Zioła w kosmetyce stosowano od zarania dziejów: uroda wszakże zawsze była istotną wartością dla człowieka. Wyciągi i ekstrakty ziołowe z powodzeniem wykorzystuje się w najnowocześniejszych preparatach kosmetycznych: w maseczkach, kremach czy szamponach i balsamach do ciała. A zatem co tak naprawdę kryją w sobie rośliny?

Zioła w kosmetyce: bioflawonoidy

Flawonoidy są jednymi z najczęściej wykorzystywanych związków w kosmetykach. Posiadają wszechstronne właściwości i niezwykle pozytywnie wpływają na stan skóry i włosów. Dla przykładu zastosowane w kosmetykach bioflawonoidy – kwercetyna i rutyna – doskonale wzmacniają włosowate naczynia krwionośne, zmniejszając ich kruchość i łamliwość. Flawonoidy działają:

  • Silnie przeciwzapalnie
  • Antyoksydacyjne
  • Przeciwalergicznie
  • Odtruwająco i oczyszczająco
  • Bakteriostatycznie
  • Regenerująco
  • Przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników

Kosmetyki wyposażone w kompleks bioflawonoidów będą więc wzmacniać naturalne funkcje skóry, przyczyniając się do utrzymania jej w nienagannej kondycji.

Najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji cery narażonej na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych – takich jak słońce, i wiatr. Przyspieszają proces regeneracji skóry – np. po intensywnym opalaniu. Bioflawonoidy, podobnie jak inne zioła w kosmetyce sprawiają, że skóra staje się piękna i zdrowa.

Bioflawonoidy znajdziemy w takich ziołach jak: skrzyp polny, pączki topoli, liście brzozy, świetlik lekarski a także pomidory, marchew, pietruszka itd.

Hormony roślinne

Zioła w kosmetyce wyposażone w hormony roślinne, inaczej nazywane fitohormonami, opóźniają przebieg procesów starzenia się skóry. Doskonale sprawdzą się zatem w kremach do pielęgnacji skóry dojrzałej, z licznymi zmarszczkami, o obniżonej elastyczności naskórka i ze skłonnością do przesuszania się.

Rośliny, które wprost przepełnione są tymi niezwykle cennymi dla urody substancjami, to przede wszystkim:

  • Soja
  • Nagietek
  • Lipa
  • Mniszek
  • Dziurawiec
  • Pokrzywa
  • Szałwia

Zioła w kosmetyce: azuleny

Azuleny to kolejna popularna grupa substancji roślinnych, która wykorzystywana jest w kosmetykach.

Azuleny działają silnie przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz przeciwalergicznie i przeciwobrzękowo. Najczęściej stosowane są w kosmetykach do pielęgnacji cery bardzo wrażliwej, podrażnionej, skłonnej do stanów zapalnych. Kosmetyki z azulenem łagodzą podrażnienia skóry, przynoszą natychmiastową ulgę, zmniejszają opuchliznę i zaczerwienienie.

Azuleny to także idealne zioła w kosmetykach do pielęgnacji cery małych dzieci i niemowląt.

Te substancje o niemalże cudownych właściwościach (bo takie właśnie są ziółka – cudowne!) znajdziemy w takich ziołach jak: krwawnik, rumianek, piołun.

Garbniki w kosmetyce i lecznictwie

Garbniki to grupa związków, która znalazła swoje zastosowanie nie tylko w produktach kosmetycznych ale i leczniczych. A to wszystko dzięki swoim ściągającym, przeciwzapalnym oraz przeciwprzesiąkowym właściwościom.

Zadaniem garbników jest obkurczenie naczynek oraz zahamowanie przenikania toksyn w głąb tkanek. Garbniki stosuje się więc w recepturach preparatów leczniczych, które łagodzą obrzęki i zmniejszają opuchliznę, możemy je też znaleźć w preparatach wyszczuplających i na cellulit.

Popularne zioła zawierające garbniki to kłącze pięciornika, owoce głogu, a także kłącze dębu oraz czarna herbata.

Saponiny w kosmetyce

Kolejną grupą związków wykorzystywanych w kosmetykach są saponiny. Ze względu na swoje pieniące właściwości i zdolność do oczyszczania, saponiny wykorzystywane są w produktach służących do higieny ciała, takich jak żele do mycia twarzy, szampony, żele pod prysznic itd.

Kosmetyki z dodatkiem saponin oczyszczają skórę bardzo łagodnie, lecz skutecznie, nie naruszając przy tym jej naturalnych funkcji ochronnych.

Najpopularniejszą rośliną zawierającą saponiny jest korzeń mydlnicy lekarskiej.

Zioła w kosmetyce: związki śluzowe

Kosmetyki z dodatkiem związków śluzowych idealnie sprawdzą się w pielęgnacji wrażliwej i podrażnionej skóry. Doskonale zabezpieczą ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Związki śluzowe działają przeciwzapalnie i ochronnie. Pozostawiają skórę miękką, i przyjemnie nawilżoną. Najczęściej stosowane są w balsamach do ciała, kremach do stóp i dłoni, zmiękczających kremach do twarzy.

Zioła zawierające najwięcej związków śluzowych: prawoślaz, siemię lniane, żywokost, kozieradka.

Pozostałe zioła w kosmetyce

Niemalże każda roślina zawiera w sobie związki potencjalnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Istnieją nawet substancje o działaniu przypominającym naturalne antybiotyki. Znajdziemy je babce lancetowatej, jaskółczym zielu, łopianie, ziele kocanki. Kosmetyki z ich dodatkiem będą działać silnie bakteriobójczo i przeciwzapalnie.

Świat roślin oferuje nam możliwości, które wciąż odkrywamy, nieustannie zdumieni rozmachem natury!

Komentarze są wyłączone