Small talk to umiejętność która bardzo przydaje się w codziennym życiu. Niezręczna cisza potrafi wprowadzić w niemałe zakłopotanie. Najczęściej pojawia się w towarzystwie, kiedy przychodzi się na imprezę, na której nikogo się nie zna. Mogą to być urodziny kolegi, ślub kogoś bliskiego oraz wiele innych okoliczności. W takiej sytuacji z ratunkiem przychodzi small talk.
CZYM JEST SMALL TALK?
Small talk jest popularną techniką unikania krępującej ciszy. Największą popularnością cieszy się na zachodzie, w Ameryce czy Wielkiej Brytanii. W Polsce jest mniej popularny, a Polacy mają problem z prowadzeniem niezobowiązujących pogawędek. Widać to szczególnie wyraźnie w pociągach, w poczekalniach, a często także w pracy.
Niestety wielu z nas próbując przełamać krępującą ciszę, często popada przy tym w skrajności. Albo nie potrafimy znaleźć tematu lub nie potrafimy rozmawiać i całkowicie milkniemy, albo nie potrafimy przestać mówić i zalewamy ludzi stosem nieistotnych informacji. Takie sytuacje również mogą być bardziej krępujące od całkowitej ciszy.
SZTUKA SMALL TALK
Small talk to zwyczajna pogawędka na nieistotne oraz niezobowiązujące tematy, które nie wymagają dużego zaangażowania. Dosłownie jest to rozmowa o niczym. Jej jedynym celem jest przerwanie niezręcznej ciszy i zapewnienie komfortu rozmówcom.
Z elegancji znani są przede wszystkim Brytyjczycy i to oni najlepiej uprawiają small talk. Polacy są bardziej skrępowani i nieśmiali, a jednocześnie większy nacisk kładą na praktyczność przechodząc bezpośrednio do sedna sprawy.
Warto pamiętać, że takie swobodne rozmowy o niczym potrafią niejednokrotnie zdziałać cuda. Osoby potrafiące przeprowadzać prosty small talk będą mogły zaskarbić sobie sympatię wielu osób, co jest znacznym ułatwieniem w poszukiwaniu pracy, awansowaniu czy prowadzeniu własnego biznesu.
JAK PROWADZIĆ ROZMOWĘ?
Utartym przekonaniem jest stwierdzenie, że rozmowę najlepiej zacząć od bezpośredniego „Jak się masz?”. Założenie to jest niezwykle mylne, ponieważ przyszło bezpośrednio z zachodu i nie zostało adoptowane do polskich realiów. W Polsce takie pytanie jest sztywne i sztuczne.
Znacznie lepiej sprawdzają się proste tematy, od których można zacząć small talk. Można tu wymienić takie rzeczy jak wakacje, pogoda, jedzenie, napoje, samochody czy architektura. Wszystko zależy od miejsca rozmowy, a także od tego z kim się rozmawia. Taki wstęp szybko się wyczerpuje, ale jego głównym zadaniem jest zbudowanie prostego pomostu pomiędzy dwiema osobami.
DLACZEGO WARTO PROWADZIĆ SMALL TALK
Kurtuazja i odwaga jest szczególnie ważna w biznesie. Osoba śmiało rozpoczynająca small talk ma większe szanse przekonać do siebie ludzi, a taka rozmowa może być początkiem ciekawych znajomości.
Najlepiej znaleźć w takiej sytuacji neutralny temat, przy którym każdy będzie mógł czuć się swobodnie. Warto pamiętać, że to właśnie znajomości są najważniejsze w biznesie, a zdolność zdobywania sympatii innych ludzi jest wręcz nieoceniona.
TEMATY KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ
Oczywiście istnieją także tematy, których nie wypada poruszać przy small talku. Są to tematy wzbudzające emocje, a także mogące budzić kontrowersje lub skrajne opinie różnych osób. Mowa tu przede wszystkim o przykrych wydarzeniach, chorobach, śmierci, a także o polityce, religii czy pieniądzach. To najważniejsze tematy, których należy unikać przy rozmowach z obcymi osobami.
Wartą zapamiętania zasadą jest również, aby nie uogólniać ani nie przepytywać swoich rozmówców, jeśli rozmowa zejdzie na temat ich branży. Nie wypada wspominać policjantowi o aferach w służbach mundurowych czy lekarzowi o aktualnej sytuacji w szpitalach. Zadawane pytania powinny mieć charakter ogólny i niezbyt natarczywy.
Dobrze jest również zachować optymizm i nie narzekać na wszystko. Pesymiści są znacznie gorzej odbierani. Oczywiście wszędzie są pewne granice i wszystko zależy od okoliczności. Jeśli rozmówca narzeka na wolno posuwającą się kolejkę w kinie czy opóźnienia pociągu, to grzeczne przytaknięcie zawsze jest mile widziane.
NIE ZAWSZE SIĘ UDAJE
Czasem mimo szczerych chęci nie udaje się przekonać kogoś do niezobowiązującego small talku. Niektórzy potrafią każdy temat i wszystkie próby skwitować prostym „tak”, „nie” czy grzecznym uśmiechem. Nie są to osoby, które od razu trzeba skreślać. Niektórzy mogą mieć gorszy dzień, być nieśmiali czy zwyczajnie zmęczeni lub zmartwieni czymś.
W takiej sytuacji lepiej jest nie naciskać, grzecznie się pożegnać i rozpocząć small talk z kimś innym. W każdym towarzystwie znajdzie się przynajmniej kilka osób, które chętnie podejmą temat.