Jak dbać o biust, by zachował sprężystość i jędrność? Ta wspaniała część kobiecego ciała wymaga uważnej i delikatnej pielęgnacji, tylko wtedy zachowa atrakcyjny wygląd.
BUDOWA I ROZWÓJ PIERSI
Piersi składają się z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i łącznej. Umiejscowione są na mięśniu piersiowym, same jednak pozbawione są mięśni (i dlatego ćwiczenia fizyczne nie mają wpływu na ich rozmiar, mogą jednak poprawić ich wygląd, unosząc je w górę).
Powierzchnia piersi jest nieregularna i guzkowata, jako że zbudowane są one z tkanek o różnych strukturach. Jest to szczególnie wyraźne u kobiet szczupłych, posiadających mało tkanki tłuszczowej – tkanka tłuszczowa nadaje bowiem piersiom miękki, opływowy kształt.
Piersi podlegają nieustannym przemianom, które wywierają wpływ na ich kształt i wielkość. Najpierw przechodzą kilka faz rozwoju – na wczesnym etapie dojrzewania, piersi są płaskie, z wyjątkiem brodawki, a w późniejszym okresie piersi wypełniają się tkanką gruczołową i tłuszczową i zaokrąglają się.
WYGLĄD PIERSI
Piersi zazwyczaj nie są symetryczne i jedna pierś może różnić się od drugiej, zarówno pod względem usytuowania, jak i wielkości.
Wygląd brodawek piersiowych oraz ogólny wygląd piersi znacznie różni się u poszczególnych kobiet. Barwa, wielkość i kształt brodawek zależne są od wielu różnych czynników – genetyki, karnacji ciała, przebytych ciąż i okresów laktacji. U kobiet o jasnej skórze, jak i u tych, które jeszcze nie rodziły, brodawki są jaśniejsze, niż u kobiet o ciemniejszej karnacji i po przebytych ciążach.
Wiele kobiet posiada brodawki wciągnięte i jest to cecha wrodzona, nie stanowiąca anomalii. Powszechna jest również obecność pojedynczych włosków umiejscowionych wokół brodawki – można delikatnie usunąć je pęsetą.
Widoczne na powierzchni otoczki brodawki małe grudki (gruczoły Montgomery’ego) to gruczoły łojowe, odpowiedzialne za nawilżenie tej okolicy.
OD CZEGO ZALEŻY WYGLĄD BIUSTU
Wygląd piersi zależy od oddziaływania wielu różnych czynników:
- Wiek – im młodsze jesteśmy, tym jędrniejsze są piersi. Wraz z wiekiem obniża się wierzchołek biustu, piersi zmieniają kształt i opadają, skóra traci elastyczność
- Czynniki genetyczne – w największym stopniu decydują o wyglądzie piersi
- Zawartość tkanki gruczołowej – im więcej tkanki gruczołowej, tym jędrniejsze piersi. Zmniejszenie tkanki gruczołowej ma miejsce po przebytej ciąży i laktacji a także w trakcie menopauzy
- Objętość tkanki tłuszczowej – im jej więcej, tym większe piersi, ale i tym większa skłonność do opadania
- Bielizna, nawyki pielęgnacyjne – odpowiedni biustonosz zapewni piersiom stabilne wsparcie, które zapobiegnie ich opadaniu.
- Menopauza – ustanie aktywności hormonalnej skutkuje zmniejszeniem objętości tkanki gruczołowej, powodując zmianę kompozycji piersi, które opadają i zmniejszają się. (Przeciwdziałanie: regularna aktywność fizyczna, prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, stała opieka ginekologiczna – zastępcza terapia hormonalna)
- Efekt jojo – nieustanne spadki i przyrosty wagi, jakie mają miejsce w trakcie odchudzania, dojrzewania, oraz w trakcie ciąży i laktacji, skutkują rozciągnięciem skóry biustu, która traci elastyczność, mogą pojawić się rozstępy
- Ciąże, laktacja – należy pamiętać, że zmiany, którym podlegają piersi w trakcie ciąży i laktacji, to naturalne procesy biologiczne. Wygląd piersi zależeć będzie od stopnia rozciągnięcia skóry – im większy biust w trakcie ciąży, tym bardziej rozciągnięta skóra i tym trudniej będzie wrócić piersiom do poprzedniego wyglądu. Po laktacji następuje redukcja tkanki gruczołowej, piersi stają się puste i płaskie, jednak po pewnym czasie powinny się nieco odbudować
- Menstruacja, terapie hormonalne – cykl miesiączkowy również wpływa na wygląd piersi. Zatrzymywanie wody w organizmie przed miesiączką sprawia, że piersi powiększają się, stają się obrzmiałe, bardzo wrażliwe. Wyczuwalne są przejściowe zmiany w ich strukturze – małe, bolesne „groszki”. Jeśli po ustąpieniu miesiączki zmiany te znikają, nie ma powodów do niepokoju, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
JAK DBAĆ O BIUST?
Odpowiedź, jak dbać o piersi, jest złożona, wymaga bowiem podejścia holistycznego.
PIELĘGNACJA PIERSI
Regularne nakładanie dobrych kosmetyków na skórę biustu i dekoltu to podstawa, jeśli chcemy wiedzieć jak dbać o piersi. Warto wykonać przy tym delikatny masaż, to także doskonała okazja do starannego przebadania się. Masaż piersi rozpoczynamy ruchami głaskającymi, zawsze od dołu do góry, następnie masujemy każdą pierś z osobna.
ODŻYWIANIE
Zdrowe odżywianie i unikanie gwałtownych zmian ciała to doskonały kosmetyk ujędrniający. Rozciąganie skóry biustu w trakcie kuracji odchudzających prowadzi do jej zwiotczenia i opadania.
FITNESS
Regularne ćwiczenia mięśni klatki piersiowej wprawdzie nie będą mieć wpływu na wielkość piersi i ich kształt, jednak delikatnie je uniosą poprawiając ich ogólny wygląd.
BIELIZNA
Jak dbać o piersi? To proste – kup dobrą bieliznę! Idealnie dopasowany biustonosz to najlepsza profilaktyka pięknego biustu. Pamiętaj o odpowiednim biustonoszu w trakcie gimnastyki, gdyż nadmierne rozciągnięcie powięzi otaczającej gruczoł w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych, prowadzi do opadania piersi.
INNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYGLĄD BIUSTU
- Zimna woda to najtańszy kosmetyk ujędrniający, a gorąca wysusza skórę i prowadzi do jej zwiotczenia
- Nie należy spać na brzuchu, szczególnie jeśli mamy duży biust
- Nie należy opalać piersi