Nawyki – któż z nas ich nie posiada? Jedne są dobre, pozytywnie oddziałują na nasze życie, jak np. medytacja. Inne mogą być negatywne, co oznacza, że sprawiają nam problemy i bywa, że komplikują życie. Takim nawykiem może być konsumpcja używek, papierosów czy alkoholu.

JAK WPROWADZAĆ NOWE NAWYKI?

Sam proces wdrażania nowych, przede wszystkim pozytywnych przyzwyczajeń, wymaga od nas samodyscypliny i planu. Poznaj 9 etapów, które pozwolą Ci zmienić swoje nawyki!

OKREŚL JAKI NAWYK CHCESZ WPROWADZIĆ DO SWOJEGO ŻYCIA

Pierwszym istotnym etapem jest zastanowienie się, co chcesz zmienić w sobie. Może chcesz rzucić palenie albo kłaść się wcześniej spać czy jeść mniej słodyczy, a więcej owoców? Zastanów się, jakie nawyki mogą polepszyć jakość Twojego życia. Zapisz je wszystkie.

SKUP SIĘ NA OBECNYCH NAWYKACH

Jest łatwiejszy sposób od wprowadzenia całkowicie nowego nawyku… jeżeli chcesz zobaczyć, że da się zmienić coś w sobie, to zmień istniejący już nawyk. Da Ci to niesamowitego kopa motywacyjnego do zmian.

Załóżmy, że sporadycznie biegasz. Czy ulepszeniem tego nie byłoby bieganie codziennie przed pracą?

A może kiedy stoisz w korku do pracy, lubisz słuchać radia? Jest to pewnego rodzaju nawyk, który możesz zmienić, na swoją korzyść. Wystarczy, że puścisz sobie podcast, z którego możesz wynieść konkretną wiedzę, zamiast słuchać o błahych sprawach. A może chcesz po prostu wykonywać jakiś nawyk bardziej uważnie jak np. zabawa z dziećmi?

ZMNIEJSZ LICZBĘ NOWYCH NAWYKÓW

Oczywiście, każdy z nas chciałby zmienić w sobie jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Tutaj pojawia się wątek samodyscypliny. Każdy z nas ma ograniczone zasoby silnej woli. To oznacza, że z upływem dnia i ilością decyzji, jakie podejmujemy, nasza silna wola maleje.

Warto skupić się najpierw na jednym nawyku, jaki chcesz wprowadzić niż na kilku różnych. Z czasem możesz postarać się wprowadzić np. dwa nawyki naraz. Jednak nie przesadzaj z ilością, zwiększy to Twoje szanse na sukces.

WYZNACZ RAMY CZASOWE NA WPROWADZENIE NOWEGO NAWYKU

Według badań wyrobienie nowego nawyku trwa od 21 do 66 dni. Pamiętaj, że nie każdy wpasuje się w te reguły. Wykaż się cierpliwością, bo wprowadzenie nowych przyzwyczajeń wymaga czasu. Liczy się tutaj wytrwałość, aby codziennie poświęcać czas i energię na dany cel. Tylko codzienna praca zapewni Ci sukces!

WPROWADŹ NAWYKI DO RUTYNY DNIA

Każdy z nas ma swoją stałą rutynę, tylko nie każdy jest jej świadomy.

Nowy nawyk musi wniknąć do Twojego życia w momentach, które będą Ci o nim przypominać. Kiedy chcesz czytać np. 10 stron książki dziennie, to możesz ten nawyk wykonywać przy porannej kawie.

Na tym to polega: wybierz czynność, którą wykonujesz codziennie i wpleć w nią swój nowy nawyk.

CODZIENNIE UTRWALAJ NOWE NAWYKI

Do celu małymi krokami. W budowaniu nowych nawyków chodzi o codzienną pracę nad nimi.

Cel wydaje Ci się zbyt duży? Podziel go na mniejsze etapy, które staną się tak małe, że osiągnięcie ich będzie dość łatwym procesem. Chcesz biegać codziennie przez godzinę? Zacznij nawet od 15 minut i wydłużaj sobie ten czas.

Ciesz się małymi sukcesami. To od nich zaczyna się wielka zmiana.

nawyki ogrody piękna

STWÓRZ LISTĘ PRZESZKÓD, JAKIE MOGĄ SIĘ POJAWIAĆ I ZAPLANUJ, JAK JE POKONAĆ!

Zawsze czekają na nas pewne przeszkody. Dobrze jest zastanowić się, co może przeszkodzić w osiągnięciu celu. Dzięki takiej liście będziesz bardziej świadomy danego problemu. Pozwoli Ci to też zrobić plan, który powie Ci, co masz z tym problemem zrobić.

Wróćmy do przykładu z bieganiem. Przeszkodą może być pogoda. Jeżeli pada, to nie będziesz przecież biegać na dworze, możesz się przeziębić. Zastanów się, co wtedy możesz zrobić i zapisz to. Przykładowym rozwiązaniem jest zrobienie cardio w domu lub pójście na siłownie.

NAGRADZAJ WSZYSTKIE SWOJE MAŁE SUKCESY

Każdy z nas lubi być nagradzany. Bez wątpienia działa to motywująco. Kiedy zauważysz swoje pierwsze, małe sukcesy nagródź się. Najlepiej do całego planu dołącz listę z wypisanymi nagrodami, jakie możesz sobie wręczyć. Pamiętaj, tylko by nie szkodziły Twojemu nawykowi.

STOPNIOWO WPROWADZAJ KOLEJNE NAWYKI

Ostatni etap polega na ciągłym kształceniu siebie i wprowadzanie procesu ciągłej zmiany. Kiedy opanujesz nawyk, nad którym pracowałaś tyle czasu, to wróć do listy, którą zbudowałaś na pierwszym etapie.

Jak widzisz – wprowadzenie nowego nawyku wymaga po prostu planu, który jest przemyślany i zawiera wszystkie wypisane punkty. Pamiętaj jednak, że dobry plan jest ważny, ale jednak najważniejsza jest samodyscyplina. Skup się na celu, który chcesz osiągnąć i buduj swoje życie, zmieniając nawyki.

Napisz komentarz