Pielęgnacja stóp z kosmetykami Sebastiana Kneippa gwarantuje ich relaks i piękno. Stopy to podstawa ciała człowieka. Utrzymują nasz ciężar i niosą nas w ruchu, a ich stan odzwierciedla się na zdrowie całego naszego organizmu. Bywa jednak tak, że o nich zapominamy, zarówno pod względem ich pielęgnacji, jak i zadbaniu o ich komfort i relaks. Jak pielęgnować stopy samodzielnie i kiedy potrzebna jest pomoc profesjonalisty?

PIELĘGNACJA STÓP

Stopy to dość skomplikowana w swej budowie część ciała. Gdy się poruszamy, mają kontakt z podłożem, a ich specyficzna budowa umożliwia przenoszenie siły w ruchu.

Stopy nie tylko stanowią podparcie dla naszego ciała, ale i są jego mapą: – Znajduje się na nich bowiem aż około 200 000 zakończeń nerwowych. Stąd pobudzenie poszczególnych obszarów stóp wpływa na konkretne narządy, gruczoły lub tkanki — twierdzi Małgorzata Jachacz-Łopata, dr. nauk medycznych, fizjoterapeutka uroginekologiczna, zwolenniczka świadomego ruchu, ekspertka Kneipp.

Znajdujące się na stopach punkty akupresurowe wywierają wpływ na inne układy organizmu człowieka. Zaburzenia w pracy stóp, takie jak nieprawidłowe układanie stóp w trakcie ruchu lub ich nierównomierne obciążanie mogą powodować bolesne wady postawy.

Jak widzimy, stopy są ściśle związane z postawą całego ciała człowieka. Troska o nie przekłada się na prawidłowe działanie całego organizmu, również jego wyższych partii.

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja stóp w domowym zaciszu? Poniżej prezentujemy kilka najlepszych sposobów na zadbanie o stopy, a tym samym i o całe ciało.

pielęgnacja stóp ogrody piękna

MASAŻ I STYMULACJA

Codziennie stopy spędzają długie godziny w obuwiu – warto zatem regularnie zdejmować obuwie.

Doskonałym masażem dla stóp jest spacer po różnego rodzaju powierzchniach – po piasku, trawie, kamieniach, po gołej ziemi. Dostępne są również maty z kolcami, do sensorycznego masażu stóp. Taka stymulacja stóp to sposób na wieczorny relaks i odpoczynek. Proste, niezwykle dobrze wpływające na nasze zdrowie, zabiegi już sto lat temu stosował Sebastian Kneipp – zaznacza dr Małgorzata Jachacz-Łopata i proponuje proste stworzenie domowego SPA.

Własnoręczny masaż stóp nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, a z pewnością przyniesie ulgę bolącym stopom. Z czasem nabierzemy wprawy i będziemy wiedzieć z jaką siłą wykonywać masaż stóp. Nawet najprostszy masaż – np. piłeczką od tenisa – przyniesie efekty, tak samo jak szczotkowanie stóp na sucho. Wszystkie takie zabiegi, regularnie wykonywane, przynoszą spore korzyści.

pielęgnacja stóp ogrody piękna

KĄPIELE STÓP

Mimo, że kąpiele stóp kojarzą nam się z wykonywaniem pedicure i korzyściami estetycznymi, to także doskonały sposób na przyjemne odprężenie.

Propagowana przez Sebastiana Kneippa kąpiel brodząca to zabieg który bez problemu przygotujemy w domowej wannie. Temperatura wody powinna wynosić max 18 stopni Celsjusza i sięgać najwyżej do kolan. Brodzenie w wodzie to naprzemienne wkładanie i wyciąganie stóp z wody, ze skierowanymi w dół palcami. W ten sposób skutecznie pobudzimy krążenie, wzmocnimy żyły, a nawet pokonamy migrenę. Zabieg ten wzmacnia również nasz układ odpornościowy i poprawia przemianę materii.

Naprzemienne kąpiele lub kąpiele gorące, z dodatkiem soli mineralnych, to skuteczny sposób na pobudzenie i odświeżenie stóp. Cytrusowe kryształki do kąpieli stóp Kneipp® zawierają naturalny pomarańczowy olejek eteryczny, który doskonale orzeźwia i odświeża. Zabieg jest cudownie relaksujący, przynoszący wytchnienie po męczącym, długim dniu. Dodatkowo kąpiel nawilża i zmiękcza zrogowaciały naskórek, przyjemnie wydelikaca skórę stóp.

pielęgnacja stóp ogrody piękna

SYSTEMATYCZNA PIELĘGNACJA STÓP

Stopy wymagają regularnej, codziennej pielęgnacji, przez cały rok. Nie zapominajmy o nich na co dzień – codziennie stosujmy kremy przeznaczone do pielęgnacji stóp. Dzięki nim skutecznie pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka – nie poprzez mechaniczne ścieranie stóp, lecz poprzez łagodne, naturalne złuszczanie.

Intensywny krem Kneipp przeznaczony na zrogowaciały naskórek głęboko nawilży skórę stóp i wygładzi je, a to wszystko dzięki zawartości wielu cennych substancji aktywnych. Krem sprawnie upora się nawet z silnymi zrogowaceniami. Zawartość mocznika, wyciągu z nagietka i masła shea gwarantują regenerację i pielęgnację skóry, a dzięki obecności olejku pomarańczowego, pantenolu i witaminy E krem doskonale odświeża stopy, działa antybakteryjnie, łagodząco i pielęgnująco.

Do pielęgnacji stóp przeznaczone są również masła – skutecznie nawilżają i delikatnie natłuszczają skórę, a wspomniane sole do kąpieli dodatkowo zmiękczą naskórek.

WIZYTA W GABINECIE PROFESJONALISTYpielęgnacja stóp ogrody piękna

Funkcjonowanie naszych stóp rzutuje na pracę całego naszego narządu ruchu. Jeśli zatem zmagamy się z jakimiś problemami bólowymi, koniecznie udajmy się do specjalisty. Aby rozwiązać problem, często konieczna jest współpraca kilku specjalistów – fizjoterapeuty z refleksologiem bądź podologiem.  Zwracają oni uwagę na takie szczegóły jak miejsca powstawaniu odcisków, dzięki czemu potrafią precyzyjnie określić charakter zaburzeń w pracy stóp. Ich współpraca pomoże przywrócić stopom prawidłowe funkcjonowanie, oraz uwolni od bólu.

Warto codziennie dbać o stopy i poświęcać im więcej uwagi!

  • Intensywny krem na zrogowaciały naskórek Kneipp® 50ml – ok. 24,99 zł
  • Masło do stóp Kneipp® 100ml – ok. 34 zł
  • Kryształki do kąpieli stóp Kneipp® – 500gr – ok. 25 zł

#Kneipp #Kneipppolska #naturalnieszczesliwe
Instagram marki Kneipp: @Kneipp_Polska
Profil Facebookowy marki: @KneippPolska
Grupa Kneipp Team – Naturalnie Szczęśliwe: @KneippTeam

Napisz komentarz