Joga dynamiczna – czym różni się od innych form jogi?
Klasyczna joga relaksująca cieszy się od dawna ogromnym powodzeniem na całym świecie. Jak się jednak okazuje, oprócz niej występuje również joga dynamiczna, która cechuje się zupełnie inną charakterystyką ćwiczeń. Czym zatem jest taka joga dynamiczna, jakie są jej zalety i wady, a przede wszystkim, czym się ona różni od innych rodzajów jogi?
CZYM JEST JOGA DYNAMICZNA?
Joga dynamiczna często bywa nazywa również z jogą ashtanga. Jest to połączenie klasycznej relaksacyjnej jogi z wywodzącą się z siłowni kalisteniką. Taka forma jogi powoduje, że ćwiczenia stają się znacznie bardziej wymagające.
Nie tylko fizycznie, lecz również psychologicznie. W tym wypadku zdecydowanie najważniejszym elementem treningu staje się kontrolowanie swojego ciała, a także pełne zaangażowanie i regularność wykonywanych ćwiczeń.
Jakie są podstawowe założenia tej formy jogi? Kluczem w tym wypadku jest podążanie oddechu za wykonanym ruchami. Powoduje to, że ciało pracuje w pełnej harmonii.
ASHTANGA JOGA – NAJWAŻNIEJSZE ZALETY I WADY
Skoro już wiadomo, czym konkretnie charakteryzuje się dynamiczna odmiana jogi, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jej najważniejsze zalety. Co więcej, zanim rozpocznie się ćwiczenia, należy poznać także towarzyszące im wady.
Najważniejszą korzyścią jest oczywiście możliwość osiągania znacznie większego stopnia relaksu. Dzięki wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu ciało staje się silniejsze, lecz również poprawia się jego elastyczność. Powoduje to, że ciało staje się lepiej dotlenione, a także poprawie ulega praca serca.
Z uwagi na znacznie większy wysiłek wkładany podczas wykonywania kolejnych asan joga dynamiczna jest trudniejsza, szczególnie na samym początku.
PODSTAWOWE ASANY
Każda forma jogi bazuje na odpowiednich pozycjach, czyli asanach. Jak zostało to wspomniane na początku, ashtanga joga bywa dość trudna dla początkujących, dlatego też warto poznać przede wszystkim te najłatwiejsze asany.
Szczególnie polecić można np. skłon do przodu w siadzie krzyżowym, pozycję kota lub pozycję krowy. Oczywiście na dalszym etapie zaawansowania można pokusić się o wykonywanie nieco bardziej skomplikowanych asan, czyli np. pozycję wielbłąda.