URODA

Jak zadbać o skórę latem?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak zadbać o skórę latem i zachować jej piękno na długie lata?

JAK DBAĆ O SKÓRĘ LATEM?

Każda pora roku to inne warunki, do których trzeba się dostosować. Latem dbanie o skórę jest niezwykle ważne, ponieważ wysokie temperatury i promienie słoneczne uszkadzają niezabezpieczoną skórę. Wiąże się to z wieloma negatywnymi skutkami, jak na przykład przyspieszone oznaki starzenia.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Jak dbać o skórę latem? Niewątpliwie należy zastosować kremy ochronne. Dokonując wyboru odpowiedniego kosmetyku, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Mowa tutaj o rodzaju filtra oraz jego wysokości:

  • Bardzo jasna karnacja potrzebuje filtru SPF 50+. Jasna skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom, potrzebuje więc silnej ochrony. Jak ją rozpoznać? Posiadaczki bardzo jasnej, czy też mlecznej karnacji bardzo często mają piegi, włosy w kolorze blond albo rudym. W tym przypadku opalanie jest mało efektywne.
  • Jasna karnacja – wciąż jasna, ale nie w takim stopniu jak pierwsza z opisywanych. Najczęściej nie ma tutaj piegów, włosy są w kolorze blond. Skóra opala się delikatnie, również łatwo ulega poparzeniom. Dla takiej karnacji najodpowiedniejszy okaże się krem SPF 30.
  • Ciemna karnacja – charakteryzuje się brakiem piegów, osoba ma zazwyczaj włosy koloru brąz albo ciemnego blondu. W tym przypadku opalanie jest efektywne, a oparzenia występują raczej rzadko. Posiadacze tej karnacji mogą zdecydować się na krem SPF15.
  • Bardzo ciemna – osoba o tej karnacji ma ciemne włosy, brak piegów. Skóra opala się szybko i na ciemny kolor. Zalecany filtr to SPF15.

Krem należy nakładać około 30 minut przed planowanym wyjściem. Aplikację trzeba powtarzać do 2 – 3 godziny, w przypadku kontaktu z wodą częściej.

NAWILŻANIE

Jak dbać o skórę latem? Poza kremem z filtrem UV nie można zapominać o kremie nawilżającym. To swoista bariera ochronna dla skóry.

Dobry krem nawilżający powinien zawierać antyoksydanty, które działają na wolne rodniki spowalniając efekty starzenia się skóry. Konkretne składniki to na przykład wyciąg z zielonej herbaty, witamina A oraz C. Ta ostatnia jest bardzo potrzebna w porze letniej, można znaleźć ją w niektórych kremach z filtrem. Jej stężenie powinno wynosić 15 %.

Dobry krem powinien także działać dobroczynnie na elastyczność skóry. Składniki, które warto wybrać to gliceryna, wazelina czy olej kokosowy. Warto wybrać taki krem nawilżający, który dodatkowo posiada filtr SPF30. Dzięki tym produktom skóra będzie elastyczna, nawilżona, jędrna i piękna, a efekty starzenia zostaną spowolnione.

jak dbać o skórę latem ogrody piękna

OCZYSZCZANIE SKÓRY

Odpowiednia pielęgnacja skóry to także prawidłowe oczyszczanie. Należy robić to każdego dnia, używając odpowiednich preparatów.

Kosmetyki nie powinny zawierać substancji wysuszających. Skórę twarzy należy oczyszczać dwa razy dziennie. Rano wystarczy przemyć ją tonikiem i wodą. Wieczorem natomiast trzeba zadbać o odpowiedni demakijaż. Z pewnością przyda się olejek oraz żel albo mleczko.

Do usunięcia resztek zanieczyszczeń można użyć płynu micelarnego. Oczyszczona twarz jest gotowa na zaaplikowanie kremu nawilżającego.

Każda skóra jest inna, posiadaczki cery skłonnej do przetłuszczania się i nadmiernej potliwości muszą zastosować nieco inną pielęgnację. Jak dbać o skórę latem, gdy potu jest jeszcze więcej? Gdy upał daje się we znaki, oczyszczanie jest niezwykle ważne. W okresie letnim warto zrezygnować z makijażu albo wykonywać go w lżejszej formie, podkreślając jedynie oczy. Podkład i puder powinny zastąpić lekkie, bezzapachowe kremy nawilżające.

Oczyszczanie skóry powinno odbywać się dwa razy dziennie poprzez użycie nieobciążających kosmetyków. Warto zdecydować się na naturalne produkty zawierające rumianek, szałwię, skrzyp czy pokrzywę.

Pozytywnie zadziała wybieranie lekkich i przewiewnych ubrań, stosowanie kapeluszy, rezygnacja z ostrych przypraw oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

PODSUMOWANIE

Jak dbać o skórę latem? Lato to piękny okres roku, ale nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Podstawą jest krem z filtrem oraz preparaty nawilżające. Dzięki nim skóra będzie nie tylko jędrna i piękna, ale również bezpieczna. Filtr należy dobrać do typu karnacji.

Niewątpliwie stosowanie witaminy C ma wiele zalet w czasie upałów. Posiada cenne właściwości antyoksydacyjne, rozjaśnia przebarwienia i chroni skórę. Jej prawidłowe stężenie wynosi 15%.

Odpowiednia pielęgnacja nie może odbyć się bez regularnego oczyszczania skóry. Kosmetyki należy wybrać zgodnie z typem cery. Produkty nie mogą obciążać skóry, powinny natomiast dokładnie ją oczyszczać.

W przypadku skóry przetłuszczającej się warto unikać ostrych dań i przypraw, zadbać o obecność w pielęgnacji składników takich, jak szałwia, rumianek czy pokrzywa. Lekkie i przewiewne ubrania oraz kapelusze również zadziałają pozytywnie.

Co jeszcze jest ważne latem? Oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu i unikanie wystawiania skóry na słońce w czasie jego największej aktywności

Napisz komentarz

fifty three − = fifty one