Jak zbudować nawyk z aktywności fizycznej? Naukowcy udowodnili, że przydatne nawyki kształtują się świadomie. Dlatego powinno się określić swoje cele, potrzeby, stworzyć jasny plan treningu i sprawić, by ćwiczenia fizyczne stały się nawykiem, stosując się do poniższych wskazówek. 

Wykonuj ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność

Wykonuj czynności, które przynoszą Ci radość i jednocześnie utrzymują Cię w dobrej kondycji. Nawet jeśli niektóre ćwiczenia są bardzo skuteczne, to jeśli czujesz się kiepsko podczas treningu, lepiej z nich zrezygnować. Aby ćwiczenie stało się nawykiem, musisz czuć się dobrze wykonując je. Wybierz przydatne zajęcie i połącz je z rzeczami, które lubisz: ulubiona muzyka, zabawne podcasty itp.

Nie ograniczaj się też do siłowni, jest mnóstwo alternatywnych rozwiązań poprawiających siłę i układ sercowo-naczyniowy. Lubisz zwierzęta? Spróbuj jazdy konnej. Lubisz muzykę? Rozważ taniec towarzyski zumba. Dobrze czujesz się na łonie natury? Wtedy dobrą alternatywą są piesze wędrówki, kajakarstwo lub wspinaczka skałkowa. A jeśli kultywujesz samodyscyplinę,  sztuki walki i szermierka są twoimi opcjami. Zastanów się i znajdź zajęcie, które jest dla Ciebie ciekawe i przydatne.

Jak zbudować nawyk z aktywności fizycznej?

Jak zbudować nawyk z aktywności fizycznej? Trenuj codziennie i stopniowo buduj pęd do ćwiczeń. Jeśli chcesz uzyskać doskonałe wyniki, musisz sprawić, by ćwiczenia stały się nienegocjowalnym elementem. W przeciwnym razie nie uda się uzyskać trwałych rezultatów.

Ludzie, którzy ćwiczą pięć razy w tygodniu, robią cardio przez 1 godzinę i wyciskają na ławce ponad 100 kg są twoimi wzorami do naśladowania. Zawsze jednak należy podążać własną ścieżką zgodną z aktualnym poziomem wysportowania. To dobrze, jeśli masz ambicje, ale nie kończysz treningu leżąc na podłodze z trudem oddychając.

Zaplanuj swoją rutynę i zaznacz dzień treningowy. Pamiętaj, że największe korzyści będziesz miał wtedy, gdy będziesz w szczytowej formie energetycznej.

Jeśli jesteś osobą poranną to zaplanuj swój trening przed pracą. Będziesz mieć energię przez cały dzień. A jeśli wolisz trenować wieczorem, zrób to, a pomoże Ci to zrelaksować się po stresującym dniu i poprawi Twój sen. Zacznij od dwudziestu minut aktywności o umiarkowanej intensywności każdego dnia i pozwól swojemu organizmowi przyzwyczaić się do codziennego treningu.

Poza tym pozwól sobie na niepowodzenia lub pominięcie sesji, jest to nieuniknione, ale nie pomijaj zbyt wielu sesji, pamiętaj, że konsekwencja jest kluczem.

Śledź swoje postępy

Nawyk ten polega na monitorowaniu swoich bieżących działań i postępów. Powinieneś zawsze przeglądać rzeczy, które są dla ciebie ważne, jest to pomocne i motywujące

Na przykład: jak długo ćwiczyłeś, ile kroków przeszedłeś, jak szybko potrafisz biegać? Dzięki temu będziesz mógł wprowadzić pewne zmiany. Będziesz mógł uświadomić sobie, które czynności powinieneś dodać, a które ograniczyć. Możesz zmienić czas, w którym trenujesz, co może być najbardziej skuteczne lub poprosić o profesjonalną pomoc w dostosowaniu reżimu.

Każdy ma w sobie chęć samodoskonalenia i osiągania osobistych sukcesów. Śledzenie postępów pomoże Ci wyznaczyć wyższe cele. Przyjrzyj się swoim wskaźnikom postępu, a zauważysz, co się zmieniło i na jakich rzeczach należy się skupić. Jest kilka wskaźników:

  • zdrowszy sen
  • szybsza regeneracja po wysiłku
  • niższy procent tłuszczu
  • więcej energii
  • jaśniejsze myślenie
  • bardziej rozbudowane mięśnie
  • zwiększona wytrzymałość
  • lepszy nastrój

Po osiągnięciu kilku celów będziesz miał większą motywację do dążenia do większych osiągnięć.

Włącz różnorodność i świętuj „małe zwycięstwa”

Nawet jeśli robisz rzeczy, które kochasz na stałe, możesz utknąć. Mieszaj więc różne aktywności. Czy spędziłeś dwie godziny na siłowni? Następnie następnego dnia spaceruj lub biegaj w malowniczych miejscach. Możesz też wybrać pływanie, zajęcia fitness lub taniec, aby zapewnić sobie rozrywkę.

Ponadto za każdym razem, gdy osiągniesz sukces, musisz dać sobie zasłużoną pochwałę. Pozwól sobie na rozpieszczanie po zdobyciu celu. Ale te nagrody powinny być istotne. Na przykład: kup nowe buty do chodzenia, wybierz się do centrum SPA lub unowocześnij swój sprzęt treningowy. Te nagrody będą dobrą zachętą do dalszego działania.

Trenuj z kimś

Jest mało prawdopodobne, że pominiesz trening, jeśli jesteś komuś oddany. Można sobie odpuścić, ale gdy ktoś inny na ciebie liczy, nie możesz go zawieść. Z drugiej strony, badania pokazują, że intensywność i czas trwania treningu wzrasta o 200 procent, jeśli trenujesz z przyjacielem.

Kiedy masz przyjaciela, który cię zachęca i obserwuje twoje postępy, wtedy bez wysiłku będziesz kontynuował trening, bo będziesz miał motywację.

Wyznaczaj cele

Jeśli postawisz sobie miękkie cele lub skupisz się na wyniku, a nie na procesie, to za każdym razem, gdy je osiągniesz, dostaniesz zastrzyk energii. W przeciwnym razie, jeśli nie osiągniesz swoich celów, wtedy skończysz beznadziejnie i apatycznie. Postaraj się, aby twój postęp był realistyczny i był w stanie go opanować.

Nie przesadzaj z ilością ćwiczeń. Możesz stworzyć minimalny standard, który jesteś gotów wykonywać każdego dnia. Wybieraj ćwiczenia łatwe do wykonania na co dzień, dające przypływ energii, ale niezbyt intensywne. Jeśli pójdziesz do skrajności i popchnąć siebie do maksimum, to może skończyć się złamaniem nawyku.

Wyrobienie w sobie nawyku ćwiczeń jest wyzwaniem i nie stanie się to z dnia na dzień. Ale jeśli będziesz ćwiczyć codziennie to osiągniesz wiele dobrego – zmieni się Twój styl życia i samopoczucie.

Napisz komentarz