Łupież to dość przykra i wstydliwa przypadłość, którą powodują drożdżaki bytujące na skórze głowy. Ich obecność jest czymś zupełnie normalnym, ale gdy dochodzi do zbyt dużego namnażania się tych grzybów, powodują one intensywne złuszczanie się naskórka. Z pewnością nie wygląda to atrakcyjnie i może powodować dyskomfort. Co więc robić, by skutecznie wyleczyć łupież?
SZAMPON PRZECIWŁUPIEŻOWY TO PODSTAWA
Najbardziej oczywista sprawa, czyli po prostu specyfik z apteki (bo produkty dostępne w sklepach tak naprawdę nie są wyrobami leczniczymi), który został stworzony właśnie do walki z łupieżem.
Musimy jednak pamiętać, że w poszczególnych szamponach do włosów znajdziemy różne substancje lecznicze przeciwko różnym rodzajom łupieżu, więc aby taki specyfik dobrze działał, musimy zapytać farmaceutę o pomoc w wyborze produktu na konkretny rodzaj łupieżu.
Najczęściej występującym rodzajem łupieżu jest łupież suchy. Charakteryzuje się on tym, że pojawia się nagle, a odpadające płatki skóry są suche i białe.
Inaczej sprawy mają się gdy chodzi o łupież łojotokowy. Ten charakteryzuje się nawarstwianiem i żółtawym odcieniem.
Na łupież suchy dobrze sprawdzą się preparaty zawierające: piroktonian olaminy, D-pantenol, wyciąg z lnu, wyciąg z mięty, olej canola, czy olej rzepakowy.
Przy drugim rodzaju przypadłości pomocne będą takie składniki jak: ekstrakt z wierzbiny, olej tymiankowy, olej manuka, a także wyciąg z drzewa herbacianego.
PO DRUGIE – HIGIENA
Warto wiedzieć, że łupież ma tendencję do nawracania, więc aby cieszyć się zdrową skórą głowy, nawet po zakończeniu leczenia trzeba odpowiednio o nią dbać.
Podstawą jest zachowanie odpowiedniej higieny skóry głowy. Szczególnie zadbać powinni o nią ci, którzy uczęszczają na siłownię i basen. Łupież bowiem powodowany jest przez grzyba malassezia furfur, który w dużych ilościach obecny jest w tych właśnie miejscach.
Pamiętajmy, żeby nanosić wszystkie szampony na mokre włosy i dokładnie wsmarowywać preparat opuszkami palców w skórę głowy, dzięki czemu substancje aktywne przenikną do szczelin w naskórku, w których żyją drożdżaki.
Na szamponach leczniczych zazwyczaj jest napisane, by trzymać je na skórze głowy określoną ilość minut, ale pamiętaj, że nawet zwykły szampon warto mieć na głowie przez dwie lub trzy minuty, by zdążył zadziałać. Później oczywiście trzeba go bardzo dokładnie spłukać, także masując palcami skórę.
Tendencję do łupieżu mogą mieć osoby, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy muszą długo nosić na głowie kask. Po pierwsze to nakrycie głowy może powodować podrażnienia naskórka i przyczyniać się do jego szybszego złuszczania, a po drugie raczej ciężko taki kask wyprać – wyjątkiem są te ze zdejmowaną „wyściółką”.
Jeśli więc nosisz to nakrycie głowy, możliwie jak najlepiej go myj, a także staraj się zakładać np. cienką i przewiewną czapkę pod kask, by chronić się przed podrażnieniami. Wszelkie czapki także musisz oczywiście często prać.
PO TRZECIE – DIETA
Bardzo duże znaczenie dla występowania łupieżu ma to, co jemy. Przede wszystkim powinniśmy jeść możliwie najmniej produktów prozapalnych, gdyż nawet niewielki, ale chronicznie utrzymujący się stan zapalny prowadzić może do szybszego złuszczania się naskórka.
Produkty prozapalne to przede wszystkim tłuszcze utwardzone, które znajdziesz w większości słodyczy, tłuszcze nasycone, cukier rafinowany i czerwone mięso.
Staraj się jeść wszystko, co działa przeciwzapalnie, a więc zdecydowaną większość warzyw, na czele z czerwoną cebulą, czosnkiem, kapustą i papryką, a także niemal wszystkie owoce – szczególnie cytrusowe i jagodowe, a więc grejpfrut, pomarańcza, truskawki, maliny, poziomki, borówki i żurawina.
Silne właściwości przeciwzapalne ma także oliwa z oliwek, którą swoją drogą także zaleca się stosować zewnętrznie, na skórę głowy przy łupieżu suchym. Orzechy włoskie, migdały, zielona herbata, kurkuma i imbir także skutecznie łagodzą stany zapalne.
Nasza dieta powinna dostarczać dużej ilości witamin i minerałów, a w tym konkretnym przypadku bardzo ważna jest obecność cynku i selenu. Te dwa minerały nie bez powodu nazywa się minerałami młodości- są bardzo ważne dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Najlepsze ich źródła to orzechy, nasiona i pestki.
Na występowanie łupieżu mają również wpływ zmiany hormonalne. Jeśli jadasz ostatnio więcej mięsa i zauważyłeś, że łupież się pogorszył, może to być spowodowane przez zawarte w mięsie hormony.
Rzecz jasna producenci nie mogą ich dodawać do samego mięsa, ale w paszy dla zwierząt niekiedy znajdują się one w celu spowodowania szybszego przyrostu masy mięśniowej u danego zwierzęcia, a potem krążą w jego krwi i znajdują się w tkance mięśniowej.
Warto raz na jakiś czas zrobić sobie detoks od mięsa i zobaczyć, czy przypadkiem nie pomaga nam to na łupież.
Oczywiście zmiany hormonalne mogą mieć inne przyczyny, np. leki, silny stres, niedobór snu albo narażenie na toksyny, więc musisz sam lub sama przeanalizować, co wzmaga u Ciebie łupież, a co na niego pomaga.
Stosując się do powyższych porad, zdecydowana większość z nas poradzi sobie z łupieżem, jednak jeśli problem jest poważny i nie ustępuje, zawsze wskazana jest wizyta u dermatologa.