ROZWÓJ

Jak przygotować mapę marzeń i czy warto?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak przygotować mapę marzeń? Czy ta metoda rzeczywiście działa?

Mapa marzeń

Artystyczne i wizualne przedstawienie swoich marzeń i planów na najbliższy czas. Technika feng shui ma pomóc w poprawie dyscypliny, przypominać o założeniach i prowadzić do sukcesu. Od czego należy zacząć, żeby osiągnąć swoje cele?

Jak przygotować mapę marzeń?

Mapa marzeń przedstawiona jest na siatce bagua. Najprościej ujmując, jest to dziewięć przylegających do siebie równych kwadratów tworzących pole 3×3. Każdy z nich przypisany jest do innego obszaru życia.

Wszystkie kwadraty należy zapełnić, umieszczając w nich obrazy będące wizualizacją marzeń z danej płaszczyzny życia. Można do tego wykorzystać dowolną technikę:

  • rysowanie
  • malowanie
  • kolaż
  • grafikę komputerową
  • wyklejanie

W wielu przypadkach dobrym pomysłem może okazać się połączenie kilku lub nawet wszystkich technik artystycznych. Ważne jest, aby osoba tworząca mapę myśli była z niej zadowolona.

Przygotowanie do stworzenia własnej mapy marzeń

Mapa marzeń ma być inspiracją dla osoby, która ją tworzy. Nie potrzeba do tego artystycznych zdolności i pięknych rysunków czy malunków. Jedynym warunkiem jest, aby mapa myśli sprawiała radość i pozytywnie nastrajała przy każdym spojrzeniu na nią.

Ze względu na dowolność wybrania techniki, ciężko jest stworzyć listę rzeczy potrzebnych do stworzenia mapy myśli. Można używać wszelkiego rodzaju kredek, ołówków, kleju, wstążek, kamyków, brokatu, markerów, kolorowego papieru, bibuły, taśmy klejącej, nożyczek czy programów graficznych.

Jak przygotować mapę marzeń? Należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:

  • mapa marzeń ma być prezentacją osoby, która ją tworzy. Oznacza to, że nic nie musi być idealne, a liczy się jedynie przekaz
  • wybierane metody, rysunki, zdjęcia i grafiki muszą przynosić radość, powodować uczucie rozluźnienia i napawać optymistycznymi myślami
  • należy zwracać uwagę na nawet najdrobniejsze szczegóły, aby wszystko w każdym polu prezentowało dokładnie to, co chce wyrazić osoba tworząca mapę marzeń
  • mapa marzeń powinna prezentować indywidualne i szczere pragnienia, które nie będą opierać się na oczekiwaniach innych osób

jak przygotować mapę marzeń ogrody piękna

Rozkład mapy marzeń

Jak wyżej zostało wspomniane, prawidłowo opracowana mapa marzeń składa się z dziewięciu kwadratów. Każdy z nich odpowiada za inną dziedzinę życia. Poniżej wymienionych jest wszystkich dziewięć tematów. Ich kolejność można niemal dowolnie zmieniać. Jedynie pierwsze pole musi pozostać wierne oryginałowi.

Moje zdrowie i samopoczucie

Pierwszy i najważniejszy kwadrat, który zawsze powinien znaleźć się na początku mapy marzeń. Tutaj powinno znaleźć się wszystko, co sprawia radość i przypomina o tym, co chce się osiągnąć w kwestii zdrowia. Może to być zbilansowana dieta, specjalne posiłki, ćwiczenia, idealna figura, ale także zadowolenie, spokój, relaks i inne aspekty wpływające na poprawę samopoczucia.

Sława i mądrość

W tym polu powinien znaleźć się autorytet autora mapy marzeń. Wybrana osoba musi być wzorem do naśladowania w danej dziedzinie (lekarz, programista czy polityk). Warto również zastanowić się nad tym, co oznacza osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie, ponieważ jest to kwestia ściśle związana z mądrością.

Wiedza i nauka

W tym miejscu powinny znaleźć się rysunki, zdjęcia i rzeczy, które będą symbolizować rozwój osoby tworzącej mapę marzeń. Dotyczy to nie tylko książek, edukacji, studiów czy kursów, ale również nauki jazdy samochodem, malowania, gotowania czy rękodzieła.

Rodzice i autorytet

Idealne miejsce do zastanowienia się nad własnymi korzeniami i drzewem genealogicznym. Jakie pozytywne doświadczenia wynikały z relacji z najbliższymi? Jak można się im odwdzięczyć, a które tradycje, czynności czy cechy charakteru chciałoby się przekazać młodszym pokoleniom?

Bogactwo i pieniądze

Materialne bogactwo ma wiele odmian. Nie są to tylko waluty czy złoto. Można także dodać drobniejsze rzeczy, takie jak wymarzony rower lub samochód, szkolenie rozwijające zdolności w wybranej dziedzinie, a nawet upragniony domek w górach albo willa z ogrodem i basenem.

Praca i kariera

Każdy widzi karierę na inne sposoby. Warto zadbać, aby w tym kwadracie znalazły się symbole, zdjęcia czy rysunki obrazujące to, do czego dąży osoba tworząca mapę marzeń.

Związek i miłość

Odzwierciedlenie najważniejszych pragnień dotyczących relacji dwóch osób. Warto zadbać, aby znalazły się tu romantyczne i pełne czułości rzeczy, budzące uczucie ciepła, spokoju i bezpieczeństwa.

Dzieci i zainteresowania

Jak przygotować mapę marzeń, jeśli pragnie się założyć rodzinę i mieć dziecko? Należy jak najbardziej skupić się na tym temacie. Mogą to być wszelkiego rodzaju zdjęcia szczęśliwych rodziców ze swoimi pociechami lub bardziej symboliczne znaki.

Jeśli marzenia nie obejmują własnych dzieci, to w tym polu można skupić się na szeroko pojętej rozrywce i zabawie. Mogą to być koncerty, imprezy, skoki spadochronowe czy spotkania towarzyskie.

Przyjaciele i podróże

Podróże nie muszą ograniczać się do konkretnych miejsc, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tym polu przedstawić wymarzone kierunki. Jeśli marzeniem jest zwiedzenie bliżej nieokreślonych miejsc, można stworzyć mapę, globus, albo wszystko inne, co kojarzy się z podróżowaniem.

Dobrze jest również umieścić symbole związane z przyjaciółmi lub konkretnymi osobami, z którymi pragnie się spędzać więcej czasu. Mogą to również być zwierzęta.

Skuteczność mapy marzeń

Jak łatwo się domyślić, mapa marzeń nie jest magicznym przedmiotem spełniającym wszystkie pragnienia. Mimo to wykazuje się dużą skutecznością. Jej głównym celem jest uporządkowanie myśli i wyznaczenie jasnych celów.

Mapa marzeń umiejscowiona w dobrze widocznym miejscu (obok łóżka, nad monitorem komputera czy obok często używanego lustra) będzie skutecznie motywować do działania i realizowania kolejnych pragnień znajdujących się na poszczególnych polach. Jest to skuteczny sposób na przyspieszenie swojego rozwoju i czerpanie radości z życia.

Napisz komentarz

56 − = fifty