Toksyczni znajomi – niemal każdy ma, lub miał, z nimi w życiu do czynienia. Jak ich rozpoznać?

Toksyczni znajomi

Przyjaźnie, podobnie jak związki, mogą być toksyczne. Nie są one jednakowe i coś, co doprowadza do szału jedną osobę, będzie do przyjęcia dla innej. Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy toksyczni znajomi to psychopaci, który dążą do stosowania przemocy psychicznej czy wyzysku. Czasami wystarczy jedno powtarzające się zachowanie, żeby znajomość zaczęła być niebezpieczna przynajmniej dla jednej strony.

Znajomy, który cały czas skupia się tylko na sobie – klasyczny narcyz

Przyjaźń z narcyzem nigdy nie wychodzi na dobre. Znajomy, który cały czas skupia się tylko na sobie, będzie do Ciebie dzwonił, kiedy ma ważny problem do rozwiązania, ale nie odbierze telefonu, kiedy będziesz potrzebować go do tego samego.

Narcyzi wchodzą w relacje, mając na uwadze tylko siebie. Przy okazji spotkań nie dadzą Ci dojść do głosu, twoje rozterki szybko stłumią swoimi znacznie poważniejszymi trudnościami, a kiedy to Ty będziesz potrzebować pomocy, najpewniej zbagatelizują to i stwierdzą, że przesadzasz. W takiej relacji jesteś potrzebna tylko po to, żeby narcyz cały czas mógł być w centrum uwagi.

Znajomy, który potrzebuje twojej energii – wampir energetyczny

Termin wampira energetycznego coraz częściej przebija się do dyskusji publicznej i bardzo dobrze. To osoby, na które można często trafić. Relacja z nimi jest zawsze jednostronna, czerpią swoje siły z tego, że Ty tracisz je dla nich. Mogą oczekiwać od Ciebie, że będziesz dla nich w każdej chwili i momencie.

W przeciwieństwie do narcyza ich celem nie jest tylko stawanie się całym twoim światem. Ich zadanie polega na powolnym pozbawianiu Cię twojej energii i przekierowywaniu jej na siebie. Objawiać się to będzie ich energicznością i zadowoleniem, kiedy Ty będziesz zbyt zmęczona, żeby wstać z łóżka i coś z nimi zrobić.

Znajomy, który zabiera Ci wszystko, co masz

W tym wypadku ciężko mówić o przyjaźni, to raczej relacja, która ma na taką wyglądać. Taki znajomy nie zawsze będzie starał się wyciągnąć od Ciebie pieniądze i zniknąć, kiedy poprosisz o spłatę długu. Czasami będzie to koleżanka, która odbiła Ci chłopaka tylko dlatego, że akurat była samotna albo znajomy, który ukradł twoje długo dopracowywane plany na imprezę urodzinową.

Toksyczni znajomi z tej grupy nie tylko nie czują, że robią Ci przykrość, ale mogą czasem sądzić, że im się to należy. Jeśli nie dostaną tego, co masz, będą czuły się pokrzywdzone i mogą przerzucać na Ciebie odpowiedzialność za niezadowalającą jakość ich życia.

Znajomy, który potrzebuje Cię, żeby wypaść dobrze

To bardzo specyficzny rodzaj reakcji, w której średnio atrakcyjna pod różnymi względami osoba dobiera sobie przyjaciół, na których tle wygląda lepiej. Bardzo często taki motyw jest wykorzystywany w serialach albo książkach. Osoba, która chce dobrze wypaść na twoim tle, może zmuszać Cię do chodzenia z nią na podwójne randki, imprezy albo inne miejsca, za którymi nie przepadasz, jednocześnie starając się przekonać Cię, że wypadniesz świetnie, na chwilę zwiększając twoją samoocenę, tylko po to, żeby szybko opadła, kiedy będzie jej to na rękę. Taka relacja ma na celu tylko wykorzystanie drugiej osoby.

Znajomy, który wymienia Cię na lepsze osoby

Każdy w swoim życiu spotkał tę jedną osobę, która natychmiast zmienia towarzystwo w nowej szkole na ciekawsze albo przeskakuje z kwiatka na kwiatek, kiedy coś zacznie jej się bardziej podobać. Tacy toksyczni znajomi przeważnie określają się przez otoczenie, w którym się znaleźli, dlatego nie chcą trzymać się ze starą ekipą, nawet jeśli reszta jest do siebie przywiązana.

Po czasie mogą wrócić, bo coś im się nie spodobało albo zostali wykluczeni tylko po to, żeby przeczekać i znowu się ulotnić, kiedy pojawi się okazja. Taka relacja wymaga jednostronnych inwestycji, które druga osoba wykorzysta, żeby dostać się do innego grona znajomych.

Napisz komentarz