Oliwa z oliwek w kosmetykach to zyskujący popularność trend: coraz więcej producentów kosmetyków naturalnych decyduje się stosować ją w recepturach swoich kosmetyków. Oliwa wywiera niezwykle korzystny wpływ na urodę: regeneruje skórę, odżywia, nawilża, działa ochronnie.

Jak działa oliwa z oliwek w kosmetykach?

Oliwa z oliwek to prawdziwa królowa wśród olejów roślinnych, w kosmetykach działa niczym nasza druga skóra.

Jej dobroczynne właściwości lepiej zrozumiemy spoglądając na budowę chemiczna oliwy: składa się ona aż w 99% z lipidów. Sprawia to, że oliwa wykazuje bardzo bliskie powinowactwo do składu ludzkiego sebum – naturalnej warstwy ochronnej skóry. Warstwy, która jest odpowiedzialna za prawidłowy poziom nawilżenia skóry i jej ogólną kondycję.

Jakiekolwiek zaburzenie równowagi warstwy ochronnej skóry powoduje, że staje się ona przesuszona, odwodniona i napięta, pojawiają się zmarszczki i bruzdy.

10 powodów, dla których warto stosować oliwę z oliwek

Oliwa z oliwek w kosmetykach działa na wielu poziomach, jej właściwości są wręcz niezliczone.

1. Oliwa odbudowuje barierę lipidową naskórka. Zawarty w oliwie skwalan stanowi naturalny składnik ochronny warstwy lipidowej skóry i włosów. Poziom skwalanu w skórze wraz z wiekiem maleje – w trosce o urodę należy uzupełniać go z zewnątrz. Oliwa z oliwek w kosmetykach uzupełni niedobór skwalanu w skórze przeciwdziałając jej starzeniu.

2. Oliwa wpływa na utrzymanie odpowiedniej, płynnej struktury wodno-lipidowej, a więc tym samym zapewnia prawidłowy stopień nawilżenia skóry.

3. Zapewnia skórze miękkość i elastyczność.

4. Oliwa zabezpiecza skórę przed parowaniem wody z jej wnętrza, a także chroni przed inwazją bakterii, działaniem promieniowania UV oraz innych czynników środowiska.

5. Oliwa posiada antyoksydacyjne właściwości – chroni lipidowe struktury skóry przed wolnymi rodnikami i utlenianiem.

6. Oliwa wzmacnia naturalną warstwę lipidową skóry, działa nawilżająco i natłuszczająco.

7. Posiada właściwości gojące i przeciwzapalne.

8. Oliwa zwiększa przeznaskórkowy transport składników aktywnych w głąb skóry. Składniki oliwy dobrze penetrują do głębszych warstw naskórka, dzięki czemu oliwa z oliwek w kosmetykach będzie podnosić ich skuteczność i moc działania.

9. Oliwa z oliwek jest dobrze tolerowana nawet przez bardzo wrażliwą skórę, która nie toleruje innych olejów roślinnych. Jest hypoalergiczna, nie powoduje podrażnień skóry.

10. Oliwa z oliwek posiada niski stopień komedogenności – nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników.

Podsumowując, oliwa z oliwek w kosmetykach działa regenerująco, przeciwzmarszczkowo, nawilżająco, natłuszczająco i ochronnie. Jest cennym surowcem dla kosmetyków do cery suchej, wymagającej regeneracji, dojrzałej, mało elastycznej.

Jaką oliwę z oliwek wybrać?

Kupując oliwę z oliwek, czy to do celów spożywczych, czy kosmetycznych, należy sięgać wyłącznie po sprawdzone marki. Najlepszym wyborem będzie produkt ekologiczny, pochodzący z certyfikowanych upraw rolniczych.

Oczywiście, powinna to być oliwa najwyższej jakości, nierafinowana, otrzymywana w procesie tłoczenia na zimno – tylko taka bowiem będzie posiadała właściwości, o jakich mowa w tym wpisie.

Udanego olejowania, zarówno zewnętrznie, jak i zewnętrznie:)

Komentarze są wyłączone