Jak przyjmować aloes? Ten popularny w naszych domach doniczkowy kwiat kryje w sobie mnóstwo cennych właściwości – jego mięsiste liście to prawdziwa skarbnica zdrowotnych eliksirów. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać, by nie uronić ani kropli z tych dobrodziejstw.

ALOES – NIEZWYKŁA ROŚLINA

Nazywany bywa kaktusem gojącym rany. Nie bez przyczyny. Jego świeży sok i zmiażdżone liście przyspieszają gojenie się i likwidują stany zapalne skóry.

Na tym jednak dobroczynne działanie aloesu się nie kończy. Ta roślina może naprawdę wiele, pod warunkiem jednak że wiemy, jak jej używać. Zanim dowiemy się, jak przyjmować aloes, warto poznać jego zastosowanie dla zdrowia.

jak przyjmować aloes ogrody piękna

JAK DZIAŁA ALOES?

Aloes jest sukulentem, czyli rośliną która przystosowała się do życia w suszy. W jej liściach gromadzi się zapas wody i substancji odżywczych. Znajduje się tam ponad 200 składników. Dzięki nim aloes pomaga zwalczyć wiele dolegliwości.

Jak działa aloes?

  • Najbardziej znane jest przeczyszczające i żółciopędne działanie aloesu. Dlatego mikstury z tej rośliny warto stosować w przypadku niestrawności i zaparć. Trzeba jednak uważać, bo jeśli przesadzimy, lek może wywoływać biegunkę.
  • Aloes wzmacnia odporność. Polisacharydy zawarte w jego soku stymulują makrofagi, czyli komórki, których główną funkcją jest walka z zarazkami.
  • Udowodniono także działanie przeciwnowotworowe i odmładzające aloesu. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, związków, które pomagają zwalczać wolne rodniki.
  • U osób mających predyspozycje do cukrzycy regularne spożywanie soku z aloesu może obniżać poziom cukru we krwi. I to aż o 43 procent!
  • Leczy rany. Aloes stosować można miejscowo na oparzenia, otarcia skóry, łuszczycie i ugryzienia owadów. Działa przeciwświądowo, ma też właściwości ściągające.
  • Jest świetnym środkiem poprawiającym kondycję skóry – nawilża ją i odmładza, dotlenia, poprawia ukrwienie.
  • Zmniejsza ból stawów – zawiera m.in. beta-sitosterole, które spowalniają stan zapalny. Warto więc go stosować m.in. w przypadku choroby zwyrodnieniowej.
  • Odchudza, bo poprawia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn.
  • Działa korzystnie na układ krążenia. Zawiera beta-sitosterol, który m.in. pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Oprócz tego poprawia krążenie i utlenienie krwi oraz zmniejsza jej lepkość.

DOMOWA UPRAWA ALOESU

Choć istnieje 300 odmian aloesu, najpopularniejszy i najlepiej przebadany pod względem właściwości zdrowotnych jest aloes pospolity, czyli ten, który najczęściej rośnie na naszych parapetach.

Jeżeli nieustannie zapominasz o podlewaniu kwiatów, ta roślina jest dla ciebie. Postaw ją w nasłonecznionym miejscu i podlewaj wyłącznie okazjonalnie. Zadbaj jedynie o podłoże, które powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne.

ZBIORY ALOESU

Leczniczy surowiec powinien pochodzić z roślin przynajmniej trzyletnich. Po oberwaniu dolnego, największego liścia trzeba chwilę odczekać, aż wycieknie żółtawy sok. Następnie trzeba liść schładzać kilka dni w lodówce. Zimny liść rozcinamy wzdłuż i wyjmujemy z niego półprzezroczysty miąższ. Soczyste wnętrze rośliny to najcenniejszy surowiec, który może nam posłużyć do przyrządzenia domowych leków.

jak przyjmować aloes ogrody piękna

JAK PRZYJMOWAĆ ALOES?

A zatem jak przyjmować aloes?

Poniższe mikstury są skuteczne w przypadku przeziębień, bólów stawów, kłopotów z trawieniem itp. Po przygotowaniu można je przechowywać tydzień w lodówce.

NALEWKA Z ALOESU

  • 100 g zmiksowanego miąższu aloesu
  • 50 g miodu
  • 50 ml spirytusu

Wymienione składniki wlej do butelki z ciemnego szkła, potrząśnij nią i odstaw w ciemne miejsce na 5 dni. Następnie wstaw nalewkę do lodówki. Jak przyjmować aloes w tej postaci? Zażywaj ją przed jedzeniem, po jednej łyżeczce.

MIÓD ALOESOWY

  • 3 przemrożone liście aloesu
  • 4 łyżki miodu, np. lipowego

Liście oczyść z kolców i zmiksuj. Uzyskany sok przetrzyj przez sito. Dodaj łyżkę miodu i wymieszaj, przelej do ciemnej butelki i wstaw do lodówki. Zażywaj 2-3 razy dziennie po łyżeczce, sam lub rozmieszany z sokiem pomarańczowym.

SOK Z ALOESU

  • 2-3 liście aloesu
  • kilka kropel soku z cytryny

Włóż liście na dobę do zamrażarki. Następnie usuń z nich boczne kolce. Przetnij je wzdłuż na dwie części, łyżką wydrąż przezroczysty żel, umieść go w misce, skrop sokiem z cytryny. Zmiksuj. Gotowy sok przelej do ciemnej butelki, szczelnie zakręć i włóż do lodówki. Pij 3 razy dziennie po 2 łyżki soku.

LEMONIADA ALOESOWA Z CYTRUSAMI

  • 4 liście aloesu
  • pół litra soku z cytrusów

Aloes włóż na dobę do lodówki. Następnie wydrąż z niego miąższ. Dodaj sok z cytrusów i dokładnie zmiksuj. Przetrzyj przez sitko, a potem przelej do butelki z ciemnego szkła i wstaw do lodówki. Pij 2 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Wszystkie powyższe porady mają charakter informacyjny, redakcja portalu nie bierze odpowiedzialności za ich zastosowanie.

Napisz komentarz