Porost włosów – czy i jak go przyspieszyć? Temat, który może spędzać sen z powiek, szczególnie jeśli borykamy się utratą włosów lub zaliczyłyśmy nieudaną wizytę u fryzjera.

JAK PRZYSPIESZYĆ POROST WŁOSÓW?

Istnieje mnóstwo przyczyn utraty włosów lub ich spowolnionego wzrostu, na przykład stres, zmiany hormonalne, niektóre schorzenia – anemia, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, przyjmowane leki, błędy w diecie i braki witamin, wreszcie dojrzały wiek.

Nasze włosy są barometrem naszego zdrowia. A zatem jeśli nagle zaczynają nam wypadać włosy, zamiast sięgać po drogie kosmetyki, w pierwszej kolejności powinnyśmy wybrać się do lekarza i zbadać się, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę nagłej utraty włosów – stan ten bowiem może sygnalizować groźny problem zdrowotny.

Jeśli mamy już za sobą diagnostykę i możemy zająć się pielęgnacją, polecamy sięgnąć po naturalne, oparte na roślinnych ekstraktach metody, które przyspieszą porost włosów i pomogą na nowo cieszyć się piękną, bujną fryzurą.

porost włosów ogrody piękna

PŁUKANKA ZE SKRZYPU POLNEGO

Płukanki ziołowe to prosty lecz niezwykle skuteczny sposób na szybki porost włosów i wzmocnienie ich.

Skrzyp polny to jedno z najlepszych ziół do pielęgnacji włosów – doskonale wzmacnia włosy i odbudowuje je, stymuluje cebulki do intensywnej pracy.

Pędy skrzypu zawierają mnóstwo cennej dla włosów krzemionki, a także flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne – płukanka ze skrzypem to ratunek dla włosów słabych, łamliwych, suchych i nadmiernie wypadających.

  • 2 łyżki ziela skrzypu zalewamy 2 szklankami wody, gotujemy 15 – 30 minut, odcedzamy.

Otrzymany wywar używamy do ostatniego płukania po myciu włosów, wcierając go w skórę głowy i rozprowadzając na całej długości włosów.

ZIOŁOWA PŁUKANKA WZMACNIAJĄCA WŁOSY

Płukanka ta, poza wzmocnieniem włosów i przyspieszeniem ich wzrostu, reguluje przetłuszczanie się włosów, działa leczniczo – likwiduje łupież, łagodzi świąd i podrażnienia skóry głowy.

Po 1 łyżce suszonej pokrzywy, rumianku, skrzypu polnego, liści brzozy, szałwii i rozmarynu. Zioła wsypujemy do garnka, zalewamy pół litra wrzątku, odstawiamy do ostygnięcia. Przecedzamy i uzyskanym wywarem opłukujemy umyte włosy.

porost włosów ogrody piękna

ODŻYWCZA MASECZKA KOKOSOWA

Mleczko kokosowe to bomba składników odżywczych zbawiennych dla włosów. Zawiera mnóstwo witamin, m.in. żelazo, potas, NNKT. Mleczko znakomicie wzmacnia i regeneruje włosy, nawilża je, zmiękcza i wygładza, a także pobudza porost włosów.

  • Używamy wyłącznie świeżego mleczka, wprost z owocu – mieszamy go z sokiem z połówki cytryny. Stosujemy jako maskę przed myciem włosów – mleczko nakładamy na skórę głowy i włosy, zakładamy czepek kąpielowy i dodatkowo owijamy głowę ręcznikiem. Porozstawiamy na kilka godzin – im dłużej, tym lepiej –  po czym starannie spłukujemy włosy i myjemy szamponem.

PŁUKANKA Z OCTU JABŁKOWEGO

Ocet jabłkowy to doskonały produkt do pielęgnacji włosów – reguluje pH skóry głowy, wzmacnia cebulki włosów, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Nadaje włosom piękny blask i gładkość, wzmacnia je i pobudza do szybszego wzrostu.

  • 2 łyżki naturalnego octu jabłkowego dodajemy do szklanki wody. Otrzymany płyn stosujemy po myciu włosów, rozprowadzając go na skórze głowy i włosach.

PŁUKANKA Z ZIELONEJ HERBATY

Płukanka z zielonej herbaty to bogactwo antyoksydantów, zapewniających włosom piękny, zdrowy wygląd i szybki porost. Zielona herbata hamuje nadmierne wypadanie włosów i wzmacnia je.

  • Kilka torebek zielonej herbaty zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy do naciągnięcia. Przestudzonym płynem płuczemy włosy.

porost włosów ogrody piękna

ŻEL Z ALOESU STYMULUJĄCY WZROST WŁOSÓW

Aloes to jeden z najlepszych środków do pielęgnacji włosów. Dzięki zawartości biogennych stymulatorów i substancji ślazowych doskonale wzmacnia włosy, regeneruje i pobudza cebulki włosowe, nadaje włosom gładkość i puszystość.

  • Zrywamy kilka dorodnych liści aloesu, myjemy je, kroimy i wrzucamy do miksera, dolewając pół litra wody mineralnej. Miksujemy, przecedzamy przez gęste sito, aby pozbyć się wszelkich drobinek, dolewamy pół litra ciepłej wody. Otrzymany płyn używamy do ostatniego płukania po myciu włosów, starannie wcierając go w skórę głowy.

WCIERKA Z CEBULI

Wcierka z cebuli to skuteczny i sprawdzony sposób na przyspieszenie porostu włosów. Sok z cebuli jest bogaty w siarkę, pobudza produkcję kolagenu w tkankach, przyspiesza odrost włosów. Zapach cebuli nie pozostaje na włosach po ich spłukaniu.

  • Cebulę kroimy na plasterki, miażdżymy i ucieramy, aby wycisnąć sok. Otrzymany płyn wcieramy w skórę głowy, pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy i myjemy głowę szamponem. Zabieg ten stosujemy co najmniej 3 razy w tygodniu.

porost włosów ogrody piękna

MASECZKA Z AMLI

Amla, przypominająca nasz rodzimy agrest, to prawdziwa kopalnia składników odżywczych. Bogactwo witaminy C doskonale przyspieszy porost włosów, wzmocni je i nada im wspaniały wygląd.

  • 2-4 łyżeczki soku lub proszku z amli mieszamy z odrobiną soku z cytryny. Nakładamy na włosy i skórę głowy,  pozostawiamy do wyschnięcia, następnie starannie spłukujemy wodą.

MASECZKA Z KOZIERADKI

Kozieradka to doskonały środek na porost włosów – bogactwo protein i kwasu nikotynowego wzmacnia włosy i stymuluje cebulki włosowe. Regularne stosowanie maseczki zapobiega siwieniu włosów i chroni ich naturalny kolor.

  • 1 łyżka kozieradki zalewamy kilkoma łyżkami wody, miksujemy na gładką pastę. Dodajemy odrobinę oleju roślinnego, w ilości potrzebnej aby uzyskać dającą się gładko rozprowadzić konsystencję. Nakładamy na włosy i skórę głowy, owijamy ręcznikiem i pozostawiamy na godzinę. Następnie starannie myjemy włosy szamponem.

porost włosów ogrody piękna

CZARNA RZODKIEW NA POROST WŁOSÓW

Sok z czarnej rzodkwi jest bogaty w siarkę, sole mineralne i witaminy, intensywnie odżywia i stymuluje cebulki włosów. Posiada również właściwości regenerujące i bakteriobójcze. Niestety, z uwagi na intensywny zapach, nie każdy jest w stanie znieść kurację czarną rzodkwią, a szkoda – jest to bardzo skuteczny, naturalny środek na szybki porost włosów.

  • Korzeń czarnej rzodkwi należy starannie umyć, obrać z czarnej skórki, biały miąższ zetrzeć na tarce. Z otrzymanej pulpy wyciskamy sok (można również posłużyć się wyciskarką lub sokowirówką). 2- 3 łyżki soku wcieramy w skórę głowy, wmasowując go starannie, pozostawiamy na godzinę, po czym myjemy włosy szamponem. Kuracje czarną rzodkwią przeprowadzamy głównie późną jesienią i zimą.

porost włosów ogrody piękna

DIETA TO PODSTAWA

Jeśli zależy nam na pięknych, zdrowych i bujnych włosach, musimy zwrócić uwagę na dietę –zróżnicowana, pełnowartościowa dieta to podstawa. Wszelkie braki żywieniowe natychmiast odbiją się na kondycji naszych włosów.

Warto również sięgnąć po suplementy z witaminami, które przyspieszą porost włosów i wzmocnią je. Na szczególną uwagę zasługuje krzemionka, obecna w skrzypie polnym – niedobór krzemu to częsty winowajca wolnego przyrostu włosów, które stają się wtedy suche, słabe i łamliwe.

Napisz komentarz