LIFESTYLE

Jak stosować propolis? 5 najważniejszych zastosowań

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak stosować propolis dla zdrowia i urody?

Jak stosować propolis?

W okresie, kiedy nasza odporność jest wystawiona na ciężką próbę, warto sięgać po naturalne środki, które pomogą nam w walce z przeziębieniami i wirusami. Jednym z naszych sprzymierzeńców jest propolis – w medycynie ludowej znany od tysiącleci.

Propolis, czyli kit pszczeli w medycynie niekonwencjonalnej jest stosowany jako środek bakteriobójczy, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny. Powstaje w wyniku mieszanina wydzielin pszczół oraz substancji żywicznych pąków drzew i kwiatów. Owadom służy do uszczelniania i odkażania gniazd i uli. Jak stosować propolis?

Na przeziębienie i bolące gardło

Propolis, ze względu na zawartość kilkuset naturalnie występujących związków chemicznych, między innymi: flawonoidów, kwasów fenolowych, estrów, steroli, terpeny i kumaryny wykazuje silne działanie antybakteryjne. Badania wykazują, że kit pszczeli blokuje rozwój i zabija bakterie, które są odporne na antybiotyki!

Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwwirusowemu kit pszczeli doskonale sprawdza się w walce z zapaleniem gardła, grypą, a nawet anginą! Może być stosowany w formie nalewki lub tabletek do ssania. Można również płukać gardło wodą z dodatkiem kilkunastu kropli propolisu. Stosowanie propolisu przynosi ulgę w bólu gardła już po kilku godzinach.

Na problemy żołądkowe

Kit pszczeli jest pomocny w nieżytach żołądka, a także przy leczeniu wrzodów. Poza tym propolis stosowany w formie kropli pełni również funkcję ochronną dla wątroby – zabezpiecza nasz organizm przed zatruciem metalami ciężkimi oraz arsenem.

Na problemy skórne

Jak stosować propolis na rozmaite problemy skórne? Najlepiej sięgnąć po produkty apteczne, zawierające w składzie propolis.

Roztwór kitu pszczelego oraz maść propolisowa są skuteczne w walce z zakażeniami skóry powodowanymi przez gronkowce i paciorkowce. Co ciekawe – często jest skuteczny tam, gdzie inne środki zawodzą, co jest poparte badaniami naukowymi.

Propolis ma również działanie lekko znieczulające, wspomaga walkę z łuszczycą, opryszczką oraz z grzybiczymi infekcjami intymnymi.

Na serce i stres

Propolis stosujemy zgodnie wewnętrznie wyłącznie za zgodę i z zaleceniami lekarza.

Propolis, jak większość produktów pszczelich, w tym miód, wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi. Likwiduje skutki nadmiernego stresu dzięki właściwościom przeciwutleniającym – zwalcza szkodliwe wolne rodniki w organizmie człowieka. Kit pszczeli uszczelnia również naczynia krwionośne i przyspiesza regenerację komórek.

Stosowany regularnie ma działanie uspokajające oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.

Na piękną cerę i włosy

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości propolis znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zastosowany w kosmetykach, znacząco przyspiesza regenerację komórek skóry oraz odbudowę włókien kolagenowych, wykazuje działanie antystarzeniowe i łagodzi stany zapalne.

Z powodzeniem jest też stosowany jako środek rozjaśniający przebarwienia oraz spłycający blizny trądzikowe. Płukanka do włosów z propolisem sprawi, że kosmyki będą odżywione i pełne blasku!

Warto mieć propolis w swojej domowej apteczce, gdyż ze względu na szeroki wachlarz swoich właściwości może zastąpić niejeden lek i kosmetyk. Jest preparatem pochodzenia naturalnego, co doskonale wpisuje się w ekologiczny tryb życia.

Napisz komentarz

four + 3 =