URODA

Świadoma pielęgnacja włosów

Pinterest LinkedIn Tumblr

Świadoma pielęgnacja włosów to między innymi znajomość podstawowych mitów, jakimi nieświadomie posługujemy się na co dzień, a które działają szkodliwie na włosy i niweczą nasze starania pielęgnacyjne. Jakie zatem są fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów?

ŚWIADOMA PIELĘGNACJA WŁOSÓW A CZĘSTE PODCINANIE

Wiele z nas wierzy, że częste podcinanie włosów stymuluje je do szybszego wzrostu. Na ile jest to prawda?

Niestety, częste podcinanie końcówek włosów nie ma żadnego wpływu na tempo ich wzrostu, jest jednak rzeczywiście niezbędne, jeśli zależy nam na pięknym i zdrowym wyglądzie. Dlaczego? Otóż regularnie podcinanie końcówek sprawia, że włosy przestają się rozdwajać, nie łamią się i nie kruszą, a dzięki temu stają się silniejsze, bardziej gęste i zdrowe.

A zatem świadoma pielęgnacja włosów wymaga częstych wizyt u fryzjera, nie po to, by przyspieszyć porost włosów, ale by zadbać o ich piękny wygląd.

CODZIENNE SZCZOTKOWANIE WŁOSÓW

Czy codzienne szczotkowanie włosów jest dla nich korzystne i pobudza włosy do szybszego wzrostu? Niestety, nie jest to prawda, jest wręcz przeciwnie – zbyt częste szczotkowanie może wręcz uszkodzić delikatna strukturę włosów, sprzyja ich łamliwości i rozdwajaniu się końcówek.

Aby pobudzić cebulki włosów do wzrostu i odżywić je, zamiast szczotkowania, codziennie wykonuj krótki masaż skóry głowy, najlepiej bezpośrednio przed umyciem włosów. Taki regularny masaż nie tylko pobudza ukrwienie skóry głowy, ale i doskonale dotlenia cebulki włosów, pobudzając je do wzmożonej pracy i, co za tym idzie, szybszego wzrostu włosów.

KOSMETYKI NA ROZDWOJONE KOŃCÓWKI

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek? Rozwiązanie jest proste i skuteczne – aby pozbyć się rozdwajających końcówek, należy je po prostu obciąć. Żaden kosmetyk  nie jest w stanie zreperować już rozdwajającego się włosa!

Kosmetyki na zniszczone końcówki mają za zadanie przeciwdziałać dalszym uszkodzeniom włosów lub zabezpieczać przed powstaniem nowych, działają wygładzająco i ochronnie na włosy, nie zlikwidują jednak już istniejących problemów.

Świadoma pielęgnacja włosów wymaga regularnego stosowania kosmetyków na końcówki. W tym celu doskonale sprawdzi się odrobina olejku roślinnego, wtarta w mokre włosy, zaraz po ich umyciu.

CODZIENNE MYCIE WŁOSÓW

Świadoma pielęgnacja włosów ogrody piękna

Jak często należy myć włosy? Czy należy dopuszczać do ich przetłuszczenia? Czy codzienne mycie włosów jest dla nich korzystne? Wiele włosomaniaczek zadaje sobie te pytania. Tymczasem świadoma pielęgnacja włosów to nade wszystko zdrowy rozsądek. Nie istnieje jeden skuteczny dla wszystkich schemat wskazujący, jak często myć włosy.

A zatem włosy myjemy tak często, jak tego potrzebują. Oznacza to, że każda z nas powinna indywidualnie reagować na potrzeby naszych włosów i po prostu się do nich dostosować. Niektóre z nas będą musiały więc myć włosy codziennie, aby zachować ich świeżość, inne mogą sobie pozwolić na kilkudniowe przerwy pomiędzy myciem.

A jeśli już jesteśmy przy myciu włosów, to pamiętajmy o właściwej technice. Może cię to zdziwi, ale wiele z nas nieprawidłowo myje włosy, nakładając szampon bezpośrednio na włosy, zamiast wcześniej rozcieńczyć go odrobiną wody, np. na dłoni.

Do rozcieńczenia szamponu można użyć zwykłej wody, lub, jeszcze lepiej, kilku łyżek mocnego naparu ziołowego (rumiankowego -dla włosów jasnych i suchych, z szałwii – do włosów ciemnych i tłustych). Taki naturalny szampon będzie nie tylko posiadał właściwości odżywcze, ale i lecznicze i mocno wzbogaci nasz rytuał pielęgnacji.

Inne błędy to stosowanie zbyt dużej ilości szamponu a także niedokładnie spłukiwanie resztek szamponu z głowy, skutkujące świądem i podrażnieniem, a nawet łupieżem.

Pamiętaj, że przed nałożeniem odżywki lub maski, włosy muszą być idealnie czyste, pozbawione jakichkolwiek pozostałości szamponu. Dlaczego? Otóż szampon posiada inne pH niż kosmetyki odżywcze, a nieprawidłowe ph blokuje działanie tych kosmetyków!

Świadoma pielęgnacja włosów to pielęgnacja od podstaw, zadbaj więc o to, by nie popełniać drobnych błędów, które mogą zniweczyć wszelkie wysiłki w walce o piękne i zdrowe włosy!

Napisz komentarz