Jak zrobić ocet jabłkowy i zastosować go z korzyścią dla zdrowia i urody?

CO TO JEST OCET JABŁKOWY?

Ocet jabłkowy to produkt naturalnej fermentacji octowej jabłek, jest znany i ceniony od setek lat ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Był powszechnie używany w celach zdrowotnych, głównie jako środek wspierający trawienie oraz jako środek bakteriobójczy. Stosowano go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, do odkażania ran.

Bogactwo składników aktywnych sprawia, że ocet jabłkowy doskonale sprawdza się również w kosmetyce.

WPŁYW OCTU JABŁKOWEGO NA ZDROWIE

Ocet jabłkowy wywiera dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka, jego prozdrowotne właściwości potwierdzają liczne, dobrze udokumentowane badania naukowe. M.in. znacząco obniża poziom glukozy we krwi, a więc jest polecany w przypadku cukrzycy typu drugiego. Ponadto usprawnia działanie układu trawiennego i usuwa toksyny z organizmu, dzięki czemu znakomicie wspiera wszelkie kuracje odchudzające i detoksykujące organizm.

Wysoka zawartość potasu sprawia, że ocet jabłkowy powinien na stałe znaleźć się w codziennej diecie osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ocet stabilizuje ciśnienie krwi, a jako silny antyutleniacz, zapobiega rozwojowi wielu poważnych chorób oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Jak stosować ocet jabłkowy? Przede wszystkim zawsze warto wpierw skonsultować się z lekarzem – zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody czy refluks to niektóre przeciwwskazania do spożywania octu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to poleca się wypijanie łyżeczki octu rozpuszczonej w szklance letniej wody, raz lub dwa razy dziennie.

Jak zrobić ocet jabłkowy ogrody piękna

JAK ZROBIĆ OCET JABŁKOWY?

Jak zrobić ocet jabłkowy? Bardzo łatwo – jego produkcja nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Według poniższego przepisu gotowy, naturalny ocet, w ilości 0,75 l, otrzymamy już po ok. miesiącu

  • 1 kg ekologicznych jabłek. Polecane odmiany to renety, malinówki, antonówki
  • 1 l przegotowanej wody
  • 5 łyżek brązowego cukru (ewentualnie miód lub biały cukier)
  • Duży, wyparzony słój
  • Gaza lub czysta ściereczka
  • Gumki recepturki, filtr do kawy

Jak zrobić ocet jabłkowy krok po kroku?

1. Jabłka (lub same obierki) szorujemy, kroimy w ćwiartki i wraz z pestkami wkładamy do słoja.

2. Podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier, płyn wlewamy do słoja – musi pokrywać wszystkie jabłka, pozostawiamy od góry 10 cm wolnej przestrzeni.

3. Słój przykrywamy gazą lub ściereczką i zabezpieczamy gumką, odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce.

4. Przez kilka pierwszych dni raz dziennie mieszamy ocet drewnianą łyżką. Pamiętajmy aby jabłka nie wystawały ponad poziom wody – mogą spleśnieć.

5. Po ok. dwóch tygodniach, gdy jabłka opadną na dno słoja i piana zniknie, przestajemy codziennie mieszać ocet.

6. Po kolejnych dwóch tygodniach jabłka przecedzamy przez gazę do czystego słoja i odstawiamy w chłodne miejsce. Po kilku dniach ocet ponownie przecedzamy przez papierowy filtr do kawy i przelewamy do szklanych, szczelnie zamykanych butelek. Gotowy ocet jest mętny i ma żółtawy odcień.

Jak zrobić ocet jabłkowy ogrody piękna

OCET JABŁKOWY NA WŁOSY

Ocet jabłkowy doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji włosów. Reguluje pH skóry głowy, dzięki czemu zmniejsza przetłuszczanie się włosów, łagodzi świąd i łupież. Wzmacnia cebulki włosowe, skutecznie pobudza porost włosów, włosy rosną silnie, elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Ocet nadaje włosom wspaniały, lustrzany blask i atrakcyjny wygląd.

Jak zrobić ocet jabłkowy na włosy? Przygotowanie toniku do włosów jest dziecinnie łatwe – stosujemy go podczas mycia włosów, dodając ocet do ostatniego płukania, w ilości 1 łyżka octu na litr wody.

TONIK ODMŁADZAJĄCY

Ocet to znakomity środek do walki z przetłuszczającą się cerą, trądzikiem i przebarwieniami, posiada również właściwości odmładzające i ujędrniające skórę. Tonik z octem polecany jest w pielęgnacji cery tłustej i zanieczyszczonej, a także dojrzałej, zwiotczałej, z przebarwieniami i licznymi zmarszczkami.

Ocet pomaga uregulować naturalne, lekko kwaśne pH skóry, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, zmniejsza rozszerzone pory skóry, likwiduje krosty i zaskórniki. Ocet działa delikatnie złuszczająco, przyspiesza proces regeneracji naskórka, rozjaśnia przebarwienia, wygładza skórę i zmniejsza drobne zmarszczki.

Jak przygotować tonik? Wystarczy dodać łyżeczkę octu na szklankę wody i otrzymanym płynem przemywać twarz. Tonik stosujemy wedle uznania, raz lub dwa razy dziennie – w zależności od potrzeb naszej skóry.

Jak zrobić ocet jabłkowy ogrody piękna

ANTYCELLULITOWY ZABIEG NA CIAŁO

Kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego to skuteczny zabieg antycellulitowy i ujędrniający. Po zabiegu skóra staje się pięknie rozjaśniona, gładka i ujędrniona. Stosowany regularnie pomaga pozbyć się uporczywego cellulitu, a także wyraźnie odmładza skórę.

Kąpiel przygotowujemy dodając 0,5 – 1 l octu jabłkowego na wannę wody. Aby wzmocnić działanie zabiegu, w trakcie kąpieli warto masować ciało gąbką z naturalnego włosia, ruchami od dołu ku górze.

Napisz komentarz