FITNESS

Siarka organiczna na odchudzanie – hit czy mit?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Odchudzanie to proces, który dotyczy dużej części społeczności, a przynajmniej u niemal każdego choć przez moment przeszła przez głowę myśl o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. I w tym momencie pojawia się pytanie – jak zrobić to skutecznie?

Jednym ze sposobów wspomagających proces odchudzania jest suplementacja, jednak na rynku farmaceutycznym jest tyle specyfików ułatwiających zmniejszenie wagi, że wybór tego odpowiedniego może przyprawić o bóle głowy. W ostatnim czasie popularność zyskała siarka organiczna, czy słusznie? Czy faktycznie wpływa na odchudzanie?

Siarka organiczna – czym jest?

Metylosulfonylometan lub w skrócie MSM to mniej znana nazwa siarki organicznej. Pierwiastek ten występuje naturalnie w komórkach żywych, jednak jego przyswajalność określana jest jako niska, dlatego zaleca się dodatkową jego suplementację. Wszechstronność działania siarki organicznej sprawia, że jest często wybieranym dodatkiem do diety. Wpływa korzystnie między innymi na stawy, przyczyniając się do odbudowy chrząstki stawowej, ale i ogólne bóle stawów. Wspomaga pracę metaboliczną i wykazuje właściwości detoksykujące, a dzięki udziale w syntezie kolagenu i keratyny jest zbawienna dla włosów, paznokci i cery.

Jak można zauważyć jest to substancja o wielorakim działaniu, ponadto sugeruje się, aby dopisać kolejną funkcję do listy zastosowań, mianowicie coraz częściej mówi się o wsparciu utraty wagi przy pomocy siarki organicznej.

Właściwości odchudzające siarki organicznej – czy istnieją?

Pojawiły się spekulacje, jakoby siarka organiczna miała wpływać korzystnie na odchudzanie. Badań w tym zakresie dotychczas nie wykonano wiele, jednak obecne wyniki nie pozwalają jednocześnie wykazać powiązania zażywania siarki organicznej z utratą wagi.

Mimo to wiele osób deklaruje, że udało im się schudnąć stosując siarkę organiczną. Istnieją pewne przesłanki, by tak sądzić, bowiem siarka reguluje produkcję insuliny, hormonu odpowiedzialnego za metabolizm. Wydzielana jest w przypadku podwyższenia stężenia glukozy we krwi, mając na celu transport jej z krwi do komórek organizmu, kontrolując tym samym poziom cukru we krwi. Oddziałując na procesy metaboliczne oraz regulację poziomu energetycznego MSM może okazać się pomocnym w odchudzaniu.

Badania na zwierzętach dowiodły, że siarka organiczna, dzięki możliwości regulacji insuliny wspomaga leczenie insulinooporności. Ta nieprawidłowość metaboliczna charakteryzuje się mniejszą wrażliwością komórek na działanie insuliny, natomiast wzrost poziomu tego hormonu przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej, a w rezultacie tycia.

Inną, znacznie bardziej zawiłą koncepcją jest fakt, że osoby zmagające się z dolegliwościami stawowymi narażone są na zwiększenie masy ciała. Bóle, jakie towarzyszą wszelkim problemom w obrębie stawów wpływają znacząco na zmniejszenie aktywności fizycznej, ponieważ wiąże się to z cierpieniem, a z kolei brak ruchu powoduje przybieranie na wadze.

Spożywanie suplementów diety zawierających siarkę organiczną, w przeciągu kilku tygodni jest w stanie całkowicie wyeliminować ból stawów, co udowodnione jest w oparciu o badania naukowe. Zatem człowiek pozbywający się dolegliwości bólowych związanych z poruszaniem ma możliwość przywrócenia poprzedniego trybu życia i zwiększenia ruchu, a w późniejszym czasie wprowadzenia aktywności sportowych. Wnioskować można, że w sposób pośredni siarka organiczna powoduje zmniejszenie masy ciała, ale nie wynika to z właściwości tego pierwiastka, a jest „efektem ubocznym” leczenia stawów.

Podsumowanie

Ze względu na brak jednoznacznych dowodów, dotyczących właściwości odchudzających siarki organicznej oraz potwierdzających to badań naukowych nie można uznać jej jako wspomagacz w utracie wagi. MSM posiada wiele unikalnych zastosowań, dlatego warto skupić się na tych, które zostały potwierdzone. Natomiast odchudzanie powinno być przemyślanym procesem i przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zaleca się konsultację z lekarzem bądź dietetykiem.

Autor artykułu

Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Napisz komentarz

two + six =