Co to są kwasy AHA? To rozpuszczalne w wodzie cząsteczki, które są obecne w wielu produktach do pielęgnacji urody i ciała. Wywierają ogromne korzyści w leczeniu skóry, która z czasem traci zdolność do odnawiania się i wymaga pomocy z zewnątrz, aby usunąć martwe komórki i przeprowadzić transformację najbardziej zewnętrznej warstwy skóry.

Możemy znaleźć różne rodzaje alfa hydroksykwasów, o wielu korzystnych właściwościach.

Co to są kwasy AHA?

Być może właśnie teraz przeglądasz etykiety swoich ulubionych produktów kosmetycznych i nigdzie nie możesz znaleźć terminu alfa-hydroksykwasy lub AHA. Oto właściwe nazwy dla każdego z typów tych cząsteczek.

1. Kwas azelainowy.

Obecny w różnych gatunkach zbóż, takich jak jęczmień, żyto i pszenica.

2. Kwas cytrynowy.

Działa jako przeciwutleniacz, zdolny do regulowania pH kosmetyków, w których uczestniczy, aby nadawały się one do pielęgnacji skóry. Można go znaleźć w różnych owocach cytrusowych, jak sama nazwa wskazuje, takich jak pomarańcze, cytryny i grejpfruty.

3. Kwas glikolowy.

Pomaga wyeliminować przebarwienia skóry, a dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczek jest w stanie szybko i skutecznie wniknąć w głąb skóry, wykonując swoje zadanie w najbardziej efektywny sposób. Jest to najbardziej znany alfa-hydroksykwas ze wszystkich i jest pozyskiwany z trzciny cukrowej.

4. Kwas mlekowy.

Pochodzący z bakteryjnej fermentacji glukozy, kwas mlekowy jest w stanie głęboko nawilżyć skórę i nadać jej świetlistość i jednolitość niezbędną do tego, aby zawsze wyglądała idealnie.

5. Kwas jabłkowy.

Pomaga przyspieszyć metabolizm skóry. Pozyskuje się go z jabłek.

6. Kwas migdałowy.

Można go znaleźć w migdałach.

7. Kwas winowy.

Ten składnik jest w stanie rozjaśnić skórę i wyeliminować plamy słoneczne, które pojawiają się z wiekiem. Jest on obecny w winogronach.

Właściwości kwasów AHA

Możemy wymienić długą listę dobroczynnych właściwości, jakie kwasy te wnoszą do naszego organizmu, zaczynając od ich naturalnego pochodzenia.

1. Kwasy AHA działają przeciwzmarszczkowo, są w stanie zmniejszyć widoczność zmarszczek i linii ekspresji dzięki temu, że wspierają odnowę komórek.

2. Mają one silne właściwości nawilżające, ponieważ pomagają zmniejszyć utratę wody przez naskórek, a tym samym zapobiegają odwodnieniu skóry,

3. Niektóre z tych kwasów są w stanie usunąć martwe komórki skóry, pomagając zregenerować jej powierzchnię.

4. Działają przeciwtrądzikowo, m.in. kwas salicylowy, który pomaga regulować nadmiar oleju poprzez głębokie oczyszczanie porów, co zmniejsza widoczność ognisk trądzikowych.

5. Działają depigmentacyjnie, pomagają zlikwidować różnego rodzaju przebarwienia skórne, dzięki czemu skóra nabiera jednolitego kolorytu.

6. Kwasy AHA wygładzają strukturę skóry i dodają jej blasku.

7. Dzięki nim produkty stosowane później łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry.

Jednak pomimo ogromnych zalet kwasów AHA, nie każdy toleruje ich stosowanie, dlatego zaleca się stopniowe włączanie ich do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, aby uniknąć poważnych skutków ubocznych.

Ponadto, osobom o wrażliwej, nietolerancyjnej skórze lub cierpiącym na takie problemy jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, zalecam najpierw skonsultować się ze specjalistą, który oceni konkretny przypadek i powie, czy stosowanie tych składników będzie korzystne dla skóry, czy wręcz przeciwnie, może być szkodliwe.

Jak działają na skórę alfa hydroksykwasy?

Zaleca się stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie ten rodzaj kwasu na noc, zawsze bez pocierania skóry i unikając kontaktu z oczami i ustami. Ponadto, kiedy skóra się odnawia, nie jest chroniona, dlatego konieczne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony 50.

Jak kwasy AHA działają na skórę?

Z jednej strony, w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, naskórku, są one w stanie wyeliminować tzw. korneocyty, aby następnie pracować nad keratynizacją i pomóc w tworzeniu nowej warstwy rogowej, bardziej elastycznej i cieńszej niż poprzednia.

Natomiast w przypadku skóry właściwej, czyli najgłębszej warstwy skóry, kwasy AHA są w stanie sprawić, że fibroblasty będą funkcjonować optymalnie, dzięki temu, że stymulują syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego. Wszystko to pozwala na zwiększenie gęstości skóry, dzięki czemu zmarszczki i blizny zostają zredukowane, a skóra wygląda na bardziej jędrną.

Komentarze są wyłączone