Witaminy, są bardzo cennym elementem dla naszego zdrowia, a także włosów.
Codzienna suplementacja, odpowiednia dieta, oraz pielęgnacja są w stanie utrzymać nasze włosy w rewelacyjnej kondycji. Ważne jest dbanie o włosy nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Jakie witaminy pomogą zadbać o piękne włosy?
Jak to jest z tymi włosami?
Na nasze włosy wpływ ma wiele czynników, i to zazwyczaj one jako pierwsze sygnalizują nam jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Zazwyczaj w takich sytuacjach, zauważamy większą utratę włosów, większą łamliwość czy też brak sprężystości, blasku, nawilżenia. Naturalnym procesem jest również utrata 100-150 włosów dziennie, i taki proces nie powinien nas martwić. Aby nasze włosy były lśniące, piękne, i zdrowe warto unikać:
- Intensywnych stylizacji
- Stresu
- Spania w mokrych włosach
- Nadmiernej suplementacji
- Nikotyny i innych używek
- Cholesterolu
- Zmian hormonalnych
W sytuacji, gdy zauważymy problem z wyglądem czy wypadaniem włosów, to warto wdrożyć odpowiednią suplementację, dietę oraz zastosowania ziołowych pielęgnacji.
Witaminy na włosy – jakie są najcenniejsze?
Bardzo ważną rolę w naszym organizmie, odgrywają witaminy, a szczególnie jeżeli chodzi o włosy. Często utrata włosów, związana jest z niedoborem witaminy A, jednak należy pamiętać aby suplementować ją pod nadzorem lekarza. Nadmiar witaminy A, jest również bardzo nie korzystny dla naszego organizmu, w tym włosów.
Witamina B5 oraz popularna biotyna, odpowiadają za gęstość i wzrost włosów, są również bardzo cenne ponieważ dbają o prawidłowe funkcjonowanie komórek. Z kolei witamina C oraz E, poprawiają krążenie skóry głowy. Ważną rolę pełnią również:
- Mikroelementy takie jak cynk, żelazo, miedź
- Aminokwasy
- Węglowodany
- Naturalne spożywanie witamin
Najlepsze od zawsze, są witaminy te występujące w naturalnej postaci. Suplementacja również odgrywa kluczową rolę, jednak na co dzień, jesteśmy w stanie dostarczyć wiele potrzebnych witamin, oraz mikroelementów jedząc wybrane produkty. Gdzie znajdziemy najcenniejsze witaminy? Oto przykłady produktów bogatych w następujące witaminy:
- A – znajdziemy ją w dyni, brokułach, szpinaku, selerze, wątróbce, pomarańczach, pomidorach, kapuście czy jarmużu
- B – występuje głównie w ogórkach oraz warzywach liściastych ciemnych
- B5 – fasola, kalafior, kapusta, ryby, jajka, truskawki
- B12 – wołowina, podroby, ryby, oraz rośliny strączkowe
- Biotyna – ryż brązowy, kalafior, grzyby, soja, drób, owoce morza, sałata
- Kwas foliowy – pietruszka, marchew, szpinak, ziemniaki
- Witamina C – jarmuż, szpinak, pietruszka, cytrusy, czarna porzeczka, kapusta
- D3 – tłuste ryby oraz nabiał
- E – głównie występuje w olejach, nasionach oraz orzechach
Większość tych produktów spożywamy na co dzień, dlatego dodatkowa suplementacja często jest nie potrzebna. Dodatkowo warto również wdrożyć kilka zmian w sposobie odżywania np.:
- Wyeliminowanie białego cukru
- Używanie mniejszej ilości soli kuchennej, lub zamiana na sól himalajską
- Spożywanie więcej warzyw w surowej lub gotowanej postaci
- Jedzenie owoców zamiast słodyczy
- Jedzenie większej ilości ryb
- Stosowanie oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego
- Urozmaicić dietę w produkty zbożowe bogate w błonnik
- Unikać fast foodów
Witaminy i mikroelementy i co dalej?
Odpowiednie odżywianie, połączone z świadomą pielęgnacją zaowocuje w piękne i zadbane włosy. Dodatkowo, przy zdrowym odżywianiu cały nasz organizm będzie w lepszej formie. Skóra, włosy i paznokcie będą zdrowsze, mocniejsze i odżywione. Znacznie zmniejszy się również wypadanie włosów, o ile problem nie był wywołany chorobą.
Pamiętaj jednak, że suplementacja produktami z apteki powinna być pod kontrolą lekarza. Problem z wypadającymi włosami, może również świadczyć o jakiejś chorobie, dlatego warto zdiagnozować go u dermatologa lub trychologa. Nie zawsze suplementacja na własną rękę poprawi stan naszych włosów, może również działać przeciwnie i pogłębić problem.
Artykuł opracowany z lek. Piotrem Turkowskim