Jaką suszarkę wybrać, jakie powinna mieć cechy, jakie akcesoria i wreszcie jaka jest właściwa technika suszenia włosów? Odpowiadamy na najczęstsze pytania, jakie zadajemy, gdy stoimy przed wyborem nowej suszarki do włosów.

JAKĄ SUSZARKĘ WYBRAĆ?

Wiele kobiet codziennie myje i suszy włosy, a konieczność codziennego modelowania fryzury powoduje, że decyzja, jaką suszarkę wybrać, nie jest łatwa.

Nie od dziś wiadomo że najbezpieczniejszy sposób suszenia włosów to wolne powietrze, jednak ze względu na brak czasu i pośpiech, niewiele z nas jest sobie w stanie na to pozwolić. Potrzebujemy wysuszyć włosy szybko, skutecznie i bezpiecznie, tymczasem gorące powietrze emitowane przez suszarkę nie służy naszym włosom. Nieodpowiednia technika suszenia  również może przyczynić się do uszkodzenia delikatnej struktury włosów.

Dostępne na rynku modele suszarek są tak różnorodne, że łatwo o dezorientację i nietrafiony zakup. Jaką suszarkę wybrać zatem, by spełniała nasze oczekiwania?

CENA SPRZĘTU A JAKOŚĆ

Kupując suszarkę do włosów, nie warto sugerować się wyłącznie jej ceną, jednak wybór najtańszego modelu również nie będzie opłacalny. Zwróćmy uwagę, czy cena jest adekwatna do oferowanych funkcji – im ich więcej, tym droższy będzie sprzęt, tylko czy na prawdę ich wszystkich potrzebujemy?

Sprzęt tani i prosty będzie natomiast odpowiedni dla kobiet z krótkimi i niewymagającymi włosami, które rzadko korzystają z suszarki.

TRYBY SUSZENIA

Im więcej kombinacji i trybów suszenia, tym lepiej dla naszych włosów. Przed zakupem nowej suszarki warto sprawdzić, ile trybów oferuje producent.

Możliwość kombinacji ustawień, np. szybszy podmuch przy niższej temperaturze, funkcja chłodnego nawiewu – jest korzystna dla naszych włosów, chłodny strumień powietrza zamyka łuski włosów i utrwali ułożoną fryzurę, nadając jej zdrowy blask.

MOC SUSZARKI

Moc suszarki to podstawowa kwestia, która powinna decydować o wyborze sprzętu. Im większa moc, tym więcej ciepła emituje suszarka, a co za tym idzie, tym szybciej suszy włosy.

Im krócej włosy będą narażone na działanie wysokiej temperatury, tym lepiej dla nich, dlatego polecamy wybór suszarki o wyższej mocy.

AKCESORIA DODATKOWE

Sprawdź jakie akcesoria dodatkowe dołączane są do wybranego modelu. Niektóre z nich są przydatne podczas modelowania włosów i umożliwiają tworzenie wyrafinowanych fryzur.

Warto zwrócić uwagę czy akcesoria dołączone do suszarki są wykonane z dobrej jakości plastyku i czy są łatwe w montażu. Które z nich są ci najbardziej potrzebne?

 • Dyfuzor – rozprasza strumień powietrza, powodując zwiększenie objętości fryzury, idealny do kręconych włosów. Bolce dyfuzora mogą być: krótkie – do włosów kręconych, poprawia skręt włosów, zapobiega nadmiernemu puszeniu się, lub długie: unosi włosy u podstawy, nadaje włosom objętość.
 • Szczotka modelująca – z napędem lub bez, znacząco ułatwia układanie włosów i przyspiesza suszenie. Niezbędna gdy codziennie spieszymy się do pracy i zależy nam na szybkim wymodelowaniu fryzury.
 • Nasadka koncentrująca – skupia strumień powietrza na niewielkim obszarze, ułatwiając dokładne i błyskawiczne ułożenie włosów.
 • Grzebień prostujący włosy – delikatniej, niż prostownica, suszy i prostuje włosy (jednak mniej skutecznie).

FUNKCJA JONIZACJI

Suszarki wyposażone w generator jonów ujemnych wspierają pielęgnację włosów i minimalizują ryzyko ich uszkodzenia w trakcie suszenia. Dzięki temu, pomimo częstego używania suszarki, włosy zachowują zdrowy, piękny wygląd.

Emitowane przez tradycyjne suszarki jony dodatnie, powodują otwieranie się łusek włosów, w rezultacie włosy stają się szorstkie, matowe, puszą się i elektryzują.

Funkcja jonizacji powoduje, że emitowane przez suszarkę jony ujemne neutralizują dodatni ładunek, co powoduje zamknięcie łusek włosa, włosy przestają się puszyć i elektryzować, stają się gładkie, miękkie i zyskują zdrowy połysk.

BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo użytkowania to kolejne kryterium, decydujące jak wybrać suszarkę do włosów.

Wybierzmy zatem sprzęt, który oferuje łatwy dostęp do filtra i możliwość wyczyszczenia go pod bieżącą wodą – czysty filtr gwarantuje bezawaryjna i bezpieczną pracę.

Zwróćmy także uwagę na zabezpieczenie kratki wentylacyjnej, szczególnie jeśli mamy długie włosy – zatkanie wlotu powietrza włosami może skutkować zepsuciem się sprzętu.

SUSZARKI TURMALINOWE I CERAMICZNE

Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala, a my używamy codziennie suszymy włosy, zdecydowanie warto zainwestować w ten rodzaj suszarek.

Suszarki, które wyposażono w elementy ceramiczne i turmalinowe, umożliwiające równomierne rozłożenie ciepła i w ten sposób minimalizują możliwość uszkodzenia włosów – włosy nie są poddawane zmiennej temperaturze.

Suszarki ceramiczne mają dodatkowo działanie antybakteryjne, a elementy turmalinowe stanowią naturalne źródło jonów ujemnych, co wspiera działanie ochronne.

POZOSTAŁE WAŻNE CECHY

 • Okres gwarancji, jaki udziela na sprzęt producent
 • Poziom hałasu emitowanego przez suszarkę – istotne, gdy w domu mamy małe dzieci
 • Długość kabla
 • Składana rączka – przydadzą się, gdy często podróżujesz i zabierasz suszarkę ze sobą.
 • Ciężar suszarki – jeśli twoje włosy wymagają długiego modelowania, ciężar suszarki może mieć decydujące znaczenie. Chcesz poznać najlepszy sposób na to, jaką suszarkę wybrać? Przed zakupem koniecznie potrzymaj wybrane modele w dłoniach, tak najlepiej ocenisz rozmiar i wagę sprzętu, a także dopasowanie uchwytu suszarki do dłoni, funkcjonalność rozmieszczenia przycisków – zwróć uwagę, czy są łatwo dostępne i czy płynnie się przełączają

jaką suszarkę wybrać ogrody piękna

ODPOWIEDNIA TECHNIKA SUSZENIA WŁOSÓW

Nawet najlepsza i najdroższa suszarka nie ochroni naszych włosów jeśli stosujemy nieodpowiednią technikę suszenia. Jak zatem bezpiecznie suszyć włosy?

 1. Zanim zaczniesz modelować fryzurę, pamiętaj, że włosy powinny być w ok. 80% suche, co skraca czas modelowania i chroni przed zniszczeniem. Dlatego zacznij od owinięcia umytych włosów ręcznikiem, najlepiej z mikrofibry lub bawełny (nie powoduje puszenia się włosów) – materiał wchłonie nadmiar wody i wstępnie osuszy włosy. Pamiętaj, że susząc włosy, nie wolno pocierać ich ręcznikiem!
 2. Delikatnie rozczesz włosy, używając przy tym grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Włosy mokre są najbardziej podatne na uszkodzenia, pamiętaj więc, by robić to delikatnie, zaczynając od końcówek włosów, następnie kierując się ku górze.
 3. Jeśli stosujesz piankę do włosów, przeczesz włosy grzebieniem – dzięki temu kosmetyk dokładnie pokryje każde pasmo włosów.
 4. Przed suszeniem włosów suszarką (szczególnie jeśli robisz to codziennie) warto zabezpieczyć je kosmetykiem termoochronnym, zabezpieczającym włosy przed zbyt wysoką temperaturą i wysuszeniem.
 5. Wybierz odpowiednia szczotkę do modelowania włosów. Szczotki płaskie będą odpowiednie, jeśli chcemy wyprostować włosy, szczotki okrągłe dodają objętości. Ich rozmiar zależy od długości twoich włosów.
 6. Trzymaj suszarkę w odpowiedniej odległości od włosów – optymalna odległość to ok. 30 cm. Jak suszyć? Nie trzymaj suszarki zbyt długo w jednym miejscu, nie należy również potrząsać suszarką na wszystkie strony, rozwiewając włosy. Strumień powietrza powinien być zawsze skierowany lekko w dół – zapobiega to otwieraniu się łusek włosów, dzięki czemu staną się one miękkie, i jedwabiste.
 7. Skoordynuj pracę szczotki z działaniem suszarki. W tym celu podziel włosy na cztery partie – modelując jedną część, pozostałe zepnij klamerkami. Jeśli w tym czasie upięte włosy zbyt mocno przeschną, spryskaj je lekko wodą.
 8. Funkcja chłodnego nawiewu na zakończenie modelowania nie tylko zadba o zamknięcie łusek włosów, nadając im piękny wygląd, ale doskonale utrwali twoją fryzurę.

Napisz komentarz