To najskuteczniejsza broń w walce ze zmarszczkami i spadkiem jędrności skóry. Kurację warto przeprowadzić wczesną wiosną. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Czy retinol na zmarszczki jest skuteczny?

Retinol uwrażliwia skórę na światło słoneczne, powodując przebarwienia. Dlatego idealny czas na intensywną kurację retinolem to wiosna i jesień, gdy słońce nie świeci zbyt mocno. Ale osoby zdyscyplinowane, unikające słońca i rygorystycznie używające kremu z najwyższym filtrem mogą przeprowadzać kurację także latem.

Oprócz zmarszczek retinol usuwa też poszarzałą i przesuszoną skórę oraz przebarwienia, zwęża rozszerzone pory i nadaje cerze zdrowy, młody wygląd.

Gdzie kupić kosmetyki z retinolem?

Apteki, drogerie i gabinety

Miejsce zakupu nie powinno nam sugerować skuteczności produktów, ponieważ w Polsce nie ma żadnych specjalnych wymogów, jakie muszą one spełniać, by trafić do apteki. Producent sam wybiera, gdzie chce sprzedawać swoje wyroby i czy chce się reklamować jako firma apteczna, gabinetowa, czy drogeryjna. Oczywiście, dotyczy to tylko produktów dostępnych bez recepty.

Maści i kremy na receptę

Działają zazwyczaj silniej niż produkty, jakie można kupić bez recepty. Zawierają retinol bądź jego pochodne – retinoidy. Produkowane są jako leki i takie jest ich pierwotne zastosowanie przez dermatologów. Ponieważ jednak „efektem ubocznym” tych leków jest odmłodzenie skóry, mogą je stosować w celu wyłącznie estetycznym osoby zdrowe. Niektórzy decydują się nawet na mikrodawki retinoidów w tabletkach, stosowanych doustnie, co jednak jest praktyką kontrowersyjną, ze względu na wiele możliwych skutków ubocznych.

Bakuchinol, czyli retinol roślinny

Bakuchinol, zwany też bio-retinolem lub fito-retinolem, jest pozyskiwany z niektórych roślin związkiem chemicznym mającym budowę oraz właściwości podobne do retinolu, choć nie identyczne.

Jest lepiej tolerowany przez cerę, nawet wrażliwą, niż klasyczny retinol na zmarszczki. Nie posiada też właściwości fotouczulających, dzięki czemu może być stosowany przez cały rok, także latem.

Jak go stosować?

Ponieważ bakuchinol nie podrażnia i nie przesusza skóry, można go śmiało stosować w całej serii kosmetyków, bez wcześniejszego stopniowego przyzwyczajania się.

Warto zaznaczyć, że wiele firm pisze na opakowaniu kremu „retinol”, bez dodatku „bio” czy „fito”. Dopiero po wczytaniu się w skład można stwierdzić, że kosmetyk w rzeczywistości zawiera bakuchiol. Podobnie jest z palmitynianem retinylu, mniej aktywną i mniej drażniącą skórę formą retinolu.

Codzienne stosowanie czy kuracja?

Codzienny rytuał

Kosmetyki zawierające małe dawki retinolu możemy traktować praktycznie tak samo, jak te z bukuchiolem. Ich działanie jest delikatne, dlatego by zauważyć różnicę w wyglądzie skóry, warto ich używać na stałe, przez cały rok. Nie trzeba się też ograniczać do jednego produktu, można stosować jednocześnie całą serię.

Jak rozpoznać, ile retinolu jest w kosmetyku, skoro skład procentowy zazwyczaj nie jest podany na opakowaniu? Nie ma na to absolutnie pewnej metody, oprócz kontaktu z producentem, jednak gdy retinolu jest więcej, firmy najczęściej chwalą się tym, wyraźnie zaznaczając jego procentową ilość na froncie opakowania, tuż przy nazwie.

Kuracja 1-2 razy w roku

W tym przypadku zamiast stopniowego i łagodniejszego działania stawiamy na uderzeniową dawkę retinolu. Efekty pojawiają się wówczas szybciej i są zdecydowanie bardziej widoczne gołym okiem. To właśnie tego typu produkty odpowiadają za opinie głoszące, że retinol na zmarszczki podrażnia i wysusza skórę. I owszem, często tak się dzieje, ale są na to sposoby, a efekty warte są przejściowego dyskomfortu.

Kuracja krok po kroku

Przyzwyczajanie skóry

Retinol na zmarszczki powinien być wprowadzany stopniowo – przyzwyczajanie skóry powinno trwać około 2 tygodnie. Polega na stosowaniu silnie działającego kosmetyku z zawartością retinolu od 0.4 proc. do 1 proc., wyłącznie na noc, raz na 3-4 dni. W pozostałe dni na noc stosuje się krem z małą zawartością retinolu lub bakuchiolem. Na dzień natomiast krem z małą zawartością retinolu stosuje się co drugi dzień, na przemian z kremem, który jednocześnie silnie nawilża i natłuszcza.

Właściwa kuracja

Przez 8-10 tygodni codziennie na dzień używamy kremu z małą zawartością retinolu. Na noc natomiast kosmetyk z 0.4-1 proc. retinolu nakładamy co drugi dzień, na przemian z kremem łagodzącym lub nawet wazeliną. Do mycia skóry używamy emolientu i wody.

Retinol pod oczy

Kremy i płatki

Produktów z retinolem, na których nie jest wyraźnie napisane, że są przeznaczone na skórę wokół oczu, absolutnie nie wolno używać w tej okolicy. Natomiast „kremy pod oczy” i „płatki pod oczy” z retinolem zawierają niewielkie jego stężenie, które nie powinno podrażniać ani delikatnej skóry, ani oczu.

Podrażnienie skóry

Jak uniknąć podrażnienia?

Przede wszystkim trzeba przestrzegać zaleceń i nie pomijać okresu przyzwyczajania skóry. Osoby z cerą wrażliwą mogą ten etap rozciągnąć nawet do 4-6 tygodni. Oprócz tego trzeba rygorystycznie przestrzegać natłuszczania i bardzo delikatnego traktowania cery podczas trwania całej kuracji.

Co zrobić, gdy jednak wystąpi? Podrażnienie to nie jest uczulenie – nie ma więc potrzeby rezygnacji z produktu. Rumień, silne łuszczenie, wysuszenie i świąd mają prawo towarzyszyć kuracji retinolem. Jeśli jest to zbyt uciążliwe, zwiększamy liczbę dni między użyciami produktu z dużą dawką retinolu.

Retinol na zmarszczki: efekty kuracji

Trudne początki

Tak jest w przypadku wielu terapii, skóra może czasem zareagować najpierw pogorszeniem swojego stanu, zanim zacznie się on poprawiać. W ciągu pierwszych 2-3 tygodni może sprawiać wrażenie bardziej niż zwykle szarej i pomarszczonej, może się też pojawić lekki trądzik.

Upragnione rezultaty

Retinol na zmarszczki potrzebuje czasu – po mniej więcej miesiącu widać, że cera jest delikatna, elastyczna i jaśniejsza, a po trzech miesiącach zauważymy spłycenie zmarszczek. Uruchomione w głębi skóry procesy działają też po zakończeniu terapii.

Komentarze są wyłączone