Jak pozbyć się lęku?  Strach i lęk są w pewnym stopniu niezbędne do przetrwania. Jednak nadmierny lęk przed czymś lub kimś może być szkodliwy, a nawet niebezpieczny.

Strach może prowadzić do prokrastynacji i sprawia, że przegapiasz to, co mogłoby być pięknym doświadczeniem. Wiele lęków rozwija się w poważne fobie, które mogą wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne danej osoby.

Jak pozbyć się lęku? Zmniejsz stres…

Zmartwienie i niepokój pochodzą ze stresu, a im bardziej się martwimy, tym wyższy poziom kortyzolu w organizmie.

Hormon kortyzol często powoduje bezsenność, brak apetytu lub odwrotnie, przejadanie się wraz z mnóstwem innych problemów.

Aby pozbyć się stresu można praktykować medytację. Medytacja pomaga ci żyć w obecnym momencie i utrzymuje twój umysł spokojny i skupiony. Oczywiście, nie zobaczysz wyników natychmiast – musisz medytować codziennie.

Zmierz się ze swoim strachem!

Tak długo jak będziesz zwlekał nie będziesz w stanie pokonać strachu w swoim umyśle i sercu. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby pozbyć się strachu, jest stawienie mu czoła.

Często nasz umysł rozdmuchuje lękliwą sytuację poza proporcje. Zmierzenie się z lękiem może pomóc Ci dostrzec, że sytuacja nie była tak zła, jak Ci się wydawało. Zatem wystawianie się na strach stopniowo i bezpiecznie może pomóc w pokonaniu lęku.

Spójrz w głąb siebie

Łatwym sposobem na to, by przestać żyć w strachu przed czymś lub kimś jest poznanie tego, co wyzwala twój lęk. Prowadź dziennik i zapisuj, co się dzieje, gdy się boisz lub jak się czujesz w tym momencie. Możesz wtedy wyznaczyć małe, ale osiągalne cele, aby pokonać niepokój – to może pomóc Ci poczuć się mniej przerażony lub niespokojny, a także może pomóc Ci adresować podstawowe myśli, które są za lękiem.

Ćwicz codziennie

Jeśli stres przejmuje kontrolę nad Twoim życiem, powinieneś zaangażować się w jakąś formę codziennych ćwiczeń. Ćwiczenia mogą poprawić koncentrację i oderwać na chwilę umysł od niepokoju. Uwalniają również endorfiny, które znakomicie poprawiają sen i apetyt.

Stosuj techniki relaksacyjne

Nauka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, to najlepszy sposób na usunięcie strachu z umysłu. Relaks jest również dobry dla ciała. Wystarczy usiąść w spokojnym miejscu i wziąć kilka głębokich oddechów. Możesz także spróbować jogi lub tai chi, które są praktykami ciała służącymi relaksacji. Słuchanie muzyki, malowanie lub angażowanie się w hobby, które kochasz, może również pomóc ci się zrelaksować i pokonać strach przed porażką, odrzuceniem itp.

Jedz zdrowo

Jedz dużo owoców i warzyw, ponieważ zawierają one przeciwutleniacze i witaminy, których organizm potrzebuje do walki ze stresem, zwalczania niepokoju i poprawy nastroju. Zamiast jeść niezdrowe lub śmieciowe jedzenie, postaw na owoce i warzywa. To może pomóc w utrzymaniu cukru we krwi, a niski poziom cukru we krwi jest często związany z nastrojowością, niepokojem itp. Jedz 4-6 małych posiłków i zadbaj o to, by były one bogate w witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze, dobre węglowodany i chude białko.

Nie uciekaj w alkohol lub papierosy

Obie te substancje dają chwilową ulgę w lęku i nie są długoterminowymi rozwiązaniami w pokonywaniu strachu. Alkohol w istocie powala na kolana, co może narazić Cię na niebezpieczeństwo. Następstwa picia alkoholu i palenia papierosów mogą nawet zwiększyć lęk.

Pielęgnuj życie duchowe

Wiara i duchowość to potężne narzędzia, które mogą pomóc usunąć strach z podświadomego umysłu. Kiedy kochasz Boga, (możesz nazywać to, na przykład, Wyższą Świadomością) zyskujesz wewnętrzną siłę, która pozwala ci zmierzyć się z lękami.

Pomagaj innym

Pomaganie innym i oferowanie swoich usług to najlepszy sposób na zdobycie pewności siebie i pokonanie strachu przed porażką. Kiedy pomagasz innym, mniej uprzywilejowanym od siebie, nie tylko zyskujesz ich szacunek — kiełkuje w tobie myśl, aby poprawić wiele innych aspektów twojego życia.

Rozmawiaj o swoich lękach

Rozmowa o swoich lękach z przyjaciółmi i rodziną może być potężnym i uspokajającym balsamem. Profesjonalny terapeuta może również pomóc Ci zidentyfikować pierwotną przyczynę Twoich lęków i umożliwić Ci zmianę wzorców myślowych. Można też zdecydować się na terapię grupową.

Napisz komentarz