pielęgnuje skórę. Często nakłada się ten olejek na skórę suchą, delikatną lub wrażliwą, dzięki czemu staje się bardziej miękka i gładka. Aromaterapia przy udziale róży może również pomóc w odprężeniu organizmu, dlatego olejek różany stosuje się w leczeniu bólów głowy, stresu i bezsenności.

aromaterapia ogrody piękna

OLEJE NOŚNIKOWE

  • Migdałowy – jest dobry dla skóry, ponieważ zawiera witaminę D i może pomóc nawilżyć suchą skórę. Jest popularnym olejem nośnikowym, ponieważ łatwo się wchłania.
  • Morela – jest lekkim olejem nośnikowym bogatym w witaminę A. Praktycy aromaterapii uwielbiają używać olejku morelowego, ponieważ hamuje on proces starzenia się skóry i pomaga w jej rewitalizacji.
  • Pestki winogron – jest najczęściej używanym olejem nośnikowym, ponieważ jest najtańszy. Ponadto, ponieważ jest lekki, można go stosować u osób z tłustą cerą bez zatykania porów.
  • Jojoba – to kolejny rodzaj oleju nośnikowego, który jest dobry dla osób z tłustą skórą. Posiada zdolność rozkładania nadmiaru sebum, który powoduje wypryski i łupież. Ponadto jojoba zawiera witaminę E, która pomaga zachować młodość skóry.
  • Sezam – to rodzaj oleju nośnikowego, który słynie z orzechowego zapachu i ma świetne właściwości antyseptyczne. Jest skuteczny w leczeniu infekcji grzybiczych, infekcji skóry i lekkich ran.

Aromaterapia to przyjemny sposób na leczenie zranień i bólów ciała, również dlatego, że olejki stosowane w aromaterapii cudownie pachną!

Napisz komentarz