Odpowiedź na pytanie jak dbać o cerę wcale nie jest taka prosta. Jest to o tyle ważne, że pierwsze oznaki upływającego czasu pojawiają się na twarzy. Mimo dużej dziś świadomości na temat pielęgnacji urody, większość kobiet nieświadomie popełnia błędy, które przyspieszają proces starzenia i pojawienie się zmarszczek. Jednakże codzienna, właściwa pielęgnacja pozwoli odwrócić ten proces i zachować młodzieńczy wygląd na długie lata.
Jak dbać o cerę?
Pierwszą kwestią dotyczącą odpowiedniej pielęgnacji urody jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Jak rozpoznać dobre kosmetyki? Przede wszystkim należy zwrócić na ich skład. Dobre kosmetyki zawierają dobre składy: pozbawione są olei mineralnych, parabenów, substancji potencjalnie drażniących lub zapychających gruczoły skóry.
Poszukując odpowiedzi na pytanie jak dbać o cerę, najlepiej sięgnąć po dobre kosmetyki naturalne: posiadają bogaty skład, pełen roślinnych i kwiatowych esencji.
Ponadto kosmetyki naturalne, dzięki łagodnemu i przyjaznemu składowi, rzadko wywołują podrażnienia skóry.
Nie kupuj drogeryjnych kosmetyków impulsywnie, pod wpływem informacji na etykiecie produktu. Zawsze utrzymuj sceptyczną postawę wobec oszałamiających obietnic producenta: cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości kosmetyków.
Kolejną ważną zasadą jest, aby trzymać się kosmetyków z jednej linii – tak łatwo ocenisz, jakie substancje w nich zawarte najlepiej ci służą.
Oczyszczanie: ważny etap pielęgnacji cery
Dobry kosmetyk do oczyszczania skóry to jeden z najważniejszych elementów układanki jak dbać o cerę. Wiele dostępnych na rynku preparatów do oczyszczania skóry to środki dość silnie działające i w związku z tym mogą wywierać niekorzystny wpływ na stan cery.
Szczególnie należy uważać na drogeryjne kosmetyki do cery tłustej i trądzikowej – w składzie wielu z nich znajduje się alkohol. Ich stosowanie pozbawia skórę cennych substancji lipidowych i w konsekwencji doprowadza do podrażnień, przesuszenia i odwodnienia skóry (nawet tłustej!)
Kosmetyki do oczyszczania skóry składają się z części tłuszczowej, wodnej oraz substancji powierzchniowo czynnych. Ich odpowiednia kombinacja usuwa obecne na powierzchni skóry zanieczyszczenia i makijaż. Ponieważ każda z nas indywidualnie reaguje na kosmetyki, kluczem jest odnalezienie kosmetyku posiadającego odpowiedni dla Twojej cery miks tych substancji. Dlatego najlepiej postarać się o próbki kosmetyków i przetestować je w domu.
Twarz należy oczyszczać dwa razy dziennie: rano oraz wieczorem, przed snem. Jeśli na co dzień nosisz makijaż, pamiętaj, aby zacząć od demakijażu oczu.
Aby przekonać się, że wiesz wszystko o tym, jak dbać o cerę, przeczytaj jeszcze ten trik: zimna woda na zakończenie oczyszczania twarzy, to tani i banalnie prost sposób na ujędrnienie skóry. Jeśli woda z kranu podrażnia Twoją skórę, możesz kupić wodę butelkowaną i trzymać ją np. lodówce.
Tonizacja
Celem tonizacji jest odświeżenie skóry, ujędrnienie i przywrócenie jej naturalnego, prawidłowego pH. Idealnie sprawdzą się tu hydrolaty kwiatowe i toniki na bazie wyciągów ziołowych i olejków eterycznych. Rozpylona na skórze mgiełka nie tylko pielęgnuje skórę, ale i pozostawia na niej delikatny kwiatowy zapach. Pamiętaj, żeby wybierać łagodnie działające kosmetyki, pozbawione alkoholu, o prostym, dobrym składzie.
Nawilżanie
Dobry kosmetyk nawilżający to kolejny ważny element programu jak dbać o cerę. Trzeba tu zaznaczyć, że nadmierne przesuszenie to główna przyczyna powstawania zmarszczek, utraty jędrności oraz przedwczesnego starzenia się skóry.
Na straży prawidłowego stopnia nawilżenia skóry czuwają lipidy warstwy rogowej naskórka oraz NMF: kompleks substancji chemicznych, nazywanych Naturalnym Czynnikiem Nawilżającym. Ich niedobór jest bezpośrednią przyczyną przesuszania się skóry.
Dobre kosmetyki nawilżające powinny działać więc dwukierunkowo: z jednej strony odbudowywać zaburzoną warstwę lipidową, a z drugiej wiązać wodę w głębokich warstwach naskórka i zapobiegać jej utracie (TEWL – przeznaskórkowa utrata wody).
Dobry krem nawilżający to jeszcze nie wszystko – równie ważna jest jego prawidłowa aplikacja. Krem należy nakładać zawsze na wilgotną skórę: po umyciu twarzy bądź, jeszcze lepiej, po rozpyleniu mgiełki tonizującej. Utworzona w ten sposób na powierzchni skóry emulsja lepiej zatrzyma wilgoć w naskórku i podniesie skuteczność działania kosmetyku.
Ochrona
Promienie ultrafioletowe to, obok nadmiernego przesuszenia skóry, główny sprawca zmarszczek i przedwczesnego starzenia. Krem z filtrem na dzień to obowiązkowy element programu jak dbać o cerę.
Kremy ochronne należy stosować codziennie, bez względu na pogodę. W trakcie pochmurnych dni, gdy słońce słabo operuje, można sięgnąć po kremy o niższym współczynniku. Aby to jednak miało sens, współczynnik ten powinien wynieść minimum 15 SPF. W dni bardziej słoneczne lepiej sprawdzą się kremy o wyższym współczynniku – 30SPF i 50SPF.
Komentarze są wyłączone