Łuszczyca to jedna z poważniejszych chorób skóry, a życie z nią wymaga uporu i wytrwałości. To choroba przewlekła, z którą medycyna nie jest sobie w stanie poradzić. W jaki sposób można łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą?

KOGO DOTYKA ŁUSZCZYCA?

Łuszczyca to dość tajemnicza choroba skóry. Teoretycznie nasza wiedza na jej temat jest dość szeroka, w istocie wciąż nie znamy wszystkich czynników mających wpływ na jej pojawienie się.

Jedni twierdzą, że jest to choroba dziedziczna, inni sądzą, że łuszczyca to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym.

Można też założyć, że za problemy związane z łuszczycą mogą w wielu przypadkach odpowiadać przyjmowane przez dłuższy czas leki lub inne choroby, np. stany zapalne lub poważniejsze infekcje bakteryjne.

Kto jest najmocniej narażony na wystąpienie łuszczycy?

Wśród pacjentów borykających się z tą uciążliwą chorobą skóry dominują ci, u których choroba pojawiła się między 10 a 40 rokiem życia. Jest to dość szeroki przedział czasowy, przez co wyróżnienie czynników mających największy wpływ na rozwój łuszczycy staje się zadaniem bardzo trudnym.

W ostatnich latach zwiększa się też liczba pacjentów, których łuszczyca atakuje dość późno, bo po 70 roku życia. W tym przypadku pojawienie się choroby skóry najczęściej związane jest już w przyjmowaniem licznych leków, m. in. tych, które mają wspierać serce lub pomagać w walce z depresją.

OBJAWY TYPOWE DLA ŁUSZCZYCY

Skóra dotknięta łuszczycą to nie tylko gorszy wygląd, ale i gorsze samopoczucie. Jakie objawy są tu typowe?

Cechą typową w przypadku łuszczycy jest gruby naskórek, który zbyt szybko ulega złuszczeniu. Skutkiem tego jest powstawanie twardych łusek, będących w istocie skupiskiem martwych komórek.

I choć chorobą taką nie można się zarazić, nieestetyczny wygląd skóry dotkniętej takimi zmianami sprawia, że chorzy na łuszczycę cierpią z powodu poważnych kompleksów oraz unikają towarzystwa innych osób.

W jaki sposób chorym na łuszczycę może pomóc współczesna medycyna?

LECZENIE ŁUSZCZYCY. CO MOŻNA ZROBIĆ?

Choć w dziedzinie medycyny dzieje się tak wiele, leczenie łuszczycy wciąż pozostaje jednym z nierozwiązanych problemów. Nie brak terapii, które pomagają łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą skóry, brak jednak leków, dzięki którym można się problemu łuszczycy pozbyć raz na zawsze.

Co można zrobić? W walce z łuszczycą wykorzystywane są dziś różnego rodzaju maści sterydowe raz leki immunosupresyjne, które działają na układ odpornościowy.

W walce o utrzymanie chorej skóry w dobrej formie wykorzystywane są też pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy. Chorym pomóc może też fototerapia oraz wypoczynek nad wodami Morza Martwego.

A jakie zmiany warto wprowadzić w codziennym życiu?

ŁUSZCZYCA A STYL ŻYCIA

Nasz styl życia ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Tak jest również w przypadku łuszczycy, której objawy mogą się nasilać m. in. wskutek stresu.

Wiadomo też, że osoby chore na łuszczyce muszą unikać alkoholu oraz papierosów, ważna jest w ich przypadku również zdrowa dieta. Zalecane jest unikanie wędlin, podrobów, ostrych przypraw oraz warzyw strączkowych, których obecność w diecie może nasilić dolegliwości związane z łuszczycą.

Jakie składniki powinny za to pojawiać się w menu możliwie jak najczęściej? Korzystny wpływ na stan chorych na łuszczycę mogą mieć te produkty, które są dobrymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz te specjały, które mogą dostarczyć nam sporych ilości witaminy D – substancji bardzo ważnej dla zdrowia naszej skóry.

Warto też sięgać po marchew oraz czosnek, które korzystnie wpływają i na układ immunologiczny, i na stan skóry.

Łuszczyca to nie tylko choroba skóry, ale i duszy. Wiele osób walczących z tą chorobą zmaga się przecież z silnymi kompleksami oraz stresem, który dodatkowo nasila dolegliwości towarzyszące z łuszczycy. I choć pogodzenie się z tą chorobą nie jest łatwe, każdy pacjent musi walkę o swe zdrowie rozpocząć od pogodzenia się z chorobą oraz od zaakceptowania tych zmian, które będą się pojawiać na jego skórze.

Napisz komentarz