Skuteczne sposoby na łupież, które pozwolą Ci odzyskać piękne włosy! Łupież jest jednym z najczęstszych problemów skórnych. Przyczyn jego powstawania jest wiele, czy to z powodu grzybów, czy bakterii, ale nigdy, wbrew temu, co się czasem sądzi, nie jest to spowodowane złą higieną.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z istnienia tego schorzenia i koniecznie przestać je stygmatyzować, ponieważ wiele osób cierpiących na łupież, oprócz zmagania się z uciążliwymi objawami, może mieć obniżony nastrój, a nawet poważne zaburzenia emocjonalne.
Rodzaje łupieżu
Wyróżnia się dwa główne rodzaje łupież, w zależności od cech charakterystycznych dla każdego z nich.
Łupież suchy
Jest to najczęściej występujący łupież. Łupież suchy to problem występujący przewlekle, choć nie zawsze z taką samą intensywnością, ponieważ może się to różnić w zależności od pory roku lub innych czynników, takich jak stres.
Łupież suchy charakteryzuje się powstawaniem bardzo drobnych płatków, zazwyczaj w dużych ilościach, które mogą złuszczać na skórze głowy, czyniąc ją suchą i szorstką. Czasami może również powodować swędzenie.
Łupież tłusty
Charakteryzuje się łuszczeniem się skóry głowy związanym z nadmiernym łojotokiem, co sprawia, że włosy wyglądają na tłuste i nieestetycznie błyszczące, z żółtawymi, grubszymi i większymi płatkami niż w poprzednim typie, które mają tendencję do przyklejania się do skóry głowy.
Łupież tłusty powoduje zaczerwienienie skóry głowy i uciążliwe swędzenie.
Jak zlikwidować łupież?
Łupież jest niestety trudny do zwalczenia i ciężko go trwale wyeliminować, najlepiej skupić się na utrzymywaniu jego objawów pod kontrolą i w tym celu warto poznać skuteczne sposoby na łupież.
Musimy pamiętać, że łupież należy leczyć od momentu jego pojawienia się, aby zwalczyć go u podstaw, a do tego niezbędna jest wiedza na temat jego pochodzenia i rodzaju łupieżu, z którym mamy do czynienia.
Istnieją różne produkty, które mogą pomóc złagodzić objawy łupieżu, niektóre z nich są naturalne, a inne to specjalistyczne produkty medyczne, których głównym celem jest złagodzenie łuszczenia się skóry i swędzenia.
Warto rozpocząć od naturalnych sposobów walki z łupieżem, często okazują się one wystarczająco skuteczne.
Skuteczne sposoby na łupież
Olejek migdałowy
Olejek migdałowy – bardzo przydatny do dbania o zdrowie skóry głowy i włosów, szczególnie po tym jak zostały poddane działaniu bardziej agresywnych produktów. Łagodzi stany zapalne, nawilża, działa ochronnie.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego – doskonale zwalcza łupież, hamuje stany zapalne, działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, leczniczo, antyseptycznie.
Maseczka z awokado
Awokado – maseczka z awokado to doskonały kosmetyk przeciwłupieżowy i pielęgnacyjny. Trzy łyżki stołowe papki z awokado w połączeniu z żółtkiem jaja należy nałożyć na umyte delikatnym szamponem włosy. Pozostawić na pół godziny, po czym ponownie umyć szamponem.
Aloes
Aloes – cudowny dar natury, doskonale zwalczający łupież i inne przypadłości skórne. Posiada silne właściwości antybakteryjne i łagodzące podrażnienia. Pomaga złagodzić nadmierny świąd, leczy łupież u podstaw.
Szampony przeciwłupieżowe
Głównym celem różnych szamponów przeciwłupieżowych jest skuteczne oczyszczenie włosów bez naruszania delikatnej równowagi biologicznej. Dobry szampon przeciwłupieżowy reguluje pH skóry głowy, działa przeciwzapalnie, ochronnie i odświeżająco.
Szampon węglowy
Reguluje proces łuszczenia się martwych komórek naskórka, działa odświeżająco, hamuje nadmierne wydzielanie łoju skórnego.
Szampon z kwasem salicylowym
Działa złuszczająco, odświeżająco i regulująco. Ogranicza przetłuszczanie się włosów, skutecznie oczyszcza i odświeża włosy.
Szampon z ketokonazolem
Działa przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo, gwarantuje skuteczną kurację.
Szampon z pirytionianem cynku
Bardzo przydatny w walce z łupieżem, gdy inne środki zawiodły, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
Szampon z siarczkiem selenu
Działa leczniczo na wszelkie choroby skóry głowy, działa łagodząco, przeciwbakteryjnie, poprawia kondycję włosów.
Naturalne sposoby na łupież
Cytryna
Zawiera kwasy, które skutecznie pomagają zwalczyć łupież. Kilka łyżek soku z cytryny rozpuścić w litrze letniej wody i zastosować po myciu włosów, do ostatniego płukania. Można również przygotować bardziej skoncentrowany płyn i natrzeć nim skórę głowy, pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy posiada wysoką zawartość kwasu octowego, który jest w stanie zwalczać zarówno grzyby, jak i bakterie, wywołujące łupież. Ocet skutecznie zmniejsza świąd skóry głowy, oczyszcza mieszki włosowe, przyspiesza porost włosów i rewitalizuje je. Działa silnie antyseptycznie, oczyszczająco i odświeżająco.
Warto go stosować po każdym umyciu włosów, dodając kilka łyżeczek do ostatniego płukania.
Aby bezpowrotnie rozprawić się z łupieżem, koniecznie należy zmienić swój tryb życia. Zdrowa, zrównoważona dieta, bogata w witaminy z grupy B, cynk, kwasy omega 3, gwarantuje piękne i zdrowe włosy.
Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów ma również stres, dobre samopoczucie to najlepszy kosmetyk!
Komentarze są wyłączone