Czy jazda na rowerze odchudza? Warto wsiąść na dwa kółka, czy też wybrać inną formę aktywności fizycznej?
Czy jazda na rowerze odchudza?
Kiedy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy zrzucić kilka kilogramów, często zaczynamy od bardzo restrykcyjnej diety i morderczych ćwiczeń. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy styczności z bardzo wymagającymi aktywnościami sportowymi, warto zainteresować się takimi, które pozwolą nam spalać kalorie, bez obciążania stawów przy jednoczesnym stałym utrzymywaniu podniesionego tętna. Taką aktywnością jest jazda na rowerze.
Czy jazda na rowerze odchudza? Zdecydowanie TAK. A korzyści z jazdy są przeogromne!
Świetny sport nawet dla osób bardzo otyłych!
Bardzo dużą zaletą roweru jest to, że tempo ćwiczeń, a co za tym idzie tętno z jakim chcemy odbyć trening można bardzo łatwo kontrolować. Wystarczy dobrać moc z jaką pedałujemy i odpowiednią nią manewrować, zależnie od tego jakie tętno wskaże nam dowolny zegarek sportowy.
Odchudzanie będzie bardzo skuteczne, kiedy nastawimy się na dłuższą przejażdżkę (powyżej 40 minut). Jeżeli nie mamy tyle czasu, można stosować interwałowa jazdę (naprzemienne bardzo mocne pedałowanie przez np. 30 sekund i tyle samo bardzo lekkiego wysiłku, w czasie którego odpoczywamy).
Nawet długi trening nie obciąży nam stawów w znaczy stopniu, dzięki czemu, w porównaniu np. do intensywnego spaceru, poczujemy bardziej ból związany z pracą mięśni, niż obciążenie stawów. Nawet bardzo otyłe osoby mogą kupić rower i spalać kalorie!
Warto w czasie zakupów sprawdzić jakie dopuszczalne limity wagowe deklaruje producent. Na rynku znaleźć można rowery które dedykowane są osobom otyłym.
Trening na świeżym powietrzu
Ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach mogę powodować pocenie niewspółmierne do wysiłku. U osób z nadwagą może być to duży problem, który znacznie utrudni regularne i skuteczne spalanie kalorii.
Dlatego świetnym rozwiązaniem jest rower. Ten rodzaj treningu przeprowadzamy na świeżym powietrzu, organizm jest chłodzony od pędu powietrza, dzięki czemu pot nie zaleje nas tak bardzo, jak np. W czasie ćwiczeń stacjonarnych, w domu.
Warto jednak zabrać ze sobą bidony z wodą lub domowej roboty izotonikiem. Regularne nawadnianie pomoże na przeprowadzenie dłuższego i bezpiecznego treningu.
Rower może być też używany wczesną wiosną i jesienią. Dostępne są odpowiednie ubrania, które pozwalają na utrzymywanie komfortu cieplnego, jednocześnie odprowadzając wilgoć.
Rozrywka
Kalorie mogą być spalane w sposób ciekawy i dający frajdę. Odchudzanie z użyciem roweru pozwala na przygotowanie sobie dłuższych i krótszych wycieczek. Codziennie możemy odkrywać nowe rejony w naszych okolicach, zobaczyć lokalne zabytki, lasy czy trasy rowerowe. Świat przed naszymi oczami ciągle się zmienia, a możliwość dowolnej modyfikacji trasy w trakcie treningu pozwala nam na kreatywne spędzanie czasu i zapewni brak nudy.
Dostosowanie roweru i akcesoriów
Warto swój rower dostosować do naszych potrzeb i anatomii. Zmieniając siodełko, jego wysokość czy wysunięcie do przodu mocno wpłyniemy na komfort jazdy. Warto w czasie odchudzania zadbać o dobre ustawienia jednośladu. Dzięki temu nie będziemy mieli żadnych otarć czy niepotrzebnych bóli.
Do roweru warto dobrać kask, tak, by dobrze leżał na naszej głowie. Dodatkowo warto w rowerze mieć światełka, zwiększające nasze bezpieczeństwo oraz dwa koszyki na bidon. Dzięki temu, w trasę będziemy mogli zabrać odpowiednią ilość płynów. Błotniki, uchwyt na telefon czy torba zwiększą znacznie funkcjonalność naszego roweru, niedużym kosztem.
Mamy nadzieję, że już nie masz wątpliwości i odpowiedź na pytanie, czy jazda na rowerze odchudza, jest dla Ciebie jasna.
Odchudzanie przy użyciu roweru, wspierane nawet nieszczególnie restrykcyjną dietą, da nam bardzo dobre efekty w nawet krótkim czasie. Kalorie będą spalane równomiernie, bez obciążania stawów, kolan i kręgosłupa.