Jak się uczyć, jak usprawnić proces zapamiętywania? W rzeczywistości szybka nauka nie jest tak trudna, jak się wydaje. Nie wymaga lat treningu, studiowania zaawansowanych technik ani opanowania dziwnych praktyk. Wystarczy zastanowić się nad procesem uczenia się i nadać mu odpowiednią strukturę. Prezentujemy kilka wskazówek, które mogą pomóc w optymalizacji procesu uczenia się.

PRZYGOTUJ SWÓJ MÓZG

Zanim rozpoczniesz proces uczenia się, zapewnij sobie trochę rozrywki, która wprowadzi Cię w nastrój do pracy. Wystarczy, że trochę zaangażujesz swój mózg. Można to zrobić, rozwiązując kilka prostych zadań, ucząc się na pamięć wiersza, znajdując kilkanaście synonimów danego słowa itd. Tak jak ciało potrzebuje rozgrzewki przed treningiem, tak samo mózg potrzebuje rozgrzewki, zanim zaczniesz go używać.

ZORGANIZUJ SWOJĄ PRZESTRZEŃ

Ważne jest otoczenie, w którym się uczysz. Pracownik musi czuć się komfortowo, a żeby go zapewnić, musi pracować w czystym i uporządkowanym środowisku. Jeśli uczysz się w domu, pozbądź się bałaganu, wyczyść biurko i jak najlepiej wykorzystaj swoje miejsce pracy.

Nie należy zaniedbywać zmiany otoczenia, o której już mówiliśmy. Jedyna rzecz, której nie należy robić, to próbować uczyć się czegoś, leżąc w łóżku. Twoja podświadomość automatycznie kojarzy ją ze snem i nawet jeśli bardzo się starasz, trudno Ci się skoncentrować, a w końcu nawet chce Ci się spać.

PODZIEL MATERIAŁ NA MNIEJSZE CZĘŚCI

Kiedy się czegoś uczysz, prawdopodobnie robisz notatki. Nie zapisuj jednak całych stron w zeszycie. Podczas robienia notatek i zapamiętywania materiału należy pamiętać o tym, by były one jak najkrótsze. Najlepiej skondensować wszystkie ważne informacje na jednej lub dwóch stronach, używając skrótów, symboli i rymów.

Skuteczne jest także dołączanie do notatek map myśli, diagramów, wykresów i tabel, ponieważ pomagają one zminimalizować ilość danych, a także są o wiele łatwiejsze do przyswojenia, zapamiętania i dokładniejszego odtworzenia.

JAK SIĘ UCZYĆ? MIESZAJ RÓŻNE FORMY NAUKI

Im bardziej zróżnicowane są źródła, z których się uczysz, tym szybsze jest tempo przyswajania wiedzy. W tym miejscu pojawia się zasada aktywowania różnych części mózgu: jeśli wszystkie części mózgu są zaangażowane i współpracują ze sobą, informacje będą lepiej i szybciej odbierane i zapamiętywane.

Czytanie książek, podręczników i artykułów, oglądanie filmów, słuchanie materiałów audio, robienie notatek, pisanie i mówienie na głos. Oczywiście nie trzeba robić wszystkiego naraz, wystarczy stosować różne formaty na przemian. Po kilku godzinach zauważysz, że zaczynasz rozumieć i pamiętać znacznie więcej.

jak się uczyć ogrody piękna

STOSUJ METAPOZNANIE

Termin ten można opisać jako osobę, która jest świadoma własnego sposobu uczenia się. Oznacza to, że analizuje się swój proces myślenia, określa zdolność do wykonywania powierzonych zadań, wyznacza i ocenia cele, które mogą być dla niego odpowiednie.

W pracy z nawet bardzo skomplikowanym materiałem nie zwracaj uwagi na pierwsze wrażenie, ale oceń swoją zdolność do jego opanowania i przyswojenia.

Jeśli nauka nie przebiega tak szybko, jak byśmy chcieli, jeśli pojawia się jakiś problem, znajdź sposób na jego rozwiązanie. Jak się uczyć: poznawaj nowe metody, zróżnicuj proces, skonsultuj się ze specjalistą, zajrzyj na blogi itp. Im lepiej znasz własne sposoby przyswajania informacji, tym bardziej wydajna będzie Twoja nauka.

ŁĄCZ WIEDZĘ

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacje zdobyte na dany temat nie są nowe, lecz jedynie uzupełniają to, co już posiadasz. Nie traktuj więc nowej wiedzy jako czegoś odrębnego i zasadniczo nowego, ale staraj się odnieść ją do tego, co już wiesz.

Jeśli wyrobisz w sobie nawyk porównywania i odnoszenia tego, czego się uczysz, do tego, czego już się nauczyłeś, będziesz się uczyć skuteczniej i szybciej. Teoria i praktyka muszą być sumą wszystkich doświadczeń, tworząc w umyśle duży, holistyczny obraz. To cała odpowiedź na pytanie jak się uczyć!

PROJEKT W PRAKTYCE

Znaczna większość ludzi popełnia błąd polegający na całkowitym ignorowaniu możliwości zastosowania zdobytej wiedzy. W rezultacie staje się ona bezużyteczna, przeżarta przez mole i zapomniana, tak że trzeba się jej uczyć, studiować i powtarzać bez końca.

Jeśli musisz coś zapamiętać na długo, spróbuj przełożyć to, co wiesz, na działanie. Wzory i twierdzenia można łatwo sprawdzić poprzez rozwiązywanie problemów, fakty ustala się na podstawie encyklopedii lub empirii, umiejętności doskonali się poprzez powtarzanie.

Jeśli wiesz, gdzie i jak możesz coś zastosować, a tym bardziej, jeśli sam to wypróbujesz, nauka zostanie mocno zakorzeniona w Twojej pamięci.

TESTY PRÓBNE

Nie czekaj na sprawdzian, zaliczenie czy egzamin. Gdy tylko czegoś się nauczysz i przestudiujesz, natychmiast zacznij dokonywać samooceny.

Pomyśl o testach dla siebie, poproś przyjaciół, rodzinę i znajomych o przeprowadzenie małej ankiety, skorzystaj z Internetu: obecnie można tam znaleźć pytania i testy z wielu różnych dziedzin. Takie podejście pokaże Ci Twoje słabe punkty i powie Ci, jak się uczyć skutecznie, czego jeszcze musisz się nauczyć, co musisz opanować, a co jeszcze trochę poćwiczyć.

Ważne jest nie tylko mechaniczne zapamiętanie, ale także zrozumienie i głębokie przyswojenie materiału. A introspekcja przyczynia się do tego w jak największym stopniu.

UCZ SIĘ RAZEM Z KIMŚ

Nauka lub opanowanie czegoś może być dość nudne. Jednak znalezienie osób o podobnych poglądach może uczynić ten proces o wiele bardziej interesującym.

Jeśli uczysz się w szkole lub w organizacji, trenuj z kolegami z klasy; jeśli rozwijasz swoje umiejętności w pracy, zaangażuj w to kolegę; jeśli uczysz się czegoś dla siebie, zainteresuj tym przyjaciela lub partnera.

Praca w zespole, nawet dwuosobowym, jest zawsze łatwiejsza, pozwala lepiej się skoncentrować i efektywniej zorganizować proces. Ponadto mając partnera, zawsze można poświęcić 10 lub 15 minut na odwrócenie uwagi, pośmianie się, porozmawianie o sprawach innych ludzi.

jak się uczyć ogrody piękna

GOTOWOŚĆ DO NAUKI

Wreszcie, być może najważniejsza rada: nigdy nie bój się uczyć i zaczynać nowych rzeczy. Nawet jeśli coś wydaje się skomplikowane i niemożliwe, bierz się do pracy. Każdą informację można przyswoić i zrozumieć, każdą umiejętność można opanować przy zachowaniu należytej staranności.

Podstawowym wsparciem jest osobista postawa i sposób myślenia. Jeśli uwierzysz w siebie i będziesz dążyć do osiągnięcia swoich celów, nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać.

I oczywiście w trakcie tego procesu będziesz rozwijać swoje umiejętności, trenować swój mózg, zwiększać swoją inteligencję itd. Samorozwój pozwoli Ci zwiększyć swoje możliwości i poprawić wyniki.

Napisz komentarz