KOSMETYKI

Jaki olej roślinny wybrać do pielęgnacji urody?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jaki olej będzie najlepszy do twojego typu cery? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i wybierz idealny olej roślinny.

OLEJE ROŚLINNE W KOSMETYCE

Oleje roślinne to doskonały kosmetyk do pielęgnacji urody. Wywierają dobroczynny wpływ na skórę i włosy – posiadają właściwości odżywcze, regenerujące, odmładzające, zmiękczające i nawilżające. Skutecznie zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci, a niektóre z nich mają dodatkowo właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

JAK OLEJE ROŚLINNE DZIAŁAJĄ NA SKÓRĘ?

Nałożony na suchą skórę olej stoi na straży prawidłowego stopnia nawodnienia głębokich warstw skóry. Jako naturalny emolient, tworzy na powierzchni skóry delikatny film, zapobiegający utracie wody z naskórka. Olej więc skutecznie chroni skórę przed odwodnieniem, mimo że nie nawilża jej bezpośrednio.

Olej może jednak mieć działanie nawilżające – nałożony na wilgotna skórę, wiąże się z wodą, transportując ją w głąb naskórka.

Rekomendujemy zatem, aby zawsze nakładać oleje na lekko wilgotną skórę, np. po prysznicu lub po rozpyleniu na skórze hydrolatu – to niezawodny sposób na długotrwałe, skuteczne, głębokie nawilżenie, nawet w przypadku takich problemów jak AZS.

Korzystne jest łączenie olejów roślinnych z innymi surowcami kosmetycznymi, takimi jak żel aloesowy, mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Warto wypróbować kilka różnych przepisów i kombinacji i wybrać takie, które najlepiej będą służyły naszej urodzie.

Do pielęgnacji skóry należy wybierać wyłącznie wysokiej jakości oleje roślinne, to znaczy tłoczone na zimno, nierafinowane, umieszczone w butelce z ciemnego szkła, zapewniającego świeżość i moc działania.

jaki olej ogrody piękna

JAKI OLEJ ROŚLINNY WYBRAĆ?

Zanim zdecydujemy, jaki olej wybrać, należy zapoznać się z charakterystyką olejów i wybrać taki, który najlepiej odpowie na nasze indywidualne potrzeby. Oleje roślinne różnią się bowiem pomiędzy sobą swoimi właściwościami, a tym samym i sposobem zastosowania.

RODZAJE OLEJÓW W ZALEŻNOŚCI OD TYPU CERY

Cera sucha i odwodniona, dojrzała, z licznymi zmarszczkami

Oleje do pielęgnacji tego typu skóry powinny mieć treściwą, gęstą konsystencję. Przykłady: olej z avocado, olej kokosowy, olej makadamia, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych, olej z pestek dyni, olej z kiełków pszenicy

Cera normalna, mieszana

Oleje powinny dobrze się wchłaniać, nie pozostawiać tłustej warstwy. Oleje do pielęgnacji skóry normalnej i/lub mieszanej : olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej z orzecha włoskiego, olej z krokosza

Cera tłusta, trądzikowa, zanieczyszczona

Oleje powinny dobrze się wchłaniać w głąb skóry, nie powodując zatykania gruczołów łojowych (porów skóry) – tzw. oleje niekomedogenne. Dodatkowo powinny charakteryzować się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Należą do nich: olej tamanu, olej jojoba, olej z czarnuszki, olej z nasion malin, olej z pestek dyni.

Oleje komedogenne

Oleje komedogenne, czyli takie, które mogą blokować gruczoły łojowe skóry, prowokując powstawanie zaskórników. Zawierają wysoką zawartość kwasu oleinowego. Oleje te są niewskazane w przypadku skóry tłustej, trądzikowej, jednak ze względu na doskonałe właściwości ochronne i odżywcze, idealnie sprawdzą się w pielęgnacji bardzo suchej skóry.

Do olejów komedogennych zalicza się: olej kokosowy, olej z orzecha laskowego, olej z kiełków pszenicy, olej awokado, olej ze słodkich migdałów, olej palmowy, olej z krokosza, olej z pestek brzoskwini, olej makadamia.

Oleje idealne do cery naczynowej

Oleje przeznaczone do tego typu cery powinny charakteryzować się wysoką zawartością witaminy C, która uszczelnia naczynka i wzmacnia je, zapobiegając dalszym uszkodzeniom i likwidując te istniejące. Należą do nich: olej z pestek granatu, olej z rokitnika

Jaki olej do pielęgnacji dzieci?

Delikatna, skłonna do podrażnień skóra dziecka, wymaga troskliwej, uważnej pielęgnacji. Oleje roślinne dla dzieci powinny posiadać właściwości łagodzące podrażnienia i doskonałe właściwości ochronne. Do olejów tych możemy zaliczyć: olej makadamia, olej z migdałów, olej morelowy.

jaki olej ogrody piękna

JAK CZYŚCIĆ TWARZ OLEJEM?

Oczyszczanie twarzy olejem roślinnym to skuteczny sposób na łagodny demakijaż i czystą skórę. Po umyciu twarzy olejkiem możemy umyć dodatkowo twarz łagodnym żelem, ale nie jest to niezbędne. Nie ma obawy, że olej spowoduje zapchanie porów – przeciwnie, olej pozwoli na lepsze odprowadzenie sebum, a tym samym, skuteczne oczyszczenie gruczołów łojowych skóry.

  • 100 g oleju roślinnego, odpowiedniego do typu cery
  • 2 krople olejku eterycznego – np. lawendowy, różany, z drzewa herbacianego
  • Czysty, bawełniany ręczniczek

Olej umieszczamy w ciemnej buteleczce, wkraplamy olejek eteryczny i mocno wstrząsamy. Gotowy olejek wylewamy na dłoń, nanosimy na skórę i masujemy przez chwilę kolistymi ruchami. Ręcznik zanurzamy w gorącej wodzie, delikatnie odciskamy z nadmiaru wody i kładziemy na twarz, pozostawiamy na moment, po czym delikatnie przecieramy skórę. Powtarzamy wedle potrzeby.

jaki olej ogrody piękna

UJĘDRNIAJĄCY BALSAM DO CIAŁA Z LAWENDĄ

Balsam świetnie sprawdzi się w przypadku cery mało jędrnej, zmęczonej i szarej. Intensywnie i długotrwale nawilża, błyskawicznie łagodzi, dzięki czemu skóra jest idealnie wygładzona i miękka w dotyku. Zawarte w balsamie oleje wykazują wybitne właściwości odżywcze, balsam poprawia sprężystość skóry, wyraźnie ją ujędrnia i napina.

Piękny, lawendowy zapach odpręża i koi system nerwowy, dlatego szczególnie polecamy użycie balsamu przed udaniem się na nocny spoczynek.

  • 20 g oleju z awokado
  • 10 g olejku z zarodków pszennych
  • 10 g olejku z pestek winogron
  • 10 g masła kakaowego
  • 5 g lanoliny
  • 3-4 g wosku pszczelego
  • 40 g hydrolatu lawendowego
  • 3 krople eterycznego olejku lawendowego

Lanolinę, masło kakaowe i wosk umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i podgrzewamy, mieszając aż do rozpuszczenia. Dodajemy pozostałe oleje, mieszamy i podgrzewamy do temperatury 60 stopni.
W osobnym naczyniu podgrzewamy hydrolat, również do 60 stopni i wlewamy ją do masy olejowej, mieszając na wysokich obrotach. Po przestudzeniu dodajemy olejek eteryczny, ponownie mieszamy i przekładamy do odpowiednich pojemników.

jaki olej ogrody piękna

KREM Z AWOKADO DO CERY SUCHEJ

Opracowany z myślą o skórze suchej i bardzo suchej, a także łuszczącej się. Skomponowany z naturalnych składników aktywnych, uzupełniających niedobory substancji odżywczych skóry. Olej z awokado zwalcza problem nadmiernej suchości cery, doskonale ją wzmacnia i regeneruje. Zawartość witamin i kwasów tłuszczowych intensywnie i głęboko odżywia skórę, opóźniając procesy starzenia. Krem niweluje uczucie ściągnięcia, poprawia jędrność i sprężystość skóry..

  • 20 g olejku z awokado
  • 2,5 g wosku
  • 1,5 g masła kakaowego
  • 5 g lanoliny
  • 20 g woda destylowana lud hydrolat z róży
  • 1 kropla olejku eterycznego różanego

Lanolinę, wosk oraz masło kakaowe umieszczamy w żaroodpornej miseczce i podgrzewamy w kąpieli wodnej do temperatury 60 stopni. Po rozpuszczeniu wszystkich składników, dodajemy olej z awokado i starannie mieszamy, nie skręcając ognia. W osobnym naczyniu podgrzewamy wodę destylowaną do 60 stopni i dodajemy stopniowo do olejów, miksując na niskich obrotach. Pod koniec miksowania dodajemy olejek. Po przestudzeniu gotowy krem umieszczamy w odpowiednim słoiczku.

jaki olej ogrody piękna

 REGULUJĄCY KREM DO CERY TŁUSTEJ

Krem opracowany do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do zaskórników i wykwitów trądzikowych. Maść cynkowa działa silnie przeciwzapalnie i leczniczo, zapobiegając tworzeniu się zaskórników. Olej tamanu wygładza naskórek, łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie. Krem łagodnie reguluje stopień przetłuszczania się skóry, jednocześnie zapobiegając przesuszaniu się naskórka.

  • 20 g olejku z awokado
  • 5 g lanoliny
  • 10 g maści cynkowej
  • 10 g oleju tamanu
  • 10 g oleju z pestek winogron
  • 20 g hydrolatu z oczaru wirginijeskiego (ewentualnie woda destylowana)

Lanolinę i maść cynkową rozpuszczamy w żaroodpornym naczyniu, dodajemy oleje i podgrzewamy do 60 stopni. Osobno podgrzewamy hydrolat, również do temperatury 60 stopni, następnie dodajemy go stopniowo do masy olejowej, mieszając mikserem, aż do przestudzenia. Gotowy krem przekładamy do słoiczków.

UPIĘKSZAJĄCY BŁYSKAWICZNY OLEJEK DO CIAŁA

Odżywczy, upiększający olej do ciała to kopalna dobroczynnych dla skóry substancji. Bogactwo składników aktywnych błyskawicznie nawilża skórę, redukuje szorstkość i suchość naskórka. Skóra z dnia na dzień staje się gładka i jest chroniona przed utratą wilgoci. Zawartość oleju jojoba i sezamowego poprawia jędrność skóry, przywracając jej młody, zdrowy wygląd.

  • 4 łyżki olejku z zarodków pszenicy
  • 4 łyżki oleju jojoba
  • 4 łyżki olejku z migdałów
  • 1 łyżka oleju sezamowego

Oleje wlewamy do szklanej buteleczki mocno wstrząsamy przed każdym użyciem.

 

 

Napisz komentarz

five + two =