URODA

Mycie się samą wodą, czyli caveman regimen

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mycie się samą wodą to po angielsku „caveman regimen”. Czy ten modny ostatnio trend, to rzeczywiście dobry pomysł?

Caveman regimen, czyli czy mycie się samą wodą to dobry pomysł?

Od dłuższego czasu ogromnym zainteresowaniem cieszy się naturalna pielęgnacja skóry. Kremy do twarzy, balsamy, mydła naturalne bez żadnych chemicznych dodatków mają zapewnić naszej skórze zdrowy i piękny wygląd. Niestety nie zawsze efekty ich stosowania spełniają nasze oczekiwania.

Coraz większą popularnością wśród osób prowadzących ekologiczny tryb życia oraz zainteresowanych rozwiązaniami w stylu no waste, cieszy się tak zwany reżim jaskiniowca, czyli caveman regimen. Ta metoda dbania o higienę uważana jest przez wiele osób za kontrowersyjną, ponieważ zakłada mycie się samą wodą. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i dowiedzieć się jak stosować caveman regimen.

Jak działa naturalny płaszcz ochronny skóry?

Płaszcz hydrolipidowy to nasza naturalna bariera chroniąca skórę przed wysuszeniem oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W skład bariery lipidowej naskórka wchodzą między innymi:

  • cholesterol,
  • kwasy tłuszczowe,
  • trójglicerydy.

Stanowią one cienką warstwę sebum powlekającą skórę i zapobiegającą nadmiernemu parowaniu wody z jej powierzchni, dzięki czemu jest dobrze nawilżona i odżywiona.

Dzięki płaszczowi lipidowemu nasz naskórek jest odporny na szereg szkodliwych dla niego czynników, takich jak:

  • promieniowanie UV
  • wiatr, zmienna temperatura otoczenia, klimatyzacja
  • zanieczyszczenia
  • bakterie
  • grzyby

Jeśli go zaburzymy, np. poprzez stosowanie do mycia silnych mydeł, skóra staje się wysuszona, wrażliwa na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, podatna na różnego rodzaju infekcje i znacznie szybciej się starzeje.

Niestety, bardzo łatwo uszkodzić naturalną barierę skóry!

Dlaczego minimalizm w kosmetyce sprzyja zdrowiu skóry?

Uszkodzeniu filmu ochronnego skóry sprzyja nadużywanie kosmetyków. Zwłaszcza tych, o silnie zasadowym pH lub zawierających substancje wysuszające i podrażniające skórę takie jak SLS. Niestety, również naturalne mydła w pewnym stopniu niszczą barierę lipidową naskórka, ponieważ są mocno zasadowe i wysuszające.

Co więc zrobić, aby nasza skóra nie ulegała podrażnieniu i zachowała swoją naturalną warstwę ochronną? Według zwolenników reżimu jaskiniowca idealnym rozwiązaniem jest mycie się samą wodą bez żadnych detergentów.

Odradza się również stosowanie peelingów, które mocno ingerują wierzchnią warstwę skóry i ogołacają ją z naturalnej warstwy ochronnej.

Caveman regimen zakłada zredukowanie liczby używanych kosmetyków do absolutnego minimum. Powinniśmy wybierać wyłącznie środki w 100% naturalne i stosować je co najwyżej do mycia tak zwanych strategicznych części ciała, które często ulegają silnemu zabrudzeniu jak dłonie, stopy, okolice pod pachami czy krocze. Pozostałe części ciała łącznie z twarzą myjemy wyłącznie czystą wodą.

W praktyce taki reżim higieniczny ma wyglądać następująco:

1. Mycie twarzy

Twarz wystarczy po prostu nią ochlapać raz lub dwa razy dziennie i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Ewentualnie możemy przetrzeć delikatnie twarz wacikiem zmoczonym w czystej wodzie lub delikatną myjką wykonaną z naturalnych materiałów na przykład bawełny, lnu, płótna konopnego, czy forty bambusowej.

2. Mycie ciała

Skórę ciała obmywamy rękoma lub myjką z naturalnych włokiem polewając strumieniem czystej wody pod prysznicem. W ten sposób zmywamy z siebie kurz, pot i brud nagromadzony na naskórku w ciągu dnia, ale nie naruszamy jego naturalnej warstwy ochronnej.

Ta niezwykła metoda pielęgnacji jest ceniona przez ludzi na całym świecie. Jest prosta, niezwykle tania, a efekty jej stosowania przez dłuższy czas są wręcz oszałamiające.

Mycie się samą wodą pomogło już wielu osobom na całym świecie znacznie poprawić wygląd skóry dotkniętej takimi problemami jak trądzik, łuszczyca czy egzema.

Skóra uspokaja się, zaczyna się naturalnie regenerować, produkcja sebum ulega normalizacji, stany zapalne znacznie szybciej się leczą i coraz rzadziej pojawiają.

Choć metoda caveman regimen ma równie dużo przeciwników co zwolenników, to warto się nią zainteresować i wypróbować ją w praktyce. Nic nie kosztuje, a może pomóc. Jeśli więc od dłuższego czasu stan Twojej skóry nie jest idealny pomimo stosowania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, daj jej szansę naturalnie się zregenerować i wypróbuj reżim jaskiniowca chociaż przez kilka dni. Być może efekty spełnią Twoje oczekiwania.

Napisz komentarz

sixty six − fifty nine =